چوب و فرآورده‌های چوبی

چوب افرا چیست، کاربرد و نکات نجاری با چوب افرا

چوب افرا در کنار چوب‌های گیلاس, گردو و بلوط از محبوب‌ترین چوب‌های سخت در ساخت مبلمان و وسایل خانه است. چوب افرا درصورت پرداخت صحیح عموماً به‌عنوان چوبی قوی، بادوام و زیبا شناخته می‌شود. این چوب معایب خاص خودش را دارد. برای مثال افرا خیلی ثبات ندارد و مخصوصاً هنگام جلا و پرداخت بسیار مستعد آب رفتن است. اگر افرا کاملاً خشک و به‌خوبی با محیط سازگار شده باشد، تاثیر بزرگی در روند نجاری و نگهداری آن‌ در طول زمان خواهد داشت.

انواع چوب افرا

هنگام خرید چوب افرا از الوار فروشی ممکن است اسامی زیادی برای این چوب بشنوید: افرا فردار، چشم‌ بلبلی، افرا سرخ، نرم، سخت و غیره. اول از همه اینکه افرای نرم و افرای سرخ یکی هستند. اصطلاح افرای نرم کمی بی‌معنی است، زیرا افرای نرم از بسیاری از چوب‌های سخت دیگر (مانند گیلاس) سخت‌تر است. گونه‌های افرای سخت اغلب گره‌های کوچک‌تری دارند که در بافت چوب پدیدار شده و به‌عنوان افرای چشم‌ بلبلی شناخته می‌شوند.
در طول سالیان دراز افرا، چوب منتخب ساخت آلات موسیقی به شمار می‌رفت. اصطلاح «افرای ویولونی» به همین موضوع اشاره دارد.

افرای فردار یا ببری
افرای فردار یا ببری

نجاری با چوب افرا

قسمت عمده‌ی زیبایی مبلمان افرا مدیون تناسب و هماهنگی بافت تخته‌های افراست. در ساخت وسایل چوبی با افرا سعی کنید تا حد ممکن رنگ و طرح بافت تخته‌های کنار هم، شبیه باشند. برخی نجاران کنده‌های بزرگ افرا را خریداری کرده، سپس با اره نواری آن را برش داده و تخته‌های بریده‌ شده را در کنار هم، در ساخت وسایل چوبی استفاده می‌کنند تا از زیبایی یکدستی بافت افرا بهره ببرند. این تکنیک با چوب افرای ببری در ساخت درب کابینت و قسمت جلویی کشو موثر است. ازآنجاکه چوب افرا از نوع چوب‌های سخت محسوب می‌شود هنگام کار با آن مطمئن شوید که ابزار، تیغه و مته‌هایتان به‌خوبی تیز و تمیز هستند.

خرید سنباده گرد لرزان

پرداخت چوب افرا

همانند دیگر چوب‌های سخت مثل چوب گیلاس، افرا می‌تواند در مرحله پرداخت، به‌ویژه هنگام رنگ‌آمیزی شفاف کمی مشکل‌ساز باشد. در شروع رنگ‌آمیزی، حتما از آستر رنگ شفاف استفاده کنید و لکه‌هایی که پدیدار می‌شوند را مسطح کنید. بااین‌حال مشکل شما تماماً حل نمی‌شود. رنگ شفاف چوب در منافذ چوب فرو می‌رود و درصورت پیدا نکردن منفذ، در زمان پاک کردن، رنگ شفاف از روی کار پاک خواهد شد.

پارکت چوبی افرا با رنگ شفاف تیره‌ی گردویی
پارکت چوبی افرا با رنگ شفاف تیره‌ی گردویی

سمباده‌زنی صحیح، رمز یکدست شدن رنگ بر روی چوب است. برای سنباده‌زنی باید به‌تدریج از سمباده‌های نرم‌تر استفاده کنید. از سمباده 120 شروع کرده، سپس از 180 و نهایتاً کار را با 220 به پایان برسانید. سعی کنید در سمباده‌زنی نهایی سطح کار را به‌طور کامل یکدست کنید. سپس بافت انتهای چوب که به‌طور معمول رنگ بیشتری به خود می‌گیرد را با استفاده از ورقه 320 سمباده بزنید. سمباده‌زنی بافت انتهایی کار با سنباده نرم‌تر، حفره‌های پایانی بافت را بیشتر پر خواهد کرد و بدین شکل رنگ بیش‌ازاندازه نخواهد گرفت. قبل از اعمال آستر، رنگ سطح کلی کار را با ملایمت تمیز کنید. پس از مدت کوتاهی، رنگ چوب (شفاف) موردنظر خود را به کار بزنید. یکی دیگر از تکنیک‌های متداول برای پرداخت چوب افرا اعمال روغن تانگ یا روغن بزرک بعد از سمباده‌زنی پایانی است. این روغن‌ها به چوب افرا ظاهری ببر مانند و یا فردار می‌بخشند. کار را با اعمال یک‌لایه شلاک دنبال کنید. برای پرداختی بادوام، شلاک را با لاک‌الکل یا پلی‌اوراتان پوشش دهید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا