چسب و رنگ

انواع چسب چوب و کاربرد آنها: 5 نوع چسب چوب که باید بشناسید!

چسب چوب چیست؟

در همه‌ی خانه‌ها وسایل چوبی پیدا می‌شود که نیاز به تعمیر دارد. چسب چوب یکی از انواع چسب با قیمت ارزان و استحکام بالایی که دارد برای چسباندن و تعمیرات انواع چوب ایده آل است. هم چنین این چسب برای استفاده در کارهای نجاری که تمایلی ندارید از میخ در آن استفاده کنید مانند انواع اتصالات چوب، بسیار مناسب است.

چسب‌ چوب عادی برای استفاده در فضاهای داخلی به کار رفته و برای استفاده‌ از چسب چوب در فضای باز مانند تراس و ایوان مطمئن شوید عبارت “exterior” (برای فضاهای خارجی) روی بسته‌بندی ذکر شده باشد.

خرید چسب

کاربرد چسب چوب

چسب چوب برای چسباندن قطعات چوب مختلف به یکدیگر به کار می‌رود. این ماده به دلیل دوام، سهولت استفاده و قدرت چسبندگی مناسبی که دارد در صنعت نجاری و مبلمان بسیار پرکاربرد است. کاربرد چسب چوب با توجه به نوع و مواد تشکیل دهنده آن متفاوت است. به همین دلیل در بخش بعد با توجه به نوع چسب، کاربردهای هر یک را نیز بیشتر توضیح خواهیم داد.

انواع چسب چوب

چسب چوب انواع مختلفی دارد که با شناخت مزایا و معایب آن می‌توانید از چسب چوب مناسب برای پروژه‌های خود استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با شکل های چسب چوب آشنا شوید:

چسب پلی وینیل استات (PVA)

کاربرد چسب pva

یکی از رایج‌ترین چسب های چوب، پلی وینیل استات (PVA) است که جایگزین مناسبی برای چسب پروتئین حیوانی است. این چسب برای کارهای مختلف نجاری مانند چسباندن ترک چوب استفاده می‌شود. PVA ماده ای بی رنگ و بی بو است که در چسب ها به کار می رود. این چسب از نظر قیمت ارزان بوده و به راحتی پیدا می‌شود.

چسب پلی وینیل استات (PVA) مزایای متفاوتی دارد که یکی از مهم‌ترین مزایای آن در دسترس بودن آن است و به آسانی می‌توانید آن را تهیه کنید. چسب پی وی ای انواع مختلفی دارد که میزان چسبندگی و قدرت آن متفاوت است و بسته به نوع کاربردتان می‌توانید آن را انتخاب کنید. چسب پی وی ای با گذشت زمان زرد نمی‌شود و انعطاف پذیری آن باعث می‌شود در طول زمان مستحکم باقی بماند.

چسب پلی وینیل استات بوی زیادی ندارد اما ماده‌ای سمی است. چسب پی وی ای با گذشت زمان دچار تجزیه و تحلیل نمی‌شود مگر اینکه چسب بی کیفیت باشد و از بین برود.

چسب PVA انواع مختلفی دارد؛ مقاوم در برابر آب، ضد آب، رنگ شده و … . بسته به استفاده داخلی یا خارجی پروژه یا سازه چوبی چسبی که استفاده می‌کنید متفاوت است. چسب‌های ضخیم برای کارهای داخلی مناسب است.

کاربرد این چسب چوب به این ترتیب است که ابتدا باید چسب اضافی روی کار را تمیز کنید تا بقایای آن در آخر کار معلوم نشود و کار شما را خراب نکند. بنابراین قبل از چسباندن دو تکه چوب، یک لایه از چسب را به یک سمت بمالید و شکاف را با چسب پوشش دهید. سپس هر دو قسمت را بهم بچسبانید و محکم بگیرید که بچسبند. در نهایت با استفاده از یک پارچه یا کاردک مقدار چسب اضافی را پاک کنید.

چسب پلی اورتان (PU)

کاربرد چسب pu

یکی از بهترین چسب‌ها برای چسباندن چوب، چسب PU است که باید در همه‌ی کارگاه‌ها و خانه‌ها وجود داشته باشد. این چسب با نام‌های مختلفی به فروش می‌رسد. چسب پلی اورتان با پیوند محکمی که دارد برای کار با اکثر مواد مانند فلزات، سنگ‌ها، فایبرگلاس و لاستیک ایده آل است.

قدرت چسبندگی این چسب بسیار بالا بوده، با رطوبت فعال می شود و زمانی که فعال و خشک شد؛ متورم می‌شود. ضمن اینکه خیلی سریع خشک، سفت و ضد آب می‌شود. البته لازم به ذکر است که کار با چسب پلی اورتان خشک خیلی سخت و مشکل ساز خواهد بود.

یکی دیگر از مزایای این چسب این است که حتما نیازی نیست ابتدا قسمت‌های مختلف را بچسبانید سپس کار پرداخت یا فینیشینگ را انجام دهید بلکه می‌توانید حتی چوب‌های پرداخت شده را به راحتی با استفاده از این چسب به هم بچسبانید؛ این به این دلیل است که برای چسباندن دو قطعه چوب نیازی نیست چسب درون بافت چوب فرو برود و به طریقی متفاوت از دیگر انواع چسب دو تکه را به هم می‌چسباند.

چسب چوب پلی اورتان در بسیاری از پروژه های مختلف کاربرد دارد. زیرا از آن نه تنها در فضای داخل، بلکه فضای بیرون استفاده می کنند. پیش از استفاده از چسب پلی اورتان، تکه چوب را با یک پارچه مرطوب خیس کنید. پس از استفاده این چسب چوب، خیلی سریع قطعات را محکم کنید و اجازه دهید که ۲۴ ساعت به طور کامل خشک شود. همچنین که از انواع مواد معدنی جهت تمیزی هر نوع چسب پلی اورتان می توان استفاده کرد.

چسب سیانواکریلات (CA)

کاربرد چسب سیانواکریلات

از چسب سینواکریلات یا چسب CA برای سطوح سخت استفاده می‌شود؛ اما به دلیل سرعت بالای خشک شدن آن در نجاری و در منازل هم از آن استفاده می‌شود. این چسب با استفاده از یک اسپری فعال کننده سرعت روند عملکرد چسب را افزایش می‌دهد.

این چسب تقریبا شبیه چسب ۱۲۳ است. این نوع چسب چوب قطعات را خیلی محکم به یکدیگر می‌چسباند به طوری که فقط با شکستن آن‌ها جدا می‌شوند. معمولا در سازه های چوبی جهت چسباندن دو قطعه از این نوع استفاده می شود برای مثال جهت اتصال دو قطعه خمیده به عنوان نگهدارنده. هم چنین از چسب CA برای چسباندن بلوک‌های چسب استفاده شده و پس از اینکه قطعات به یکدیگر چسبید؛ فقط با چکش ضربه بزنید که بلافاصله چسب  جدا شود. البته باید بدانید که آستون حلال این چسب است.

چسب سیانواکریلات با ویسکوزیته‌های مختلفی در بازار موجود است که براساس نوع کاربرد می‌توانید یکی از انواع آن را انتخاب کنید.

این چسب برای چسباندن تکه‌های کوچک چوبی و اتصالات مناسب است. قیمت این چسب از PVA بیشتر است به این دلیل که برای کاربردهای عمومی هم به کار می‌رود. از جمله کاربردهای چسب سیانواکریلات می‌توان به قاب سازی، مبلمان سازی، منبت کاری، تزئینات و تعمیرات اشاره کرد.

چسب پروتئین حیوانی

کاربرد چسب پروتئین حیوانی

این چسب که ممکن است آن را با نام چسب مخفی هم بشناسید برای ساخت کمان، ادوات موسیقی و نجاری های روستیک و قدیمی استفاده می‌شود. ابتدا چسب گرم مخفی با گرم کردن گرانول چسب مخفی با آب ساخته می‌شود. این نوع چسب با حرارت مایع شده و زمانی که سرد شد؛ به جامد تبدیل می شود و با قلم مو قابل استفاده است.

نوع دیگر چسب مخفی مایع بوده و مانند چسب PVA از آن استفاده می شود. اما با این مزیت که اگر بر سطح کار باقی بماند؛ مشخص نمی شود. برای ایجاد هم رنگی پیشنهاد می کنیم که کمی خاک اره را با چسب مخلوط کنید.

چسب اپوکسی

کاربرد چسب اپوکسی

اپوکسی نوع بهبود یافته رزین است. به عبارت دیگر رزین اپوکسی همان چسب اپوکسی به شکل مایع است. تمام اپوکسی‌ها دارای دو بخش هستند: رزین و عامل پخت. زمانی که رزین و عامل پخت با هم واکنش نشان می‌دهند، فرآیند سخت شدن اتفاق می‌افتد.

رزین

رزین ماده‌ای چسبناک است که طی فرآیند پخت به پلیمر سخت تبدیل می‌شود. رزین ابتدا ماده‌ای طبیعی بوده اما نوع مصنوعی آن نیز وجود دارد که بعضی از آن‌ها شباهت زیادی به رزین طبیعی دارند.  

رزین از ترکیب موادی به نام بیسفنول و اپیکلروهیدرین تشکیل شده است. رایج‌ترین نوع بیسفنول ترکیبی از استون و فنول است. شاید از خودتان بپرسید که فنول چگونه بوجود می‌آید؟ فنول نخستین بار از قطران زغال سنگ گرفته شده است؛ اما بعدها دانشمندان شیمیدان آن را از پترولیوم استخراج کرده‌اند. امروزه از زمانی که اپیکلروهیدرین مورد توجه قرار گرفته است، از چیزی به نام آلیل کلرید استخراج شده است که نوعی زیرشیمیایی ترکیب شده با کلر پروپیلن است. این نوع چسب دارای استحکام و مقاومت بسیار زیادی است و معمولادر امور ساختمانی از آن استفاده می کنند.

یکی از نقاط ضعف اپوکسی این است که آب و مواد شیمیایی می‌تواند به آن در گذر زمان آسیب برسانند به همین جهت تمام انواع چوب را نمی توان با استفاده از چسب اپوکسی چسباند. یکی از انواع چوب که نمی‌توان برای چسباندن آن از اپوکسی استفاده کرد چوب بلوط است.

چسب اپوکسی یکی دیگر از انواع چسب‌های قوی است که از ترکیب دو ماده با یگدیگر به دست می‌آید. اپوکسی ضد آب بوده و هم چنین پر کننده خوبی برای منافذ باز چوب است. زمان خشک شدن چسب اپوکسی متفاوت است اما طبق یک قانون کلی هر چه این زمان بیشتر باشد میزان مقاومت و پیوند آن بیشتر و قوی‌تر است.

رزین اپوکسی ماده بادوامی است که به عنوان یک محصول همه کاره در بسیاری از صنایع از هنر گرفته تا صنعت اتومبیل سازی کاربرد دارد. این ماده بادوام در متریال‌های گوناگونی از جمله چوب، پارچه، شیشه و فلز به کار برده می‌شود.

چسب مخصوص پرس گرم

چسب پرس گرم معمولا از نوع اوره فرمالدئید و به رنگ کرم است. این چسب بیشتر به ‌صورت مایع بوده و از آن برای ساخت تخته چندلایی و پرس کردن روکش روی چوب استفاده می‌شود. چسب پرس گرم برای سخت شدن نیاز به گرما و فشار دارند که توسط دستگاه‌های مخصوص پرس این کار انجام می‌شود.

در این مقاله با انواع چسب چوب و کاربردهای آن آشنا شدید. اگر نیاز به راهنمایی بیشتر در زمینه انتخاب و خرید انواع چسب دارید می‌توانید به وبسایت فروشگاه سازوکار مراجعه کنید یا با کارشناسان ما تماس بگیرید تا شما را در این زمینه راهنمایی کنند. هم چنین اگر تجربه یا سوالی در رابطه با انواع چسب چوب دارید در بخش دیدگاه، نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

فروشگاه اینترنتی سازوکار مجموعه‌ای از انواع چسب را گردآوری کرده است. لیست انواع چسب های موجود در وبسایت شامل: چسب‌های مصرفی در صنعت چسب گرانول ، چسب سیلیکون ، چسب حرارتی ، چسب چوب ، چسب وکیوم و چسب‌های مصرف خانگی چسب نواری ، چسب قطره ای ، چسب 123 ، چسب دوطرفه است. برای خرید اینترنتی این محصولات می‌توانید به وبسایت سازوکار مراجعه کنید.

سوالات متداول

چسب چوب چیست؟
چسب چوب با قیمت ارزان و استحکام بالایی که دارد برای چسباندن و تعمیرات انواع چوب ایده آل است. هم چنین این چسب برای استفاده در کارهای نجاری که تمایلی ندارید از میخ در آن استفاده کنید مانند انواع اتصالات چوب، بسیار مناسب است.

انواع چسب چوب
چسب چوب انواع مختلفی دارد شامل:
چسب پلی وینیل استات (PVA), چسب پلی اورتان (PU), چسب سیانواکریلات, چسب حیوانی, چسب اپوکسی, چسب مخصوص پرس گرم

چسب سفید همان چسب چوب است؟
چسب سفید یکی از انواع چسب چوب برپایه PVA است که میتوان از آن برای چسباندن چوب،کاغذ و موارد دیگر نیز استفاده کرد.

بهترین چسب برای چسباندن چوب چیست؟
چسب هل و شمال

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۳۶ نظر ثبت شده

 1. با سلام و وقت بخیر. میخواستم توضیحی راجع به چسب وینیل بدهید و آیا این چسب همان چسب EVA هست یا نه؟

  1. چسب پلی وینیل استات یا PVA که سفید رنگ است و ممکن است آن را با نام چسب چوب بشناسید کاربرد بسیار آسانی دارد و با آب پاک می‌شود. در صورت تماس باپوست مشکلی ایجاد نکرده و گاز یا دود خطرناکی آزاد نمی‌کند. این چسب برای چسباندن مواد متخلخل ازجمله چوب، کاغذ و مقوا بسیار مناسب است و کاربرد فراوانی دارد.
   چسب اتیلن وینیل استات یا EVA از انواع چسب‌های صنعتی گرماذوب است که تا گرم نشود فعال نمی‌شود و پس از سرد شدن با قدرت بالا دو قطعه را به هم می‌چسباند.

 2. سلام من چسبی میخوام برای کارهای هنری که بانخ کنفی انجام میشه ونخ رو یه حالت آهاردار میکنه که به هرشکلی درش بیارم. میشه راهنماییم کنین.

  1. سلام
   برای چسباندن کنف معمولا از چسب چوب استفاده میکنند و برای فرم دادن به کنف از سفت کننده الیاف که ترکیبی از نشاسته با چسب چوب است استفاده می کنند.

  1. سلام
   برای این کار از چسب چوب استفاده کنید. اگر بعد از اتمام کار نیازی به درز گیری بود مقداری پودر مل را با رنگ پودری دلخواه و مناسب مخلوط کنید و به آن چسب چوب اضافه کنید.

 3. سلام .‌برای چسباندن چوب روی چرم طبیعی یا مصنوعی از چه چسبی استفاده کنم ؟؟

  1. سلام
   چسب صنعتی، چسب آهن یا چسب چوب می‌تواند برای کار شما مناسب باشد فقط قبل از استفاده حتما آن را روی تکه اضافی تست کنید تا با توجه به کاربرد مدنظر از چسب مناسب استفاده کنید.

 4. بخاطر اطلاعات مفید و کاربردی که تو سایت خوبتون وجودداره وزحماتی که براش کشیدین بسیار ممنون ازتون و آرزوی سلامتی و موفقیت دارم برای همتون.

  1. سلام
   این چسب از نظر قیمت ارزان تر بوده و به راحتی پیدا می‌شود. یکی از مهم‌ترین مزایای آن در دسترس بودن آن است و به آسانی می‌توانید آن را تهیه کنید. چسب چوب بی رنگ انواع مختلفی دارد که میزان چسبندگی و قدرت آن متفاوت است و بسته به نوع کاربردتان می‌توانید آن را انتخاب کنید. هم چنین با گذشت زمان زرد نمی‌شود و انعطاف پذیری آن باعث می‌شود در طول زمان مستحکم باقی بماند.
   هم چنین از نظر ظاهری روی کار اثری باقی نمی گذارد و در صورت لزوم انواعی از آن وجود دارد که می توانید آن را رنگ آمیزی کنید که برای کارهای نفیس یا کارهایی که ظاهر کار اهمیت دارد به کار می‌رود.

 5. سلام میخواستم بدونم قوی ترین چسب برای چسباندن چوب بستنی چیست که وقتی خواستیم اره کنیم و ببریم جدا نشود و ضد آب باشد

  1. سلام. با توجه به نوع استفاده شما، انواع چسب چوب معمولی موجود در بازار هم می تونه یه اتصال مناسب بین قطعات چوب بستنی برقرار کنه. البته می تونید از چسب پلی اورتان هم استفاده کنید که قدرت چسبندگی بسیار زیادی داره.

 6. سلام براى چسبوندن چوب به سرامیک دیوار چه چسى لازم هست؟میخوام وزن رو تحمل کنه و محکم باسه شلف میخوام بچسبونم

  1. چسب پلی اورتان گزینه مناسبی برای چسباندن چوب به سرامیک است. با این حال، بهتر است برای اطمینان از تحمل وزن شلف از راه های دیگری غیر از چسباندن آن به دیوار استفاده کنید. برای مثال بهتر است شلف را به دیوار پیچ کنید.

  1. اگر منظور شما تنه شیشه ای آن است، می توانید از چسب دوقلو استفاده کنید.

 7. سلام خسته نباشید من برای ساخت یه سازه باید از خلال دندان استفاده کنم چه چسبی معرفی میکنید که هم زود خشک بشه و حالت شکنندگی نداشته باشه مثل چسب ۱۲۳ زود خشک بشه ولی مثل اون خشک و شکننده نباشه

  1. سلام. چسب قطره ای سیانو اکریلات یا چسب فوری گزینه مناسبی برای کار شماست.

 8. من تو سن پایین یک تجربه کسب کردم خواستم با بقیه دوستانی که نظر گذاشتند به اشتراک بگذارم .
  یک قوری چینی تو خونه داشتیم و گاهی که مهمان داشتیم استفاده میشد . یک روز من ناخواسته آن را شکستم و از ترس و به خاطر در دست رس نبودن هیچ چسپی با چسب چسب شیری رنگ که در خانه داشتیم چسپ زدم و بر خلاف تصوری که داشتم که این چسپ با آب از بین میرود اما بعد از سی سال اون قوری چینی هنر سالم و کاربردی است و جالب اینه که مشخص نبود که قوری شکسته . بعدها من از این چسپ برای سفال هم استفاده کردم و بهترین بود

  1. سلام، ممنون که تجربیات ارزشمندتان را با ما درمیان گذاشتید.

  1. سلام. لطفا بیشتر توضیح دهید که چسب پلی اورتان را برای چه کار و مصرفی می خواهید تا بتوانیم بهتر راهنماییتان کنیم.

 9. سلام میشه یه چسبی معرفی کنید که مناسب چوب باشه و قدرت کشسانی بالایی داشته باشه؟ دقیق تر بگم میخوام به عنوان لایه بیرونی کمان چوبی واسه تقویت حالت الاستیسیتش استفاده کنم.

  1. چسب چوب های رایج قدرت کشسانی قابل قبولی برای چوب دارند اما گزینه های بهتری هم وجود دارد. برای مثال برخی از چسب های پلی اورتان دارای قدرت کشسانی بسیار خوبی هستند و می توانند برای کاربرد شما مناسب باشند. باید این در کاتالوگ محصولی که قصد خرید آن را دارید به دنبال این ویژگی بگردید.

 10. با سلام
  برای چسباندن پایه مبل و ترک در بدنه مبل، کدامیک از چسبهای اشاره سده در مقاله بالا را تهیه کنم؟

  1. چسب چوب گزینه مناسبی است. زیرا به خوبی به خاک اره می‌چسبد و خمیری ایجاد می‌کند که محکم و بادوام است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا