آموزشنکته‌ها و ترفندها

آموزش نجاری با چوب های سخت و نکات مهم آن


عمده چوب مورد استفاده‌ی نجاران را انواع مختلف چوب سخت تشکیل می‌دهد، بالاخص نجارهایی که در ساخت وسایل ظریف و هنری چوبی فعالیت می‌کنند. با این حال اصطلاح چوب سخت کمی گمراه‌کننده است، زیرا این اصطلاح کاری با میزان سختی و سفتی چوب ندارد و بیشتر به گونه‌ی درختی اشاره دارد که چوب از آن تهیه شده است.
چوب سخت از درختان برگ‌ریز پهن‌برگ به وجود می‌آید؛ درست برعکس چوب نرم که از درختان همیشه‌سبز تهیه می‌شود. به طور کل، چوبی که از درختان سخت به دست می‌آید معمولاً سخت‌تر از چوب نرم است. اما همیشه استثنائاتی وجود دارد؛ برای مثال درخت بالسا که بسیار سبک و نرم است ولی در دسته‌ی چوب‌های سخت قرار می‌گیرد. همه گونه‌های درختان چوب سخت معمولاً برگ‌های خود را در زمستان از دست می‌دهند و اصولاً تنوع بیشتری در بافت و رنگ دارند و در آخر می‌توان گفت که ارزش آن‌ها از نظر قیمتی هم به‌مراتب بیشتر است.

کدام یک از چوب‌های سخت را انتخاب کنیم؟

وقتی برای ساخت یک وسیله‌ی چوبی آماده می‌شوید، انتخاب نوع چوب مسئله‌ی بسیار مهم و حساسی است. برای اینکه جواب به این سوال راحت‌تر شود و بتوانید به‌راحتی چوب مناسب با کارتان را انتخاب کنید بهتر است که در ابتدا به این فکر کنید که از چه نوع پوشش برای پرداخت کار استفاده خواهید کرد؟ آیا کار را رنگ خواهید زد یا از رنگ شفاف استفاده می‌کنید؟
اگر درنظر دارید که کار را رنگ کنید بهتر است پولتان را برای چوب‌هایی که طرح و بافت زیبایی دارند (مانند بلوط، افرا، گردو و ماهگون) هدر ندهید. برای وسایلی که قصد دارید رنگ کنید، چوب صنوبر (Poplar) انتخاب بسیار مناسبی است زیرا ثبات نسبتا مطلوبی داشته و رنگ را به خوبی به خودش می‌گیرد (ناگفته نماند که رنگ شفاف هم روی این چوب بسیار زیباست).

میز با چوب صنوبر
میز ساخته‌شده از چوب صنوبر (Poplar)

با این حال، اگر قصد دارید که از رنگ شفاف یا جلای براق استفاده کنید، انتخاب‌هایی خوبی پیش رو خواهید داشت. برای خرید انواع مختلف و متنوع چوب سخت بهتر است به الوار فروشی‌های عمده بروید که از تنوع محصولی بالایی برخوردار هستند. در این الوارفروشی‌ها، فروشنده می‌توانند به شما بگوید که چوب‌های مختلف پس از پرداخت چه ظاهری خواهند گرفت و شما راحت‌تر می‌توانید چوب مورد نظر خود را انتخاب کنید.

جا و مکان استفاده از وسایل چوبی

در انتخاب چوب علاوه بر پوششی که در انتهای کار قرار است بر روی چوب بنشیند، عوامل دیگری همچون محل استفاده از وسیله‌ی ساخته شده مهم است. بهتر است برای وسایلی که قرار است در بیرون از منزل و در فضای باز استفاده شوند از چوبی استفاده کنید که در مقابل رطوبت مقاومت بیشتری داشته باشد (مانند سرو یا ساج)؛ با این حال چنین ویژگی (مقاومت در برابر رطوبت) برای وسایل مورد استفاده در داخل منزل اهمیت خاصی ندارد. اگر هم در این موضوع به کمک نیاز دارید، فروشنده معمولا می‌تواند در انتخاب چوبی به شما کمک کند که برای شرایط آب و هوایی و استفاده‌ی شما مناسب است.

ملاحظات فصلی

چوب سخت

تاثیر نواسانات رطوبت و دمای فصلی در انبساط و انقباض چوب یکی از مواردی است که نجار باید همیشه درهنگام ساخت وسایل چوبی در ذهن داشته باشد. درنتیجه اگر فقط در زمستان کشوهای‌تان گیر می‌کنند، مقصر چیزی نیست جز تاثیر همان نواسانات دمایی و رطوبتی که باعث انبساط چوب شده‌اند و نجار هنگام ساخت محصول از آن غافل بوده است. از آنجا که نواسانات رطوبتی و دمایی هوا، تاثیرات مختلفی بر گونه‌های چوب دارد بهتر است در هنگام انتخاب وسیله چوبی ابتدا آب و هوایی را که قرار است در آن از وسیله استفاده کنید درنظر داشته باشید و ببینید که چه تاثیری روی چوب انتخابی شما خواهد داشت. حتی اگر در این مورد هم اطلاعی ندارید اشکالی ندارد، فروشنده باز هم می‌تواند در این مورد شما را راهنمایی کمک کند.

به اشتراک بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا