خودت بساز

رگلاژ درب‌ کابینت: نحوه تنظیم لولا کابینت

نحوه رگلاژ درب کابینت

قطعا همه‌ی ما با این مشکل روبرو شده‌ایم: درب کابینت یا به خوبی بسته نمی‌شود، یا از هم فاصله دارد یا اینکه به کل از جا درآمده است. بعد از نگاهی کوتاه به یراق آلات و اتصالات کابینت شاید فکر کرده‌اید که تعمیر آن کار شما نیست و با قطعه‌ای بسیار پبچیده روبرو هستید. باید بگوییم که در اشتباه هستید و تنظیم لولاهای کابینت یکی از آسان‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای حل مشکل درب‌های کابینت آشپزخانه از آن استفاده کنید. حتی افرادی که علاقه‌ای به کارهای فنی منزل هم ندارند می‌توانند به‌راحتی این لولاها را تنظیم کنند. خبر خوب این است که به ابزار پیچیده و خاصی هم نیاز نیست.

انواع یراق آلات

شاید قبل از خواندن این مطلب خیال کنید که کابینت‌سازان وقتی درب کابینت شما را به اصطلاح خودشان رگلاژ می‌کنند کار بسیار پیچیده‌ای انجام می‌دهند (به طور کل ما عقیده داریم رگلاژ در هرکجا که باشد، چه درب ماشین، چه درب کابینت و غیره کار آسانی است که اکثر تعمیرکاران آن را پیچیده نشان می‌دهند)، اما بعد از خواندن این مطلب به سادگی خودتان خواهید خندید. با ما همراه باشید.

علت باز ماندن درب کابینت

صدای جیرجیر کابینت، بسته نشدن درب کابینت یا هم تراز قرار نگرفتن و افتادگی درب کابینت همگی از نشانه‌هایی است که به شما گوشزد می‌کند زمان رگلاژ درب کابینت فرا رسیده است. اگر درب کابینت کمی بالاتر یا پایین‌تر از بدنه قرار می‌گیرد یعنی مشکلی در لولای درب وجود دارد که معمولاً این موضوع به دلایلی مانند خم شدن لولای درب یا شل شدن پیچ‌ها اتفاق می‌افتد. در این حالت هرچقدر درب کابینت را فشار دهید تنها با یک تکان کوچک دوباره باز می‌شود و باید هر چه سریع‌تر اقدام به رگلاژ درب کابینت و تنظیم لولای درب کنید.

قبل از ادامه مطالعه مقاله، ویدئوی 37 ثانیه‌ای زیر را که بسیار خلاصه و کاربردی نحوه رگلاژ کابینت را نشان داده است ببینید. موضوع برای شما بسیار روشن تر و ساده تر خواهد شد.

انواع لولای کابینت

کابینت‌های مدرن دارای لولاهایی هستند که در سه جهت قابل تنظیم هستند: بالا-پایین، چپ-راست و داخل-بیرون (عمق). بیشتر لولاهای عادی دارای مکانیزمی برای تنظیم حالت چپ و راست و عمق هستند. بعضی از آن‌ها را هم با استفاده از پیچ‌ گوشتی می‌توان در حالت بالا و پایین روی کابینت بست. مدل‌های دیگری هم وجود دارند که برای این منظور دارای مکانیزمی هستند و نیازی نیست که پیچ‌های لولا را باز کنید.

در دهه‌های گذشته این تنظیمات فقط در کابینت‌‌ بدون قاب (سبک اروپایی) دیده می‌شد اما حالا در بیشتر کابینت‌ها اینگونه تنظیمات یافت می‌شود. اگر لولای کابینت به غیر از پیچ‌های اصلی که لولا را به کابینت وصل کرده، دارای 2 یا چندین پیچ دیگر باشد، آن لولا قابلیت تنظیمات کامل را دارد.

از طرفی دیگر لولاهای قدیمی و ابتدایی هم وجود دارند که دارای هیچ نوع تنظیماتی نیستند. این مورد شامل لولاهایی است که روی درب کابینت‌ها نصب می‌شدند به‌جای اینکه در داخل آن‌ها نصب شوند. بعضی از لولاها دارای تنظیمات در جهت بالا و پایین هستند که به‌وسیله پیچ‌ تنظیم می‌شوند. در لولاهای قدیمی برای تنظیم باید کل لولا را تغییر مکان دهید.

روش تنظیم لولای درب کابینت

زمان تنظیم درب‌های کابینت مثلا تنظیم لولای آرام بند کابینت، جدا از هماهنگ بودن درب‌ها، هدف اصلی داشتن ظاهری منطقی و درست در نمای کابینت است. اما بدین معنا نیست که درب‌ها باید عمودی یا هم‌اندازه یا مانند حالت اولیه خود باشند. به‌طورکلی منظور این است که درب‌های کابینت با دیگر درب‌های کابینت اطراف به‌خصوص درب‌ها و کشوهای کناری یکدست و هماهنگ باشند و فاصله لولا گازور تا لبه مناسب باشد. بیشتر اوقات کاربران یک مقداری فاصله بین درب‌های کابینت ایجاد می‌کنند تا ظاهری مدرن بین درب‌های کابینت شکل بگیرد. البته این کار بعضی‌اوقات باعث می‌شود تا لبه کابینت با درب آن فاصله‌ای داشته باشد.

خرید دریل

عملکرد پیچ‌های لولا

هریک از پیچ‌های روی لولا وظیفه‌ای خاص بر عهده دارند و برای تنظیم کابینت باید با نحوه عملکرد هر یک از پیچ‌ها و کمکی که به شما می‌کند آشنا شوید تا در ادامه به راحتی بتوانید از پس رگلاژ کابینت بربیایید. در ادامه تصویر هریک از پیچ‌ها و کاری که انجام می‌دهند قرار داده شده است.

پیچی که با رنگ مشکی مشخص شده برای اتصال لولا به کابینت بوده و با شل کردن آن می‌توان درب کابینت را در جهت عمودی جابجا کرد. برای جابجایی درب کافی است دو عدد پیچ لولای بالا و پایین را شل کرده و پس از تنظیم درب پیچ‌ها را باید سفت کرد.

پیچ سبز بیشترین نقش را در رگلاژ لولای کابینت دارد. اگر پیچ در جهت عقربه ساعت گردانده شودقسمت گوشه بالایی روبروی لولا به سمت جلو و پایین حرکت کرده و اگر پیچ در خلاف جهت عقربه ساعت گردانده شود نتیجه برعکس است یعنی درب به جهت عقب و به سمت لولا و بالا  حرکت می‌کند.

پیچ قرمز برای فیکس کردن پیچ سبز استفاده می‌شود. همچنین وظیفه دیگر این پیچ افزایش قدرت بسته شدن درب و چفت شدن درب کابینت به بدنه است.

پیچ‌هایی که با رنگ آبی نشان داده شده وظیفه اتصال درب به بدنه کابینت را بر عهده دارند.

ابزار تنظیم لولای کابینت

تنها ابزاری که برای تنظیم لولای درب کابینت نیاز دارید یک پیچ‌ گوشتی تخت یا چهارسو است. البته نوع پیچ‌ گوشتی براساس نوع لولا مشخص می‌شود. ترجیحاً برای این کار از پیچ‌ گوشتی‌های برقی استفاده نکنید زیرا این امکان وجود دارد که قدرت این پیچ ‌گوشتی‌ها لولا را خراب کند.

همچنین کاربر برای تنظیم دقیق لولا گازور درب کابینت می‌تواند از یک فرد دیگر نیز کمک بگیرد و آن فرد فقط و فقط نوع قرارگیری و درست بودن جای درب کابینت را از دور به کاربر اطلاع دهد، البته باید به این موضوع هم اشاره کنیم که این کار می‌تواند به‌صورت تک‌نفره هم انجام شود.

سفت کردن پیچ‌های لولا در بدنه کابینت

درب کابینت را باز کنید و به لولایی که به بخش داخلی کابینت متصل شده است نگاه کنید. دو پیچ در بخش بالا و پایین لولا قرار گرفته که وظیفه اتصال و نگه‌داشتن لولا و درب به کابینت را بر عهده دارند. این پیچ‌ ها را در جهت عقربه‌های ساعت سفت کنید.

تنظیم درب کابینت در جهت بالا یا پایین

اگر سفت کردن پیچ‌های اصلی لولا مشکل ظاهری کابینت را حل نکرد و بازهم درب کابینت خیلی بالا یا پایین قرار داشت، به دنبال پیچ‌های دیگری بگردید. اگر هیچ پیچ دیگری روی لولا قرار نداشت، دو پیچ لولا به کابینت را باز کرده و جای لولا را روی بدنه‌ی در کابینت مجددا تنظیم کرده و پیچ‌ها را مجددا ببندید. جای پیچ‌های اصلی معمولا کمی بزرگ‌تر از قطر پیچ است و به کاربر اجازه می‌دهد تا به صورت عمودی درب کابینت را تنظیم کند و سپس پیچ را سفت کند.

تنظیم درب کابینت در جهت چپ یا راست

روی لولای کابینت دو پیچ در محور افقی وجود دارند. پیچی که به سمت بیرون کابینت است برای این است که ظاهر درب کابینت با درب‌های مجاور یک اندازه و یکدست باشد. کاربر می‌تواند هر دو پیچ این تنظیمات را روی هر درب به‌صورت هم‌زمان تغییر دهد و این موضوع هم‌ بستگی به میزان تغییرات دارد. اگر درب کابینت کج و به سمت پایین بود، می‌توانید با سفت کردن پیچ تنظیم لولای بالایی آن را تنظیم کرده و این مشکل را حل کنید. اگر این موضوع کارساز نبود، پیچ‌‌های تنظیم لولای پایین را تغییر دهید تا شکل قرارگیری درب کابینت تغییر کند.

تنظیم درب کابینت به داخل یا بیرون

پیچ دومی هم در محور افقی لولای کابینت وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان داخل یا خارج بودن درب کابینت را نسبت به چارچوب آن تعیین کرد. به دلیل اینکه ممکن است براثر رطوبت‌های فصلی درب‌‌های چوبی کابینت تاب بردارند، این امکان وجود دارد که درب‌ها پس از مدت‌زمانی دچار تغییراتی شوند مثلاً در زمان باز شدن خیلی بیرون بزنند و یا بالعکس در زمان بسته شدن خیلی به داخل چارچوب کابینت بروند. اگر درب کابینت درست در جای خود قرار نمی‌گیرد، بهتر است که لولای بالایی را به سمت کابینت یا لولای بیرونی را در جهات خلاف قرارگیری کابینت تنظیم کنید.

درب کابینت را امتحان کنید

درب کابینت را بعد از هر تغییر باز و بسته کنید تا ببینید که آیا به نتیجه موردنظر نزدیک شده‌اید یا خیر و اینکه آیا نیاز است که میزان تغییر را در جهتی دیگر اعمال کنید. این ‌یک روند آزمون‌وخطا بوده و شاید مجبور باشید چندین بار درب کابینت را تنظیم کرده و امتحان کنید.

سوالات متداول

علت بسته نشدن درب کابینت چیست؟
اگر درب کابینت کمی بالاتر یا پایین‌تر از بدنه قرار می‌گیرد یعنی مشکلی در لولای درب وجود دارد که معمولاً این موضوع به دلایلی مانند خم شدن لولای درب یا شل شدن پیچ‌ها اتفاق می‌افتد.


ابزار تنظیم لولای کابینت چیست؟
تنها ابزاری که برای تنظیم لولای درب کابینت نیاز دارید یک پیچ‌ گوشتی تخت یا چهارسو است. البته نوع پیچ‌ گوشتی براساس نوع لولا مشخص می‌شود. ترجیحاً برای این کار از پیچ‌ گوشتی‌های برقی استفاده نکنید زیرا این امکان وجود دارد که قدرت این پیچ ‌گوشتی‌ها لولا را خراب کند.


خلاصه
رگلاژ درب‌ کابینت: نحوه تنظیم لولا کابینت
عنوان
رگلاژ درب‌ کابینت: نحوه تنظیم لولا کابینت
توضیحات

آموزش نحوه رگلاژ و تنظیم لولا کابینت: کابینت‌های مدرن دارای لولاهایی هستند که در سه جهت قابل تنظیم هستند: بالا-پایین، چپ-راست و داخل-بیرون (عمق). بیشتر لولاهای عادی دارای مکانیزمی برای تنظیم حالت چپ و راست و عمق هستند.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۷۰ نظر ثبت شده

 1. سلام.
  کاش چندتا عکس از نحوه رگلاژ کردن قرار میدادید. یا ویدئویی که قرار دادید انقدر سریع نبود.
  به هر حال ممنون

 2. ممنون.عالی بود.از بس زنگ زدم به کابینت ساز و نیومد برای ریگلاژ خسته شدم.خودم انجام دادم

  1. سلام. ممنون از نظر سازنده شما.
   راهنمای تصویری هم به متن اضافه شد، امیدواریم مطالبمون براتون مفید باشد.

   1. سلام. خدا قوت
    خیلی عالی، ساده و کاربردی بیان و نمایش داده شده بود.

    همواره در کارتون موفق و پیشرو باشید.

 3. سلام وخسته نباشین…ممنون میشم کمکم کنید:

  وقتی که میخوام درب کابینت وببندم خیلی سریع

  وباضرب زیاد بسته میشه..مدل لولا هم ازاون نوع

  هست که وسطش دوتاپیچ ریگلاژداره..

  1. پیچی که با فلش مشکی در تصاویر نشان داده شده برای افزایش قدرت بسته شدن درب و چفت شدن درب کابینت است. اگر می‌خواهید درب بسیار آهسته بسته شود باید آن را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید و اگر می‌خواهید درب سریع بسته شود باید عکس این عمل را انجام دهید.

 4. خیلی خیلی ممنونم
  دو روزی بود در کابینتمون باز مونده و رو اعصاب بود ، تو این گیر و دار ویروس کرونا هم جرات نمی کردیم بگیم کسی بیاد. با نا امیدی کامل تو گوگل سرچ کردم باورم نمی شد خیلی ساده راهکارش رو توضیح داده بودین و من بدون هیچ تجربه قبلی موفق شدم تنظیمش کنم
  ضمنا آموزش تصویری هم خیلی خوب بود.

  1. سلام. در صورت بزرگ شدن سوراخ لولا یا هرز شدن این پیچ می‌توانید از تکه ای چوب و چسب چوب استفاده کنید و بعد از خشک شدن چسب، پیچ را محکم ببندید.

 5. سلام . وقتی پیج سبز رو تنظیم میکنم و پیج قرمز رو سفت میکنم لولا از محل پیج قرمز جدا میشه هر شکل که انجام میدم همین اتفاق پیش میاد لطفا راهنمایی کنید

  1. سلام. وظیفه پیچ قرمز افزایش قدرت بسته شدن درب، چفت شدن درب کابینت به بدنه و تثبیت پیچ سبز هست. لطفا با دقت اندازه حفره سوراخ قرمز را بررسی کنید، شاید بزرگ شده و باعث هرز شدن یا جدا شدن اتصال می‌شود.

 6. سلام بنده پس از نصب درب کمد دیواری، پیچ لولا را تا آخر قرار دادم اما فاصله بین درب کمدها همچنان زیاد است و حدود ۱ سانتی متر است. آره راه حل دیگه ای وجود دارد؟

  1. سلام
   با توجه به راهنمای تصویری پیچ آبی وظیفه اتصال درب کابینت به بدنه را دارد. آیا با محکم کردن این پیج همچنان فاصله باقی است؟
   دقت بفرمایید که محل سوراخ پیچ آبی بزرگ نشده باشد.

  1. سلام
   اگر از پایه جدا شده و کلیپس آن نشکسته باشد می‌توانید آن را جا بزنید. لطفا محل دقیق جداشدگی را بفرمایید تا راهنماییتون کنیم.

 7. سلام واقعا مطالب مفید و عالی گذاشتید خیلی مختصر و واضح فقط یه سوال درب کمد لباسم از بالا باز میمونه و اینکه قسمت پایین کمد گیر داره و راحت بسته نمیشه خیلی اومده پایین میشه راهنمایی کنین دقیقا کدوم پیچ هارو باید تنظیم کنم؟ خیییلی ممنون از لطفتون و واقعا خسته نباشین

  1. سلام
   خوشحالیم که مطالبمون براتون مفید بوده
   پیچ مشکی مخصوص اتصال لولا به کابینت بوده و با شل کردن آن می‌توانید درب کابینت را در جهت عمودی جابجا کنید. برای جابجایی درب، دو عدد پیچ لولای بالا و پایین را شل کرده و پس از تنظیم درب پیچ‌ها را سفت کنید.

 8. سلام
  ممنون از راهنمایی شما
  لولای کابینت گازور مجهز به آرام بند بود
  حالا آرام بند عمل نمیکنه و درب محکم بسته میشه
  آیا قابل تنظیم است؟
  لطفا راهنمایی کنید
  متشکرم

  1. سلام
   متاسفانه قابل تعمیر نیست و باید لولا را عوض کنید یا با توجه به نوع لولا از ضربه گیر مناسب استفاده کنید.

 9. گروه عزیز سازوکار
  نمیدانم باچه واژه ای قدردانیم را ادا کنم. درطول سالهای عمرم بهترین واژه ای راکه ادیبان بکارمیبردند(دست مریزاد) و دعابرای سلامتیتان.

 10. سلام وقتتون بخیر ببخشید درب کابینت ما ارام بندش خراب شده تا نصفه در میمونه دیگه بسته نمیشه باید با دست فشار بیاریم ببندیم میشه درستش کرد؟

  1. سلام
   نوع ریل و لولا خود را بگویید. اگر قطعه آن قابل تعویض باشد می‌توانید تعویض کنید در غیر این صورت کل مجموعه باید کاملا عوض شود.

 11. سلام در کمد سمت راست که قفل میشه با در سمت چپ برابر نیستن. در سمت راست عقب تر وامیسته. وقتی می خوام قفلش کنم باید در رو فشار بدم تا مساوی قرار بگیرن بعد قفل بشه ممنون اگه راهنمایی کنین.

  1. سلام
   پیچ دومی که در محور افقی لولای کابینت قرار دارد را رگلاژ کنید. همچنین اگر درب کابینت درست در جای خود قرار نمی‌گیرد، بهتر است که لولای بالایی را به سمت کابینت یا لولای بیرونی را در جهات خلاف قرارگیری کابینت تنظیم کنید.

  1. سلام
   اگر بگویید مشکل دقیقا از کجاست، لولا یا … بهتر می‌توانیم راهنماییتان کنیم.

  1. سلام
   این ویدئو درباره رگلاژ درب هست اگر به شما کمکی نمی‌کند برای نصب باید از کابینت ساز کمک بگیرید. چون ممکن است نیاز به تعویض قطعات داشته باشید.

 12. یک دنیا ممنونم.خسته شدم از بس از این و اون میپرسم و نمیدونن .اونیم که میدونه مجانی حرف نمیزنه.من از راهنماییتون که کاملا گام ب گام و کامل بود مشکلم رو کاملا حل کردم.سپاسگذارم اگ ممکنه در مورد گچکاری دیوار و نقاشی با غلتک هم آموزش بزارید.

  1. از اینکه مطالبمون براتون مفید بوده خوشحالیم.
   به زودی مقاله ای در این باره منتشر خواهیم کرد.

 13. درود بر شما هم وطن گرامی
  بابت قبول زحمت جنابعالی در خصوص آموزش نحوه تنظیم و همچنین ارائه آگاهی لازم در خصوص لولا های مورد اشاره بینهایت سپاسگزارم

 14. سلام ممنون از مقاله تون خیلی کمک کرد بطوریکه خودم سه عدد درب کمد دیواری را نصب کردم ولولاها را طوری تنظیم نمودم که بصورت افقی وعمودی و عمقی کاملا میزان ومیلی متری اختلاف نداشتند،بازم ممنون

 15. سلام کابینت سوپر مارکتی درش ریلی هست و دچار افتادگ

  کی شده و به سختی باز میشه و بیرون میاد

  1. مشکل شما می تواند چند دلیل مختلف داشته باشد. ممکن است ریل آن در اثر تحمل وزن زیاد دچار آسیب و خم شدگی شده باشد. همچنین ممکن است مکانیسم ریلی آن شل شده باشد و نیاز به تنظیم مجدد داشته باشد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا