آموزش کامل رگلاژ درب‌های کابینت همراه با ویدئو | سازوکار
How-to

آموزش کامل رگلاژ درب‌های کابینت همراه با ویدئو

قطعا همه‌ی ما با این مشکل روبرو شده‌ایم: درب کابینت یا به خوبی بسته نمی‌شود، یا از هم فاصله دارد یا اینکه به کل از جا درآمده است. بعد از نگاهی کوتاه به یراق و اتصالات کابینت شاید فکر کرده‌اید که تعمیر آن کار شما نیست و با قطعه‌ای بسیار پبچیده روبرو هستید. باید بگوییم که در اشتباه هستید و تنظیم لولاهای کابینت یکی از آسان‌ترین کارهایی است که می‌توانید برای حل مشکل درب‌های کابینت آشپزخانه از آن استفاده کنید. حتی افرادی که علاقه‌ای به کارهای فنی منزل هم ندارند می‌توانند به‌راحتی این لولاها را تنظیم کنند. خبر خوب این است که به ابزار پیچیده و خاصی هم نیاز نیست.

قبل از ادامه مطالعه مقاله، ویدئوی 37 ثانیه‌ای زیر را که بسیار خلاصه و کاربردی نحوه رگلاژ کابینت را نشان داده است ببینید. موضوع برای شما بسیار روشن تر و ساده تر خواهد شد.

شاید قبل از خواندن این مطلب خیال کنید که کابینت‌سازان وقتی درب کابینت شما را به اصطلاح خودشان رگلاژ می‌کنند کار بسیار پیچیده‌ای انجام می‌دهند (به طور کل ما عقیده داریم رگلاژ در هرکجا که باشد، چه درب ماشین، چه درب کابینت و غیره کار آسانی است که اکثر تعمیرکاران آن را پیچیده نشان می‌دهند)، اما بعد از خواندن این مطلب به سادگی خودتان خواهید خندید. با ما همراه باشید.

انواع لولای کابینت

کابینت‌های مدرن دارای لولاهایی هستند که در سه جهت قابل تنظیم هستند: بالا-پایین، چپ-راست و داخل-بیرون (عمق). بیشتر لولاهای عادی دارای مکانیزمی برای تنظیم حالت چپ و راست و عمق هستند. بعضی از آن‌ها را هم با استفاده از پیچ‌ گوشتی می‌توان در حالت بالا و پایین روی کابینت بست. مدل‌های دیگری هم وجود دارند که برای این منظور دارای مکانیزمی هستند و نیازی نیست که پیچ‌های لولا را باز کنید.

در دهه‌های گذشته این تنظیمات فقط در کابینت‌‌های سبک اروپایی (بدون قاب) دیده می‌شد اما حالا در بیشتر کابینت‌ها اینگونه تنظیمات یافت می‌شود. اگر لولای کابینت به غیر از پیچ‌های اصلی که لولا را به کابینت وصل کرده، دارای 2 یا چندین پیچ دیگر باشد، آن لولا قابلیت تنظیمات کامل را دارد.

از طرفی دیگر لولاهای قدیمی و ابتدایی هم وجود دارند که دارای هیچ نوع تنظیماتی نیستند. این مورد شامل لولاهایی است که روی درب کابینت‌ها نصب می‌شدند به‌جای اینکه در داخل آن‌ها نصب شوند. بعضی از لولاها دارای تنظیمات در جهت بالا و پایین هستند که به‌وسیله پیچ‌ تنظیم می‌شوند. در لولاهای قدیمی برای تنظیم باید کل لولا را تغییر مکان دهید.

همچنین بخوانید: معرفی انواع کابینت

اصول تنظیم لولای درب کابینت

زمانی که می‌خواهید درب‌های کابینت را تنظیم کنید، جدا از هماهنگ بودن درب‌ها، هدف اصلی داشتن ظاهری منطقی و درست در نمای کابینت است. اما بدین معنا نیست که درب‌ها باید عمودی یا هم‌اندازه یا مانند حالت اولیه خود باشند. به‌طورکلی منظور این است که درب‌های کابینت با دیگر درب‌های کابینت اطراف به‌خصوص درب‌ها و کشوهای کناری یکدست و هماهنگ باشند. بیشتر اوقات کاربران یک مقداری فاصله بین درب‌های کابینت ایجاد می‌کنند تا ظاهری مدرن بین درب‌های کابینت شکل بگیرد. البته این کار بعضی‌اوقات باعث می‌شود تا لبه کابینت با درب آن فاصله‌ای داشته باشد.

ابزار تنظیم لولای کابینت

تنها ابزاری که برای تنظیم لولای درب کابینت نیاز دارید یک پیچ‌ گوشتی تخت یا چهارسو است. البته نوع پیچ‌ گوشتی براساس نوع لولا مشخص می‌شود. ترجیحاً برای این کار از پیچ‌ گوشتی‌های برقی استفاده نکنید زیرا این امکان وجود دارد که قدرت این پیچ ‌گوشتی‌ها لولا را خراب کند.

همچنین کاربر برای تنظیم لولای درب کابینت می‌تواند از یک فرد دیگر نیز کمک بگیرد و آن فرد فقط و فقط نوع قرارگیری و درست بودن جای درب کابینت را از دور به کاربر اطلاع دهد، البته باید به این موضوع هم اشاره کنیم که این کار می‌تواند به‌صورت تک‌نفره هم انجام شود.

سفت کردن پیچ‌های لولا در بدنه کابینت

درب کابینت را باز کنید و به لولایی که به بخش داخلی کابینت متصل شده است نگاه کنید. دو پیچ در بخش بالا و پایین لولا قرار گرفته که وظیفه اتصال و نگه‌داشتن لولا و درب به کابینت را بر عهده دارند. این پیچ‌ ها را در جهت عقربه‌های ساعت سفت کنید.

تنظیم درب کابینت در جهت بالا یا پایین

اگر سفت کردن پیچ‌های اصلی لولا مشکل ظاهری کابینت را حل نکرد و بازهم درب کابینت خیلی بالا یا پایین قرار داشت، به دنبال پیچ‌های دیگری بگردید. اگر هیچ پیچ دیگری روی لولا قرار نداشت، دو پیچ لولا به کابینت را باز کرده و جای لولا را روی بدنه‌ی در کابینت مجددا تنظیم کرده و پیچ‌ها را مجددا ببندید. جای پیچ‌های اصلی معمولا کمی بزرگ‌تر از قطر پیچ است و به کاربر اجازه می‌دهد تا به صورت عمودی درب کابینت را تنظیم کند و سپس پیچ را سفت کند.

تنظیم درب کابینت در جهت چپ یا راست

روی لولای کابینت دو پیچ در محور افقی وجود دارند. پیچی که به سمت بیرون کابینت است برای این است که ظاهر درب کابینت با درب‌های مجاور یک اندازه و یکدست باشد. کاربر می‌تواند هر دو پیچ این تنظیمات را روی هر درب به‌صورت هم‌زمان تغییر دهد و این موضوع هم‌ بستگی به میزان تغییرات دارد. اگر درب کابینت کج و به سمت پایین بود، می‌توانید با سفت کردن پیچ تنظیم لولای بالایی آن را تنظیم کرده و این مشکل را حل کنید. اگر این موضوع کارساز نبود، پیچ‌‌های تنظیم لولای پایین را تغییر دهید تا شکل قرارگیری درب کابینت تغییر کند.

تنظیم درب کابینت به داخل یا بیرون

پیچ دومی هم در محور افقی لولای کابینت وجود دارد که با استفاده از آن می‌توان داخل یا خارج بودن درب کابینت را نسبت به چارچوب آن تعیین کرد. به دلیل اینکه ممکن است براثر رطوبت‌های فصلی درب‌‌های چوبی کابینت تاب بردارند، این امکان وجود دارد که درب‌ها پس از مدت‌زمانی دچار تغییراتی شوند مثلاً در زمان باز شدن خیلی بیرون بزنند و یا بالعکس در زمان بسته شدن خیلی به داخل چارچوب کابینت بروند. اگر درب کابینت درست در جای خود قرار نمی‌گیرد، بهتر است که لولای بالایی را به سمت کابینت یا لولای بیرونی را در جهات خلاف قرارگیری کابینت تنظیم کنید.

درب کابینت را امتحان کنید

درب کابینت را بعد از هر تغییر باز و بسته کنید تا ببینید که آیا به نتیجه موردنظر نزدیک شده‌اید یا خیر و اینکه آیا نیاز است که میزان تغییر را در جهتی دیگر اعمال کنید. این ‌یک روند آزمون‌وخطا بوده و شاید مجبور باشید چندین بار درب کابینت را تنظیم کرده و امتحان کنید.


خلاصه
تاریخ
عنوان مقاله
آموزش کامل رگلاژ درهای کابینت همراه با ویدئو
امتیاز مقاله
41star1star1star1stargray
به اشتراک بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا