ابزار و یراق

نکات ایمنی کار با مینی فرز

مینی فرز یکی از پرکاربردترین ابزار برشی محسوب می‌شود. این وسیله در انواع پروژه‌های ساخت و ساز برای برش، سنگ‌زنی و پرداخت استفاده می‌شوند. یکی از مهم‌ترین نکات حین استفاده از مینی فرز رعایت اصول ایمنی است. استفاده نادرست از این دستگاه و استفاده از صفحه برش نامناسب می‌تواند حوادث جدی به وجود بیاورد. از سوی دیگر، اقدامات پیشگیرانه مانند استفاده از وسایل حفاظت فردی حین کار با مینی فرز نقش مهمی در کاهش خطرات احتمالی این دستگاه ایفا می‌کند. در این مقاله قصد داریم به بررسی خطرات احتمالی مینی فرز پرداخته و نکات ایمنی کار با مینی فرز را توضیح دهیم.

بنرعمومی

خطرات کار با مینی فرز

مینی فرز

استفاده نادرست و غیراصولی از مینی مرز می‌تواند آسیب‌هایی جدی از جمله بریدگی پوست، قطع انگشتان، آسیب‌دیدگی چشم، سر و پا و … به دنبال داشته باشند. بسیاری از این آسیب‌ها می‌تواند در اثر پرتاب ذرات فلز و مواد برش خورده و تماس آنها با فرد یا خود ابزار اتفاق بیفتد. در ادامه به بررسی این خطرات احتمالی می‌پردازیم.

تماس با صفحه برش

مینی فرزها می‌توانند سنگ، بتن، فلز و سایر مواد سخت را برش دهند؛ بنابراین، بریدن گوشت و استخوان انسان برای آنها کاری ندارد. تماس دست و بدن با صفحه برش در حال کار عواقب بسیار جدی مانند بریدگی‌های عمیق و حتی قطع عضو به دنبال دارد. این نوع آسیب‌دیدگی بیشتر مربوط به زمانی است که محافظت‌های کافی وجود ندارد. پس قبل از استفاده از دستگاه ابتدا مطمئن شوید گارد یا محافظ ایمنی دستگاه در جای خود قرار دارد. دستکش مناسب بپوشید تا بتوانید دستگاه را محکم نگه دارید. در حین استفاده از مینی فرز نیز تمرکز خود را حفظ کنید.

شکستن صفحه برش

خطر شکستن صفحه برش غیرقابل اجتناب است؛ اما با کارهایی مانند بررسی سالم بودن صفحه برش، نصب صحیح آن و استفاده ایمن از مینی فرز این خطر را می‌توان تا حد زیادی کاهش داد. با داشتن دانش در مورد صفحه برش و محدودیت‌های آنها می‌توانید خطر شکستن را به حداقل برسانید. تنها از صفحه برش‌هایی سالم و بدون نقص استفاده کنید. همچنین محدودیت سرعت آنها را نیز رعایت کنید. حداکثر سرعت صفحه برش روی آن نوشته شده است، هرگز دور چرخش دستگاه را روی مقادیر بیشتر نگذارید. بسیاری از نیز حوادث مربوط به زمانی است که صفحه برش درست نصب نشده باشد یا روی دستگاهی نصب شود که برای آن مناسب نیست.

مینی فرز

برخورد خرده‌های فلز

هنگام برش خرده‌های آن به اطراف پرت می‌شوند. این ذرات به دلیل سرعت و دمای زیاد می‌توانند آسیب‌هایی جدی به شما وارد کنند. لازم است بدانید که هنگام کار با مینی فرز نمی‌توان از ایجاد خرده فلز جلوگیری کرد؛ اما می‌توان با استفاده از ابزار و صفحه برش مناسب و استفاده از تنظیمات درست تولید این ذرات را به حداقل رساند. اصلی‌ترین راه برای پیشگیری از آسیب‌های پرتاب خرده فلز، استفاده از وسایل ایمنی مناسب است.

پس زدن (کیک بک)

پس زدن یا کیک بک قطعه نیز یکی دیگر از خطرات احتمالی کار با مینی فرز است که می‌تواند باعث حوادث شدید و حتی مرگبار شود. پس زدن زمانی اتفاق می‌افتد که مینی فرز هنگام برش مواد را بگیرد یا گیر کند. این اتفاق باعث می‌شود کاربر کنترل ابزار را از دست داده و به او آسیب وارد شود. پس زدن بیشتر به دلیل استفاده از صفحه برش نامناسب و یا سرعت چرخش غیراستاندارد اتفاق می‌افتد؛ بنابراین با دقت در انتخاب صفحه برش درست و قرار دادن سرعت چرخش مینی فرز روی میزیان توصیه شده، خطر پس زدن را کمتر کنید. کند و قدیمی بودن صفحه برش نیز یکی دیگر از دلایل احتمالی پس زدن است؛ بنابراین توصیه می‌شود صفحه برش قدیمی و کند خود را حتما تعویض کنید.

گیر کردن لباس

پوشیدن لباس و تجهیزات محافظتی مناسب یکی از اصول اولیه استفاده از ابزارآلات برشی مانند مینی فرز است. هنگام کار با مینی فرز احتمال گیر کردن لباس شما در صفحه برش وجود دارد؛ بنابراین پوشیدن لباس نامناسب می‌تواند منجر به حادثه شود. به هیچ وجه از لباس‌های گشاد، کراوات، آستین‌های بلند و گشاد در هنگام کار با مینی فرز استفاده نکنید. موهای بلند نیز می‌توانند درون صفحه برش گیر کرده و سر شما را به سمت آن بکشند.

آتش‌سوزی

مینی فرز در حین کار جرقه‌های زیادی ممکن است تولید کند. نمی‌توان به راحتی جرقه‌ها را متوقف یا کنترل کرد. بهترین کار این است که در یک محیط امن از مینی فرز استفاده کنید. به عنوان مثال اگر مینی فرز را در نزدیکی جایگاه سوخت‌گیری، یا انبار مواد قابل اشتعال استفاده می‌کنید، خطر انفجار و آتش‌سوزی وجود دارد. از این رو همیشه قبل از استفاده از مینی فرز محیط اطراف را بررسی کرده و مواد قابل اشتعال و احتراق را از محیط دور کنید.

شوک الکتریکی

در اقدامات ایمنی خود باید حوادث ناشی از شوک الکتریکی مینی فرز را نیز در نظر بگیرید. حتما سیم‌ها و کابل‌ها را از صفحه برش دور کنید تا با آن تماسی نداشته باشند.

وسایل حفاظت فردی کار با مینی فرز

لوازم ایمنی مینی فرز

پیش از این در مورد نحوه استفاده از تجهیزات حفاظتی کار با مینی فرز صحبت کردیم. در این بخش فهرستی کلی از تمامی وسایل ضروری هنگام استفاده از مینی فرز را مشاهده می‌کنید.

– عینک ایمنی با دید عریض، یا عینک ایمنی با محافظ صورت

– هدست صداگیر یا گوش گیر (اسفنجی یا سیلیکونی)

– کفش ایمنی با پنجه فولادی

– لباس کار مناسب

– دستکش محافظ که کاملاً سایز دستتان باشد و بتوانید دستگاه را به راحتی نگه دارید.

سوالات متداول

گارد مینی فرز چیست؟

گارد، قطعه‌ای است که بر روی مینی فرز قرار گرفته و از کاربر در برابر ذرات برش خورده و جرقه‌های ناشی از برش محافظت می‌کند.

چه اطلاعاتی برای روی صفحه برش درج می‌شود؟

معمولا اطلاعاتی مانند تاریخ تولید و انقضا، سرعت توصیه شده، مواد قابل برش و برخی نکات ایمنی بر روی سنگ برش درج می‌شود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا