آموزش

نحوه نصب لوستر به صورت کامل (انواع لوستر و سقف)

با نصب لوستر در اتاق ناهارخوری، نشیمن یا راهروی ورودی علاوه بر روشنایی فضا، دکوراسیون محیط هم زیباتر می‌شود. انواع لوستر به جز تقویت نور، سبک معماری خاص و زیبایی به خانه‌ها می‌بخشند(در صورتی که به دکوراسیون روستیک علاقه‌مند هستید حتما مطلب ساخت لوستر چوبی را مطالعه کنید). بسیاری از مردم فکر می‌کنند که لوسترها تنظیمات الکتریکی پیچیده‌ای دارند و حتی فکر نصب لوستر برایشان ترسناک است.

بنرعمومی

می‌توانید نصب لوستر را به یک برقکار ماهر بسپارید یا اگر دوست داشتید خودتان آن را نصب کنید اما باید روش‌های نصب آن انواع مختلف لوستر با توجه به نوع سقف را به خوبی بدانید. روش نصب لوستر تقریبا یکسان است؛ اگر در خانه‌تان یک لوستر قدیمی به سقف آویزان است کافی است آن را جدا کنید و با استفاده از قطعات جدید، لوستر جدید استفاده کرده و آن را به سیستم سیم‌کشی وصل کنید.

ابزار نصب لوستر

ابزار نصب لوستر با توجه به نوع آن متفاوت است. شاید به ابزار دیگری هم احتیاج داشته باشید که در این بخش به آنها اشاره نشده است. حتما برای بلندکردن و نصب لوستر از شخص دیگری کمک بگیرید تا کارتان آسان‌تر شود.

نصب لوستر

برای نصب لوستر استاندارد باید از ابزار زیر استفاده کنید:

  • نردبام
  • پیچ گوشتی
  • سیم‌ لخت کن
  • انبر دماغه سوزنی
  • تستر ولتاژ غیر تماسی
  • مهره‌ی سیم
  • متر
  • دریل
  • نوار چسب برق یا شیلد حرارتی

به تازگی لوسترها با دفترچه راهنما در بازار عرضه می‌شوند. قبل از نصب لوستر بهتر است دفترچه راهنمای آن را با دقت بخوانید؛ چراکه برای نصب آن باید اطلاعاتی کلی در مورد سیستم‌های الکتریکی داشته باشید. حتما به خطر برق‌گرفتگی توجه کنید یا اگراز انجام این کار مطمئن نیستید با نصاب تماس بگیرید.

نصب لوستر سنگین

در بعضی از انواع لوسترهای بسیار بزرگ و سنگین، جعبه برق سنتی در سقف قابلیت پشتیبانی از آنها را ندارد. وزن لوستر سنگین باعث پارگی زنجیرها و تخریب قطعات اتصال از سقف شده و به سازه، لوستر و احتمالا به اجسام زیر آن آسیب می‌رساند. پایه‌های نصب مخصوص لوسترهای سنگین را در سقف نصب کنید تا از جعبه برق و وزن لوستر پشتیبانی کند. این براکت‌ها در سوراخ جعبه برق قابل نصب هستند. میله براکت می‌چرخد و به سمت بیرون باز می‌شود تا بتواند به تیرچه‌های سقف وصل شود. براکت را با دست سفت کرده و سپس با انبردست آن را محکم کنید.

نصب لوستر

نصب لوستر در سقف گچی

انکر بولت قلاب‌دار یا پیچ پروانه‌ای بهترین قطعه برای نصب لوستر در سقف گچی است. مراحل زیر را انجام دهید:

ابتدا باید برق را قطع کنید سپس روی دیوارها و سقف را برای نصب فریم علامت‌گذاری کنید. پروفیل راهنما را مطابق سطح اتصال کنید. پروفیل‌های سقفی را نصب کرده و با حلقه نصب لوستر، انکر (پیچ چفتی) و یک میله رزوه‌دار خاص قلاب درست کنید. در محل نصب لوستر یک سوراخ ایجاد کرده و قلاب بازشده را پرچ کنید. مهره چشمی را روی میله رزوه‌دار بپیچانید. قلاب را با نوار چسب برق عایق‌بندی کنید تا با قسمت‌های فلزی لوستر تماس نداشته باشد. جعبه برق را نصب کرده و از شیلد حرارتی برای سیم‌ها استفاده کنید و در محل نصب سیم‌کشی کنید. درصورت نصب لوستر ال ای دی، سیم را به یک ترانسفورماتور کاهنده و سپس به یک درایور مخصوص تبدیل ولتاژ وصل کنید. در مرحله بعد باید به سوئیچ وصل شوید. لازم است که به نوع طراحی توجه کنید: طراحی سوئیچ برای روشن‌ شدن موازی تمام لامپ‌ها  تک‌ کلیده بوده و برای روشن‌ شدن گروهی لامپ‌ها دو کلیده است. قاب را با لایه گچ بپوشانید و حفره‌ای با قطر مناسب را در محل نصب با دریل با نازل تاجی‌ شکل حفر کنید. سیم‌ها را بیرون آورده و به لوستر متصل کنید سپس عملکرد لامپ‌ها را بررسی کنید. برای نصب لوستر در سقف سفال باید از پیچ پروانه استفاده کرده و روی آن از گچ استفاده کنید تا لوستر محکم شود.

نصب لوستر

نصب لوستر در سقف بلند

نحوه نصب لوستر در سقف‌های بلند شبیه سقف‌های سنتی 2.5 متری است تنها مسئله ارتفاع بلند سقف است که خطرات حین نصب و سختی کار را بیشتر می‌کند. در مورد سقف‌های دو طبقه مثل سقف طاق‌دارِ درب ورودی بهتر است داربست اجاره کنید تا کارتان آسان‌تر شود. ارتفاع لوستر یکی از مهمترین نکاتی است که باید به آن توجه کنید. درست است سقف بسیار بلند است اما باید ارتفاع لوستر به گونه‌ای باشد که بتوان آن را دید و نور مناسبی را پخش کند. باید در مورد ارتفاع و نحوه نصب لوستر برنامه‌ریزی دقیقی داشته باشید شاید هم لازم باشد از یک نصاب ماهر کمک بگیرید.

نصب لوستر

طریقه نصب لوستر کریستالی

زمان خرید به اندازه فضایی که لوستر باید در آنجا نصب شود توجه کنید. برای سقف‌های بلند تالار از لوسترهای بلندتر استفاده کنید ولی برای اتاق‌های ناهارخوری لوسترهای کوتاه‌تر را انتخاب کنید تا نسبت به میز ارتفاع مناسبی داشته باشند. علاوه بر سایز لوستر به وزن آن نیز توجه کنید. لوسترهای سنگین‌تر از 22 کیلوگرم باید با روشی ایمن نصب شوند. برای نصب لوستر کریستالی طبق مراحل زیر عمل کنید:

لوستر را روی زمین مونتاژ و برای نصب آماده کنید و کلید برق یا فیوز را قطع کنید. دستگاه را با تستر مدار بررسی کنید تا مطمئن شوید که جریان برق از مدار عبور نمی‌کند. سیم‌ها را قطع کرده و لوستر قدیمی را جدا کنید. سیم‌ها را با نوار برق علامت بزنید و به نحوه نصب آنها توجه کنید. اتصالات لوستر را به زنجیر نصب وصل کرده و زنجیر را با پیچ و پیچ گوشتی به جعبه اتصال متصل کنید. سیم‌های جعبه اتصال را همانطور که به لوستر قبلی وصل شده بود، به سیم‌های لوستر جدید وصل کنید. سیم‌های متصل را با مهره‌های سیمی روکش کنید و آنها را به سمت بالا و داخل جعبه اتصال فشار دهید. فیوز یا کلید برق را روشن کنید تا جریان برق ایجاد شود و لوستر را امتحان کنید و ببینید درست کار می‌کند یا نه.

نصب لوستر سقف آجری

ابتدا باید مسیر مجرای سیم را مشخص کنید تا با دریل آن را تخریب نکنید سپس از یک پیچ چفتی سقفی با توجه به وزن لوستر استفاده کنید. از مته مناسب برای دریل استفاده کرده و انکر بولت (پیچ چفتی) را وسط آجرها جاسازی کنید. پس از اینکه انکر بولت در محل سفت شده و باله‌های آن باز شد، قابل اطمینان بوده و می‌توانید لوستر را نصب کنید. برای نصب لوسترهای فضای باز در سطوح آجری طبق مراحل زیر عمل کنید:

جعبه برق را در محل نصب قرار داده و جای سوراخ‌کردن پیچ‌ها را با سوراخ‌های مخصوص پیچ در جعبه مشخص کنید. سپس جعبه را بردارید و با دریل بنایی حفره‌ها را دریل‌کاری کنید. جعبه را با کمک انکر بولت پلاستیکی روی سقف آجری پرچ کنید. مجرای سیم را از نقطه‌ای مناسب تا جعبه برق بکشید و از گیره برای پشتیبانی استفاده کنید. گیره‌ها را با کمک انکر بولت (پیچ چفتی) به آجرها پرچ کنید. کاندوئیت (لوله فولادی برق) را در نقطه ورودی با اتصالات مناسب مانند زانویی لوله ببندید. کابلی را از درون کانال داخل دیوار به جعبه سوئیچ اجرا کنید، سیم را به لوستر وصل کنید و آن را روی جعبه برق نصب کنید. درصورت لزوم از یک واشر برای ضد آب کردن پایه استفاده کنید. کابل را در بخش دیگر دیوار به سوئیچ و نهایتا به تابلوی برق وصل کنید.

نصب لوستر

نصب لوستر سقف کاذب

آویزان‌کردن انواع آویز از سقف کاذب خطرات زیادی دارد. نباید هیچ‌چیز را مستقیما و بدون تغییر در سقف کاذب نصب کنید. ابتدا باید جای لوستر را مشخص کنید. برای نصب لوسترهای سنگین آویز باید از قلاب و زنجیر استفاده کنید. پانل‌های سقف کاذب را جدا کنید. با کمک گل‌ میخ‌ یاب، گل‌میخ‌ها را در سقف اصلی پیدا کنید و جای آنها را با نوار چسب مشخص کنید. در مرحله بعد قطعات پشتیبان لوستر را نصب کنید. از پیچ پروانه برای نصب لوستر سقفی استفاده کنید. سپس با توجه به نوع لوستر، قسمتی از پانل‌های سقف کاذب را برش بزنید تا لوستر نصب شود. برای سقف‌های یونولیت نیز از پیچ و رول پلاک استفاده کنید.

طریقه نصب لوستر 3 شاخه

برای نصب لوستر سه شاخه باید به نقشه سیم‌کشی آن و نیز نحوه سیم‌کشی دو پل و تک پل مسلط باشید. بقیه مراحل نصب نیز مشابه سایر لوسترها است. با توجه به نوع سقف و وزن لوستر باید از اتصال‌دهنده‌های مناسب استفاده کنید.

انکربولت، پیچ پروانه‌ای، رولپلاک و … را از کجا می‌توان تهیه کرد؟

برای تهیه لوازم موردنیاز می‌توانید به سایت سازوکار مراجعه کنید.

آیا می‌توان لوستر را خودمان نصب کنیم؟

برای نصب لوستر بهتر است از نصاب کمک بگیرید در غیر این صورت باید با توجه به نوع لوستر و متریال سقف روش مناسب را یاد بگیرید تا بتوانید این کار را به خوبی انجام دهید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا