دکوراسیون و معماری

فنگ شویی چیست و نکات آن برای چیدمان دکوراسیون منزل

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی روشی متافیزیکی و شبه فلسفی است که از سیستم‌ها و ایده‌آل‌های تائوئیسم و مکاتب کیهان‌شناسی چین باستان بهره می‌گیرد پس اساسا فنگ شویی چینی بوده و فلسفه و شیوه‌ای برای درک جایگاه ما در دنیای طبیعی و ارتباط ما با جهان است. فنگ شویی طراحی یا دکوراسیون نیست اما اصول و آرمان‌های آن الهام‌بخش نحوه چیدمان فضا هستند. می‌توانید فضای خانه یا محل کارتان را از نظر فنگ شویی طراحی کنید و از فلسفه آن برای استفاده از عناصر اولیه طراحی مانند نور و رنگ استفاده کنید.

فنگ شویی در دکوراسیون

فنگ شویی

مهم‌ترین اصل فنگ شویی ارتباط با دنیای طبیعی است. اصطلاح فنگ شویی برگرفته از یک شعر است و به «باد» و «آب» ترجمه می‌شود که این دو از عناصر طبیعی هستند و ما برای ادامه حیات به آنها نیازمندیم. بدن ما به باد (نفس‌کشیدن) و آب نیاز دارد تا بتوانیم زنده بمانیم. امروزه در شرایطی هستیم که زندگی بسیاری از ما از طبیعت جدا شده است؛ فنگ شویی به ما کمک می‌کند تا انرژی‌های طبیعی را به خانه‌هایمان برگردانیم. فنگ شویی در دکوراسیون اهدافی دارد. در این بخش آن‌ها را مرور می‌کنیم.

انواع یراق آلات

ایجاد هارمونی

یکی از اهداف فنگ شویی در دکوراسیون، ایجاد هارمونی و هماهنگی است. کاربرد مناسب عناصر و اصول طراحی به ایجاد این هماهنگی کمک می‌کنند. با طراحی خانه خود طبق اصول فنگ شویی یین و یانگ، عناصر پنج‌گانه و جریان چی، فضایی هماهنگ، حامی و خلاقانه بیافرینید.

فنگ شویی

نور طبیعی (یین و یانگ)

یکی از روش‌های کاربرد اصول فنگ شویی در دکوراسیون این است که نور طبیعی خانه را با مفهوم یین و یانگ تنظیم کنید. استفاده عمدی از نور طبیعی، انرژی چی و انرژی شخصی ما را بیشتر می‌کند و باید به ریتم شبانه‌روزی خود احترام بگذاریم و از نور طبیعی فیلترشده استفاده کنیم؛ به‌این‌ترتیب بدن ما عادت می‌کند تا در زمان‌های مناسب بیدار شود و بخوابد.

نور روشن، انرژی یانگ است که به نوعی محرک بوده و به ما کمک می‌کند پویاتر باشیم. نور کم و تاریکی انرژی یینِ آرام و پرآسایش است. ما به تعادل هر دو نیازمندیم و نباید یکی از این دو انرژی نسبت به دیگری بیشتر شود.

عناصر فنگ ‌شویی

فنگ شویی

پنج عنصر که پنج فاز هم نامیده می‌شوند، انواع مختلف انرژی یا چی هستند. این پنج عنصر ما و دنیای اطرافمان را تشکیل می‌دهند و از چرخه‌های طبیعت الهام می‌گیرد و ریشه در حکمت تائو دارد. هر عنصری اثر و ویژگی‌های خود را دارد و می‌توان این عناصر را با رنگ‌ها، شکل‌ها و مواد خاصی نشان داد و از آن در دکوراسیون خانه استفاده کنید.

این پنج عنصر، آتش، خاک، فلز، آب و چوب بوده که عناصر پیچیده و لایه‌ای هستند اما در اینجا برای سهولت به خلاصه‌ای از آنها بسنده می‌کنیم: چوب نماد رشد، آتش روشنایی، زمین هبوط، فلز مکمل و آب حکمت است.

عنصر آتش

 • انرژی: روشنایی و وضوح، الهام‌بخشی
 • رنگ: قرمز
 • شکل: مثلث
 • جنس: آتش و روشنایی

عنصر زمین

 • انرژی: پایداری و هبوط
 • رنگ: زرد و خاکی
 • شکل: مربع
 • جنس: سنگ و سفال

عنصر فلز

 • انرژی: زیبایی و صراحت
 • رنگ: سفید و متالیک
 • شکل: گرد
 • جنس: فلز

عنصر آب

 • انرژی: عمق و شهود
 • رنگ سیاه
 • شکل: بدون شکل
 • جنس: آب و آینه

عنصر چوب

 • انرژی: رشد و شفا
 • رنگ: سبز و کله‌غازی
 • شکل: ستون
 • مواد: گیاهان و درختان

فنگ شویی خانه چیست؟

فنگ شویی

در فنگ شویی به جریان چی یا انرژی در تمام فضای خانه توجه کنید و از این اصل برای طراحی فضای خانه با توجه به چیدمان آن استفاده کنید. توجه کنید که آیا مبلمان اصلی اتاق پذیرایی در موقعیت فرماندهی قرار گرفته یا خیر. چیدمان تخت خواب، میز و اجاق گاز هم بسیار مهم است چون اگر این وسایل در موقعیت فرماندهی قرار گرفته باشند، وقتی روی تخت دراز می‌کشید، پشت میز کار نشسته‌اید یا مشغول آشپزی با اجاق گاز هستید، باید بتوانید در را ببینید و این وسایل هم‌راستا با در نباشند. فرمانده‌بودن به شما کمک می‌کند که در سطح ناخودآگاهتان احساس راحتی کنید چون نسبت به محیطتان و هر چیزی که به سمت شما بیاید، آگاه‌تر هستید. این یعنی آگاهی بیشتر در مورد فرصت‌ها یا موانع بالقوه در زندگی و به‌این‌ترتیب احساس آمادگی و کنترل بیشتری روی زندگی‌تان دارید. اگر تخت، میز یا اجاق گاز در موقعیت فرماندهی نیست، بهترین کار تغییر موقعیت آنها است تا بتوانید در و فضای اتاق را به کامل‌ترین شکل ممکن ببینید. شاید نتوان همیشه این کار را انجام داد. اگر اجاق گاز قابلیت جابه‌جایی نداشته باشد، می‌توان از آیینه استفاده کرد و انعکاس در را دید.

فنگ شویی

جای ساعت در فنگ شویی اهمیت خاصی دارد. ساعت را جایی از اتاق نصب کنید که بدون آنکه بر اتاق تسلط داشته باشد بتوانید آن را به‌راحتی ببینید. ساعت را در روی دیوار ورودی خانه نصب نکنید چون پیام منفی خاصی را ارسال می‌کند و این کار به شما فشار می‌آورد و همیشه گذر زمان را یادآوری می‌کند.

همچنین باید به جریان کلی فضا توجه کنید و فضاهای باز داشته باشید تا به چی اجازه جمع‌آوری بدهد و ساکنان خانه بتوانند در آن رشد کنند. چی در فضاهای خیلی بسته نمی‌تواند جریان آزاد داشته باشد و اگر چی راکد شود، مانع ایجاد می‌کند.

فنگ شویی در آشپزخانه

فنگ شویی

با استفاده از هنر فنگ شویی جریان انرژی جدیدی را به آشپزخانه بیاورد. اگر دوست دارید حال و هوای تازه‌ای را در آشپزخانه‌تان ایجاد کنید، در این بخش با ما همراه باشید و از نکته‌های زیر استفاده کنید.

سطوح را پاکسازی کنید

اولین گام برای طراحی آشپزخانه به سبک فنگ شویی این است که هر چیزی را که لازم ندارید، از میزهای آشپزخانه بردارید. همه چیز را آشپزخانه بردارید و با یک ماده پاک‌کننده طبیعی سطوح میز را پاک کنید. وقتی سطوح تمیز شدند، فقط وسایل ضروری را سر جایشان برگردانید.

کابینت‌ها، یخچال و پنتری‌ها را مرتب کنید

باید کابینت‌ها، پنتری‌ها و یخچال را نیز مانند میزها پاکسازی کنید. به تاریخ انقضای مواد غذایی دقت کنید. اگر مواد غذایی خوب و سالمی دارید که مثل گذشته از خوردنشان لذت نمی‌برید، آنها را به خیریه بدهید.

پرورش دهید

هنر فنگ شویی می‌گوید پرورش مواد خوراکی در آشپزخانه روشی عالی برای جذب فراوانی به زندگی است. در فنگ شویی، ریحان آهنربای پول است و می‌توانید آن را به‌راحتی در آشپزخانه پرورش دهید.

الهام‌بخش باشید

همان‌طور که فضای آرامش‌بخشی را در خانه‌تان ایجاد می‌کنید، توجه کنید که الهامات شخصی هم فضا را شادتر می‌کنند. از آثار هنری مورد علاقه‌تان یا عکس‌های خانوادگی و دوستانتان استفاده کنید تا حسی مثبت و دوست‌داشتنی را به فضای آشپزخانه بیفزایید. کتاب‌های آشپزی هم در آشپزخانه الهام‌بخش هستند.

فنگ شویی پذیرایی

فنگ شویی

از عناصر پنج‌گانه در طراحی پذیرایی استفاده کنید. این عناصر با رنگ‌ها، جهت‌ها و موادی که حاوی آن هستند، هماهنگی و آرامش را به فضای اتاقتان می‌بخشند. این عناصر را با طراحی مبلمان، رنگ‌آمیزی دیوارها، دکوراسیون و آثار هنری به فضای اتاق نشیمن بیافزایید تا انرژی اتاق پذیرایی و جریان چی متعادل شود.

از مبلمان با گوشه‌های تیز استفاده نکنید چراکه جریان چی را در اتاق مسدود کرده و انرژی برشی ایجاد می‌کنند و احساس ناراحتی می‌کنید. از میزهای گرد یا عثمانی استفاده کنید تا فضای اتاق باز شود. از گلدان‌ها و گیاهان برای پرکردن لبه‌های تیز مبلمان و ازبین‌بردن انرژی منفی استفاده کنید.

در فنگ شویی، استفاده از شومینه در گوشه شمال شرقی اتاق نشیمن، تفکر آرام و آموزش را تقویت می‌کند. شومینه در بخش جنوبی فضایی عاشقانه و رمانتیک به اتاق پذیرایی می‌بخشد. می‌توانید از شومینه برقی یا شمع هم استفاده کنید تا بتوانید عنصر آتش را به فضای اتاق پذیرایی بیفزایید.

مهم نیست اندازه اتاقتان چقدر باشد طبق طراحی فنگ شویی باید از تعداد زیادی صندلی برای اعضای خانواده یا مهمانان استفاده کنید. همچنین کاناپه راحتی و صندلی دونفره را به فضای اتاق اضافه کنید تا انرژی خوب را بالا نگه‌دارید. از صندلی عثمانی و چهارپایه هم می‌توانید استفاده کنید اما اتاق را شلوغ نکنید.

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات کلی و مفیدی درباره فنگ شویی به دست آورده باشید همچنین اگر برای تغییر دکوراسیون به اکسسوری آشپزخانه نیاز دارید می‌توانید به سایت سازوکار مراجعه کنید. هم چنین اگر تجربه یا سوالی در این باره دارید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

فنگ شویی چیست؟

فنگ شویی اصول و آرمان‌های الهام‌بخش و نحوه چیدمان فضا است.

عناصر فنگ شویی چیست؟

آب، چوب، فلز، زمین و آتش

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا