ابزار و یراق

تفاوت اره خشک بر و اره تربر چیست و موارد استفاده از آنها

اره خشک بر بهتر است یا تر بر؟ تفاوت اره خشک بر و اره تربر چیست؟ این دو اره از بهترین ابزارهای برش در کاشی‌کاری هستند اما شاید بپرسید کدام را باید انتخاب کنید. انتخاب بین این دو اره به کاری که باید انجام دهید، موادی که برش می‌زنید و فضایی که باید روی آن کار کنید بستگی دارد. در این مقاله به شما کمک می‌کنیم تا بهترین اره را برای پروژه‌تان انتخاب کنید، با ما همراه باشید.

تصور کنید مشغول تعویض کانتر آشپزخانه هستید یا کف حمام را کاشی‌کاری می‌کنید اما کاشی‌ها روی هم قرار نمی‌گیرند. پس از یک ساعت تلاش بی‌حاصل نا امید می‌شوید و بالاخره تصمیم می‌گیرید با کارشناسان تماس بگیرید اما دست نگهدارید! برش کاشی‌ها کار خیلی سختی هم نیست چون شما آماتور هستید، دلیل نمی‌شود که از این کار صرف نظر کنید تنها کافی است ابزار مناسب برای کارتان را انتخاب کنید.

انواع کاشی

کاشی‌ها انواع مختلفی دارند؛ سرامیک، کاشی سفالی و پرسلان انواعی از کاشی‌ها هستند که معمولا در فروشگاه می‌بینید البته اینها فقط مثال بودند و انواع کاشی‌ها بسیار متنوع‌تر هستند.

سرامیک از شن، آب و خاک رس ساخته می‌شود، مواد به شکل مربع در می‌آیند و سپس در کوره می‌پزند تا رطوبت خارج شود. خاک رس در پرسلان متراکم‌تر از سرامیک است و کاشی‌های سفالی کاملا از جنس خاک رس هستند. سرامیک، پرسلان و کاشی سفالی اگر در فضای داخلی استفاده شوند، لعاب‌دار می‌شوند و اگر هم برای سقف استفاده شوند، بدون لعاب نصب می‌شوند.

مصالحی مانند شیشه، چوب‌پنبه، بتن و سنگ کاربردهای مختلفی دارند و کاشی‌ها هم همین‌طور هستند. هیچ قانونی وجود ندارد که به شما بگوید از کدام کاشی می‌توانید یا نمی‌توانید برای پروژه خاصی استفاده کنید البته بعضی از کاشی‌ها در محیط‌های خاصی مقاومت بیشتری دارند.

اره

ابعاد پلان را اندازه‌گیری کنید

پلان شما جایی است که باید آن را کاشی کاری کنید. هر پروژه‌ای چالش‌های فضایی خاص خودش را دارد؛ گاهی لازم است از تعداد کاشی‌های بیشتری استفاده کنید و گاهی هم کمتر یا گاهی‌اوقات هم باید کاشی‌ها را ببرید.

باید اندازه دقیق پلان کف خانه‌تان را داشته باشید تا بتوانید از تعداد کاشی مناسبی برای پروژه‌تان استفاده کنید. تمام محدوده پلان، فضای داخلی اریب، عرض و ارتفاع را اندازه بگیرید سپس یک مربع از کاشی نمونه را اندازه‌گیری کنید و از این اعداد برای محاسبه تعداد کاشی‌های پروژه‌تان استفاده کنید. حتما به فضاهای نامتعارف هم توجه کنید و تعدادی کاشی اضافی سفارش دهید تا خیالتان راحت شود که کاشی کافی را با احتساب برش برای سرِهم‌کردن قطعات پازل در اختیار دارید.

کاشی‌ها را برش بزنید

تفاوت اره خشک بر و اره تربر

احتمال دارد که فضای کاشی‌کاری دارای مرزهای مشخصی نباشند که مضربی از اندازه کاشی شما است. تنها راهکار مناسب برای حل این مشکل، برش کاشی‌ها است. اره خشک بُر و اره تر بر بهترین انتخاب برای شما هستند. کارکردن با اره‌‌های خشک بر وقت‌گیر است و برش با آنها چندان دقیق نیست اما به‌راحتی می‌توانید با آنها کار کنید. اره‌های تر بر به مدت‌زمان کمتری نیاز دارند و برش‌های دقیق‌تری ایجاد می‌کنند اما کارکردن با آنها چندان راحت نیست.

اره‌ خشک بر چیست؟

تفاوت اره خشک بر و اره تربر

همه باید در جعبه ابزارشان این اره را داشته باشد؛ اره‌های خشک بر تا حدودی شبیه جک خودرو با میله‌ای هستند که از بالا به پایین کشیده می‌شود. کاشی‌ها داخل کاترها قرار می‌گیرند و علامت‌گذاری می‌شوند سپس در امتداد علامت‌گذاری‌‌ها برش می‌خورند.

برای تنظیم اره‌های خشک بر نسبت به اره‌های تر بر، به زمان بیشتری نیاز دارید. ابتدا باید کاشی را انتخاب کنید سپس آن را داخل کاتر بگذارید. کاشی را علامت‌گذاری کنید و آن را در امتداد علامت برش دهید. بعضی از کاشی‌های سخت‌تر به‌خوبی علامت‌گذاری نمی‌شوند و باید از چرخ علامت‌گذاری استفاده کنید برای مثال می‌توانید با انواع چرخ علامت‌گذاری، کاشی‌های گلس را علامت‌گذاری کنید. برای علامت‌گذاری این کاشی‌ها باید فشار کمی وارد کنید تا ترک برندارند. برش کاشی‌ها در امتداد علامت همیشه هم آسان نیست؛ گاهی علامت‌گذاری به اندازه کافی عمیق نیست و گاهی هم کاشی‌ها در امتداد علامت نمی‌شکنند حالا تصور کنید که این چالش‌ها را برای کاشی‌های زیادی دارید.

مشخصات اره خشک بر

این اره‌ها مزایای زیادی دارند؛ ارزان‌قیمت‌تر از اره‌های تر بر هستند، قابل حمل هستند و کارکردن با آنها پیچیده نیست البته باید در چیدمان کاشی‌ها ماهر باشید.

این اره‌ها برای پروژه‌های کوچک‌تر، پروژه‌های با لبه‌های صاف یا پروژه‌هایی که در آنها از کاشی‌های نرم استفاده می‌شود، بهترین عملکرد را دارند. اگر پروژه کوچک‌تر باشد، کاشی‌های کمتری باید برش بخورند. از این اره‌ها برای برش خطوط منحنی استفاده نکنید. کاشی‌های نرم‌تر هم بعد از علامت‌گذاری بهتر با هم چفت می‌شوند.

اره تر بُر چیست؟

تفاوت اره خشک بر و اره تربر

اگر اره‌های خشک بر جوابگوی پروژه‌های بزرگ شما نباشند باید از اره‌های تر بر استفاده کنید. این اره‌ها به جای تکیه بر نیروی انسانی، برقی هستند و در نگاه اول شبیه اره میزی به نظر می‌رسند. یک تیغه الماسه دوار کاشی را می‌برد و راهنما هم کاشی را صاف نگه می‌دارد.

آب از اطراف تیغه برش به کاشی می‌پاشد تا کاشی دود نکند و نسوزد. بعضی از میزها یک مخزن آب دارند و بعضی دیگر نیز به منبع آب متصل می‌شوند. اره‌های تر بر کاشی را کاملا صاف برش می‌زنند؛ اگر دستتان تکان نخورد، راهنما کمک می‌کند تا برش‌ها عالی شوند و اگر کمی ماهر باشید می‌توانید کاشی‌ها را به اشکال پیچیده نیز ببرید. اره‌های خشک بر فقط برش‌های مستقیم ایجاد می‌کنند؛ اما اره‌های تر بر می‌توانند برش‌های منحنی را هم انجام دهند.

مشخصات اره تر بر

از اره تر بر برای برش کاشی‌های سخت‌تر استفاده می‌شود و تیغه الماسه این اره می‌تواند سخت‌ترین انواع کاشی ببرد. وقتی با اره تر بر مشغول برش کاشی‌های گلس هستید، متوجه سختی آنها نمی‌شوید.

اره‌های تر بر در مقایسه با انواع خشک بر در پروژه‌های بزرگ عملکرد چشمگیری دارند. با کمک این اره‌ها می‌توانید کاشی‌‌ها را سریع‌‌تر، آسان‌تر و با دقت بیشتری ببرید تنها کاری که باید انجام دهید این است که اره را راه‌اندازی و محل کار را آماده کنید. برای کاشی‌کاری اتاق‌های بزرگ یا اتاق‌هایی با پلان پیچیده از این اره‌ها استفاده کنید.

مهمترین عیب اره‌های تر بر، میزان مهارت مورد نیاز و سایز آنها است. معمولا آنها بزرگ هستند و یادگیری نحوه تنظیم مناسب آنها زمان‌بر است. قبل از شروع کار حتما به نکات ایمنی توجه کنید. از اره متحرک استفاده کنید و برش خطوط مستقیم و فشار و حرکت را تمرین کنید. اره‌های تر بر انواع مختلفی دارند. با توجه به کاری که می‌خواهید انجام دهید، نوع مناسب را خریداری کنید.

تفاوت اره خشک بر و اره تربر

این راهنما شروع خوبی برای معرفی اره‌های تر بر و خشک بر بود. مواد، اندازه پروژه و مهارت کاربر در انتخاب شما تاثیرگذار هستند. با این وجود، انتخاب بین این دو نوع اره همیشه هم کار ساده‌ای نیست.

عواملی مانند پول، برنامه زمانی، نوع کاشی و موارد دیگر در انتخاب ابزار مناسب موثر هستند. اگر وقت ندارید، آیا آنقدر پول دارید که بتوانید یک اره تر بر گران‌قیمت بخرید؟ اینجا است که به کمکتان می‌آییم. کارشناسان ما به شما کمک می‌کنند تا با توجه به پروژه مورد نظرتان تصمیم بگیرید. ما ابزار مناسب را به شما معرفی می‌کنیم.

اگر همیشه مشغول کاشی‌کاری هستید، منطقی است که هر دو اره را بخرید. از اره تر بر برای پروژه‌های بزرگ‌تر و پیچیده‌تر استفاده کنید. اره خشک بر نیز برای برش کاشی‌های نرم‌تر و پروژه‌های کوچک‌تر انتخاب خوبی است. احتمالا در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرید که به هر دو ابزاری نیاز داشته باشید. پس همیشه بهترین کار این است که برای هر شرایطی آماده باشید. برای خرید انواع اره می‌توانید به سایت سازوکار مراجعه کنید و در صورت نیاز از کارشناسان خبره کمک بگیرید.

سوالات متداول

اره خشک بر چیست؟

اره خشک بر تا حدودی شبیه جک خودرو با میله‌ای بوده که از بالا به پایین کشیده می‌شود. کاشی‌ها داخل کاترها قرار می‌گیرند و علامت‌گذاری می‌شوند سپس در امتداد علامت‌گذاری‌‌ها برش می‌خورند.

اره تر بر چیست؟

این اره‌ برقی بوده و در نگاه اول شبیه اره میزی به نظر می‌رسد. یک تیغه الماسه دوار کاشی را می‌برد و راهنما هم کاشی را صاف نگه می‌دارد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا