ابزار و یراق

آشنایی با انواع ابزارآلات باغبانی | 20 ابزار ضروری برای باغبانی

باغبانی و کشاورزی یکی از حرفه‌های کلیدی به شمار می‌آیند که می‌تواند تاثیر مهمی در رشد و شکوفایی اقتصادی داشته باشد؛ به همین جهت ابزارآلات و وسایل باغبانی مختلفی ساخته شده که هریک بسته به نوع محصول می‌تواند متغیر باشد. در این بین تعدادی از ابزارآلات باغبانی هستند که چه باغبانی حرفه‌ای باشید چه مبتدی و فارغ از نوع محصول باید آن را داشته باشید. در ادامه به معرفی ابزارآلات مهم و پرکاربرد باغبانی می‌پردازیم:

به طور کلی ابزارآلات باغبانی به دو دسته دستی و ماشینی تقسیم می‌شوند. نکته‌ای که مهم است و برای انتخاب ابزار باید مد نظر قرار داد، کاربرد و میزان استفاده است. برای مثال اگر به دنبال ابزاری برای باغچه خود هستید نیازی به تهیه ابزارآلات باغبانی پیشرفته نیست، همچنین اگر باغی بزرگ دارید یا محیط کاری شما بسیار وسیع است و این کار را به صورت حرفه‌ای دنبال می‌کنید نمی‌توانید از ابزارآلات دستی استفاده کنید؛ زیرا پروسه کار را بسیار طولانی و بهره‌وری را به شدت کاهش می‌دهد.

وسایل باغبانی برای تمیز کردن خاک و جمع آوری برگ‌ها

یکی از کارهای مهم در باغبانی جمع آوری برگ‌ها و تمیز نگه داشتن خاک است. شن کش، الک و برگ جمع کن.

شن کش

شن کش

یکی از وسایل ضروری برای جمع کردن برگ و پاک کردن خاک از هرگونه سنگ یا زباله است. شن کش با داشتن چنگک مناسب کمک می‌کند تا عملیات تمیز کردن خاک و حذف علف‌های هرز بدون آسیب به گیاه اصلی انجام شود. شن کش از جنس پلاستیک و استیل در بازار موجود است اما بهتر است همیشه از شن کش استیل با کیفیت استفاده کنید. این وسیله در ابعاد مختلف موجود است که بسته به نوع کار و نیازتان می‌توانید شن کش مناسب کارتان را انتخاب کنید.

چنگک

چنگک

این وسیله دندانه‌هایی دارد که برای جابجایی و پوک کردن خاک و از بین بردن ریشه علف‌های هرز ایده‌ آل است.

الک

الک

یک دست بودن خاک و تمیزی آن تاثیر به سزایی در رشد گیاه دارد. الک وسیله‌ای کاربردی و مناسب برای صاف و یکدست کردن خاک است که بسته به نوع نیاز و وسعت کارتان می‌توانید آن را تهیه کنید.

دستگاه برگ جمع کن

دمنده

دستگاه برگ جمع کن یکی از ابزارآلات باغبانی پرکاربرد است که عملکردی شبیه به جاروبرقی دارد. این دستگاه با ایجاد مکش، برگ‌ها را جمع آوری می‌کند. همچنین قابلیت خروج هوای فشرده و استفاده به عنوان دمنده را دارد که با استفاده از این قابلیت می‌توانید به راحتی برگ‌ها را جمع آوری کنید.

وسایل باغبانی مناسب برای زیر و رو کردن خاک

شخم زدن و زیر و رو کردن خاک یکی از مهم‌ترین مراحل باغبانی و کشاورزی است و برای آن ابزار مختلفی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم:

بیل

بیل

این وسیله برای همه آشنا است اما اکثرا بیل ساختمانی را می‌شناسند. از بیل برای زیر و رو کردن خاک استفاده می‌شود. جالب است بدانید که بیل انواع مختلفی دارد که هر یک برای وظیفه‌ای مشخص کاربرد دارد و بیل باغبانی با ساختمانی متفاوت است. بیل باغبانی نوک باریک‌تری دارد و با فرم خاص خود شخم زدن خاک را ساده‌تر می‌کند. بیل کج و دوار از انواع بیل باغبانی هستند.

بیلچه

بیلچه

بیلچه برای کاشتن گل و گیاه یا جابجایی و تعویض خاک گلدان یا کود دهی به آن استفاده می‌شوند.

تیلر

تریلر

یکی از انواع ماشین آلات باغبانی که برای شخم زدن، زیر و رو کردن خاک، کندن علف‌های هرز و صاف کردن سطح خاک استفاده می‌شود تیلر باغبانی است. کشاورزان و باغ داران می‌توانند بسته به نوع نیاز از تیلر باغبانی کوچک یا بزرگ استفاده کنند.

ابزارآلات مناسب برای نگهداری گیاه

پس از آماده سازی خاک و کاشت محصول نوبت به مرحله داشت می‌رسد. در مرحله داشت باید نگهداری و مراقبت از گیاهان به درستی انجام شود تا بتوان بهترین محصول را برداشت کرد. تغذیه، کود و نور مناسب، آبیاری صحیح، مبارزه با آفات و علف هرز همگی از مهمترین وظایفی است که در این مرحله باید مورد توجه قرار گیرد. در ادامه به معرفی ابزارآلاتی که در مرحله داشت نیاز دارید می‌پردازیم:

سمپاش

سمپاش

برای جلوگیری از حمله آفات به گیاهان باید آن‌ها را سمپاشی کرد؛ به همین جهت سمپاش یکی از وسایل مهم باغبانی است. سمپاش دستی، شارژی، زنبه‌ای، فرغونی و تراکتوری همگی از انواع سمپاش هستند. سمپاشی معمولا به یکی از روش‌های محلول یا گردپاشی انجام می‌شود که این کار با استفاده از انواع سمپاش به راحتی امکان‌پذیر است.

کودپاش

کودپاش

دستگاه کودپاشی که در دو نوع دستی و شارژی موجود است برای راحتی مرحله کودپاشی بسیار ایده آل است.

مه پاش

مه پاش

فوگر یا مه پاش برای تنظیم میزان رطوبت و خنک کردن محیط بسیار مناسب است. نحوه کار این مه پاش به این صورت است که آب را با فشار بسیار زیاد و با ترکیب هوا به صورت مه به محیط می‌دهد. فوگر انواع مختلفی دارد که بسته به نوع کاربرد می‌توانید آن را انتخاب کنید. همچنین برای تامین رطوبت گیاهان آپارتمانی می‌توانید از رطوبت ساز خانگی استفاده کنید.

آب پاش

آب پاش

آبیاری گیاهان یکی از مهمترین مراحل باغبانی است. برای آبیاری باغات و مزارع می‌توانید از انواع آب‌پاش‌های دستی یا اتوماتیک استفاده کنید.

قیچی

قیچی باغبانی

قیچی باغبانی که در انواع و اندازه‌های مختلفی وجود دارد برای هرس شاخه و برگ‌ها و قلمه زنی کاربرد فراوانی دارد. قیچی چمن زن، دسته بلند، هرس، سر شاخه زن و شمشاد زن همگی از انواع قیچی باغبانی هستند.

چاقوی باغبانی

چاقوی باغبانی

این وسیله در واقع یکی از لوازم هرس باغبانی محسوب می‌شود که از آن برای پیوند زدن، قلمه زنی و ریشه زنی استفاده می‌شود. سری قیچی پیوند کمی گرد بوده و جنس آن از آهن یا چدن است.

اره

اره

برای قطع شاخه‌ها یا تنه درختان مسن که با قیچی قابل بریدن نیستند از اره هرس استفاده می‌کنند.

شاخه زن

شاخه زن وسیله‌ای شبیه قیچی باغبانی است با این تفاوت که دسته‌های بلند و اهرمی دارد که امکان هرس راحت و سریع شاخه‌های ضخیم  را می‌دهد.

داس

داس

داس یکی از ابزارآلات ضروری باغبانی است که با داشتن تیغه‌های تیز و برنده برای درو کردن زمین و محصولات، کوتاه کردن چمن فضاهای سبز و پارک‌ها و…مناسب است. داس‌ها در دو نوع دستی و بنزینی موجود هستند که بسته به نوع کارتان می‌توانید آن را انتخاب کنید.

علف تراش

ریشه کن کردن علف هرز کاری بسیار ضروری است که در صورتی که آن را از بین نبرید به گیاهان یا محصولات آسیب جدی وارد می‌کند. ریشه کن کردن علف‌های هرز کار ساده‌ای نیست اما وسیله‌ای طراحی شده که این کار را بسیار ساده می‌کند. علف تراش یا علف زن وسیله‌ای مخصوص از بین بردن علف‌های هرز است.

چمن زن

چمن زن

چمن زن وسیله‌ای برای کوتاه کردن و مرتب کردن چمن‌ است که در دو نوع دستی و موتوری موجود است. با تنظیم درجه تیغه آن می‌توانید قد چمن را به اندازه دلخواه کوتاه کنید. از چمن زن می‌توان تنها در زمین‌های صاف و هموار استفاده کرد. اگر زمینی ناهموار است برای کوتاه و مرتب کردن چمن‌های آن باید از حاشیه زن یا شمشاد زن استفاده کنید.

شلنگ و سر شلنگ باغبانی

شلنگ

یکی از ضروری‌ترین ابزارآلات باغبانی برای آبیاری شلنگ است. برای جلوگیری از هدر رفت آب و تنظیم میزان آبیاری بهتر است از سر شلنگ استفاده کنید. این ابزار برای آبیاری زمین‌های بزرگ، به صورت یکنواخت و صرفه جویی در مصرف آب مناسب است.

دستکش باغبانی

دستکش باغبانی

رعایت نکات ایمنی در هر کاری ضروری است و باید رعایت شود. استفاده از دستکش باغبانی مقاوم که از مواد با کیفیت تهیه شده می‌تواند از آسیب به دست‌های شما جلوگیری کند. نکته‌ای که در انتخاب دستکش باغبانی باید مدنظر قرار دهید سنگین نبودن آن است تا مانع حرکت دستان شما نشود.

نگهداری ابزارآلات باغبانی

تا به این جا با ابزار آلات باغبانی ضروری آشنا شدید اما نکته مهم دیگری که باید بدانید نحوه نگهداری آن‌ها است:

سعی کنید تا حد امکان ابزارآلات مرغوب تهیه کنید.

پس از استفاده هریک از ابزارآلات آن‌ها را به خوبی تمیز کنید.

قسمت‌های متحرک ابزار را به خوبی روغن کاری کنید.

لبه و تیغه‌های وسایل برنده و تیز را بررسی کنید و در صورت لزوم آن‌ها را تیز کنید.

ابزارآلات را دور از رطوبت نگهداری کنید تا از زنگ زدگی آن جلووگیری شود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا