چوب و فرآورده‌های چوبی

هر آنچه باید درباره نجاری با چوب سدار بدانید

سدار نوعی چوب است که گونه‌های مختلفی دارد که از جمله این گونه‌ها می‌توان به سدار ‌اسپانیایی، شرقی، قرمز معطر و ارس یا سرو کوهی اشاره کرد. از مزایای این چوب مقاومت بسیار بالای آن در برابر رطوبت است؛ به همین جهت از آن در پروژه‌های نجاری در فضای باز و آزاد استفاده می‎‌شود.

نجاری با چوب سدار محدودیت‌هایی دارد اما می‌توان به آن‌ها از دید نقطه قوت هم نگاه کرد؛ برای مثال بعضی از روش‌های پرداخت نهایی برای این چوب بسیار مناسب هستند اما در رنگ آمیزی آن محدودیت‌هایی وجود دارد.

اگرچه چوب سدار برای پروژه‌های نجاری در فضای آزاد که در معرض هوای آزاد قرار می‌گیرند مناسب است اما نمی‌توان آن را جزو چوب‌های بسیار مقاوم دانست؛ زیرا با تغییر فصل دچار انبساط و انقباض می‌شود به همین جهت باید این نکته را در نظر بگیرید.

متصل کردن چوب سدار

یکی از بهترین روش‌ها برای متصل کردن این نوع چوب استفاده از چسب است اما اتصالات مکانیکی مانند میخ و پیچ برای این کار مناسب نیست؛ زیرا در گذر زمان و با تغییرات فصلی درون بافت چوب حرکت کرده و ممکن است شل شوند یا بیرون بیایند. اگر می‌خواهید از اتصالات مکانیکی استفاده کنید حتما از پیچ و مهره‌های فولادی ضد زنگ و واشر استفاده کنید.

خرید چسب

چوب سدار به طور طبیعی در برابر پوسیدگی و حشرات مقاوم است و در گذر زمان زیاد لکه‌دار نمی‌شود. اگرچه این چوب در برابر تغییرات آب و هوا دچار انبساط و انقباض می‌شود اما در برابر رطوبت مقاوم است و نیازی به عملیات مقاوم سازی یا حرارتی در برابر رطوبت ندارد.

این چوب به صورت طبیعی به رنگ خاکستری بوده که رنگ منحصر به فرد آن باعث شده تا از آن در بسیاری از پروژه‌های نجاری مانند در و پنجره سازی استفاده کنند.

سدار معطر

سدار

تعدادی از درختان سدار در دسته درختان معطر قرار می‌گیرند به خصوص سدار اسپانیایی که از آمریکای جنوبی است. این درخت رایحه‌ای بسیار متفاوت دارد که برای بسیاری از انسان‌ها جذاب و برای حشرات ناخوشایند است؛ به همین جهت از قدیم از چوب سدار معطر برای ساخت کمد و صندوقچه استفاده می‌کنند تا اقلام درون صندوق و کمد مانند لباس و پتو و … از آسیب حشرات در امان بماند.

با گذشت زمان و اکسید شدن چوب رایحه آن کم کم از بین می‌رود. برای تجدید رایحه کافی است وسایل درون کمد یا صندوق را خالی کنید سپس آن را با کاغذ سنباده، سنباده بزنید تا رایحه آن بازگردد.

پرداخت و رنگ آمیزی چوب سدار

چوب سدار

رنگ انواع و گونه‌های مختلف سدار متفاوت است و با توجه به بافت آن طیف رنگی متفاوتی را شامل می‌شود. اگر قصد دارید از رنگ‌‌های پرداخت چوب برای جلوگیری از تغییر رنگ چوب سدار استفاده کنید باید چند نکته را مد نظر قرار دهید.

در وهله اول باید از رنگ آمیزی چوب سدار صرف نظر کنید زیرا بافت چوب سدار به گونه ای است که رنگ را نمی‌پذیرد و ممکن است در ابتدا خوب به نظر برسد اما کم کم شروع به پوسته پوسته شدن می‌کند و شما مجبور می‌شوید هر چند سال یکبار آن را بتراشید و مجددا رنگ آمیزی کنید.

روش دیگر برای پرداخت چوب سدار رنگ آمیزی به روش Stain است که در این روش تمام منافذ چوب پوشانده نمی‌‌شود و چوب امکان تنفس دارد. برای ایجاد مقاومت و لایه‌ای محافظ روی چوب می‌توانید از روغن جلا یا ماده پرداخت مناسب استفاده کنید. با این روش دیگر نیازی به تراشیدن چوب و رنگ آمیزی مجدد نیست و در صورت نیاز به رنگ آمیزی می‌توانید رنگ را به راحتی روی آن بزنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا