آموزش

راهنمای گام به گام نحوه رنگ آمیزی مجسمه های پلی استری

رنگ‌ آمیزی مجسمه‌های رزینی یا پلی‌استری یکی از سرگرمی‌های پرطرفدار در سنین مختلف است. چیزی که این سرگرمی را این‌قدر جذاب می‌کند، انعطاف‌پذیری و قدرت انتخاب نامحدود آن است. این مجسمه‌ها در اندازه و اشکال متنوعی ساخته می‌شوند.

درباره رزین

احتمالا رنگ‌ آمیزی سطوح مشخص و معمول خیلی آسان‌تر از اشیا دیگر است. اگر یک بوم نقاشی خریده باشید، کارتان بسیار راحت خواهد بود چون بوم، پرایمر لازم را دارد. به راحتی می‌توان روی بوم نقاشی کشید اما در مورد رنگ آمیزی مجسمه از جنس رزین به این سادگی‌ نمی‌توان عمل کرد.

از رزین پلی‌استر در ساخت مجسمه‌ استفاده می‌شود. پلی‌استر در ترکیب با هاردنر ژله‌ای می‌شود سپس آن را در قالب‌هایی با اشکال مختلف می‌ریزند و مجسمه می‌سازند. پلی‌‌استر شبیه پلاستیک بوده و باید سطح آن را قبل از رنگ‌ آمیزی آماده کنید؛ چون اگر این کار را نکنید، رنگ روی آن دوام نمی‌آورد و برمی‌آید.

رنگ روی مجسمه با زیرسازی و آماده‌ سازی مناسب تا سال‌های سال بدون هیچ تغییری باقی می‌ماند. درادامه با ما همراه باشید تا با نحوه آماده‌سازی سطح مجسمه پلی‌استری و رنگ‌ آمیزی آن آشنا شوید.

بنرعمومی

تکنیک های رنگ آمیزی پلی استر

قبل از شروع کار باید مواد لازم را آماده کنید. مهم‌ترین نکته این است که باید سطح را زیرسازی کنید در غیر این صورت رنگ به مواد نمی‌چسبد یا بعدا کنده می‌شود. مقداری آب، صابون، اسفنج، مسواک و چاقوی کاردستی هم نیاز دارید. کاغذ سنباده ریز، روزنامه، پرایمر و رنگ را هم تهیه کنید.

سنباده‌زنی

اولین مرحله از فرآیند رنگ‌ آمیزی مجسمه پلی‌استری، سنباده‌ زنی است. این مرحله اهمیت زیادی دارد؛ چراکه به کمک آن می‌توان نقص‌های مجسمه را از بین برد و آن را زیباتر کرد. می‌توانید از یک چاقوی یکبار مصرف یا چاقوی مخصوص کاردستی برای جداکردن برآمدگی‌ها یا درزهای ضخیم استفاده کنید سپس با کاغذ سنباده ریز سطح کار را صاف و یکدست کنید.

آماده‌سازی

در این مرحله باید سطح را برای پرایمر آماده کنید. این مرحله بسیار ساده است و فقط به آب سرد، مایع ظرفشویی، اسفنج و حوله خشک نیاز دارد. مجسمه پلی‌استر را در آب گرم و مایع ظرفشویی بگذارید. از اسفنج برای پاک‌کردن اضافات رزین استفاده کنید. دقت داشته باشید که ممکن است مجبور شوید این مرحله را دوباره تکرار کنید.

مجسمه را زیر آب سرد شیر آب بشویید و آن را با حوله کاملا خشک کنید. مجسمه را قبل از استفاده از پرایمر به مدت 30 دقیقه در هوا خشک کنید تا خیالتان راحت شود که پرایمر روی سطح می‌چسبد.

رنگ آمیزی

محل کارتان را آماده کنید

پاک‌کردن پرایمر از سطح کار بسیار مشکلی است. برای اینکه محل کارتان آسیب نبیند باید آن را با یک جعبه مقوایی بپوشانید که برای این کار می‌توان از ورقه‌های پلاستیکی یا سفره هم استفاده کرد. مقوا، ورقه‌های پلاستیکی یا سفره را با نوار چسب روی سطح کار تثبیت کنید؛ به این ترتیب همه چیز سر جای خود باقی مانده، هیچ چیز حرکت نکرده و به هم نمی‌خورد.

به مجسمه آستری بزنید

قبل از اینکه مجسمه پلی‌استری را رنگ‌ آمیزی کنید باید آن را آماده کنید در غیر این صورت به احتمال زیاد رنگ در یک نقطه پوسته شئده و کنده می‌شود. پرایمر مورد نیاز را از فروشگاه‌های ابزارفروشی، هنری یا صنایع دستی بخرید.

پس از اینکه پرایمر را خریدید باید آن را قبل از مصرف به‌مدت یک یا دو دقیقه خوب تکان دهید سپس آن را به آرامی روی مجسمه اسپری کنید. قوطی پرایمر باید همیشه 30 تا 45 سانتی‌متر از مجسمه فاصله داشته باشد. کار را از بالای مجسمه شروع کرده و به تدریج به سمت پایین آن حرکت کنید. یادتان باشد زیر مجسمه را هم پرایمر بزنید چون با این کار هیچ قسمتی از مجسمه بدون آستری نمی‌ماند. پس از اینکه کارتان تمام شد، صبر کنید تا پرایمر خشک شود سپس سمت دیگر مجسمه را پرایمر بزنید و بگذارید کاملا خشک شود.

رنگ‌ آمیزی مجسمه

پس از اینکه پرایمر خشک شد می‌توانید رنگ‌ آمیزی مجسمه را شروع کنید. باید از رنگ مناسب پلی‌استر استفاده کنید. می‌توانید از رنگ‌های خودرو برای رنگ‌ آمیزی مجسمه پلی‌استری استفاده کنید. رنگ اکریلیک هم برای این کار انتخاب خوبی است؛ چراکه با آب قابل شستشو بوده و خیلی سریع خشک می‌شود. برای رنگ آمیزی باید از قلم‌موی نقاشی استفاده کنید تا بتوانید جزئیات را به‌خوبی رنگ‌ آمیزی کنید.

با دقت رنگ‌ آمیزی کنید

موقع رنگ‌ آمیزی مجسمه حواستان را جمع کنید. هرگز همزمان از چند رنگ استفاده نکنید چون این کار باعث بروز مشکلاتی می‌شود و احتمال دارد رنگ‌ها با هم ترکیب شوند مثلا ممکن است رنگ‌های آبی و زرد با هم ترکیب شوند و به رنگ سبز درآیند.

در ابتدا کارتان را با تک‌رنگ‌ها شروع کنید. قلم‌مو را تمیز کرده و صبر کنید تا رنگ کاملا خشک شود سپس از رنگ بعدی در مجسمه استفاده کنید. به مجسمه نگاه کنید تا متوجه شوید کدام رنگ غالب است. کار را با همان رنگ شروع کنید و صبر کنید تا خشک شود. پس از آن از رنگ‌های بعدی استفاده کنید؛ به این ترتیب با رنگ‌ها با هم مخلوط نمی‌شوند یا به رنگ دیگری تبدیل نمی‌شوند.

رنگ آمیزی

جزئیات باقی‌ مانده را رنگ‌ آمیزی کنید

اگر با رنگ اکریلیک کار کنید به سرعت خشک می‌شود و می‌توانید پروژه‌تان را به سرعت تمام کنید. خشک‌ شدن رنگ روغن بیشتر طول می‌کشد و باید چند روز صبر کنید تا خشک شود. رنگ‌های اکریلیک در عرض بیست تا سی دقیقه کاملا خشک می‌شوند.

بعد از اینکه بخش‌های بزرگ را رنگ کردید، نوبت به جزئیات کوچک می‌رسد مثلا از رنگ سیاه برای رنگ‌ آمیزی خطوط اطراف پولک ماهی استفاده کنید یا با رنگ آبی رنگ‌ آمیزی چشم را تکمیل کنید. به هر حال باید جزئیات دقیق را برای آخر کار بگذارید و تا زمانی هم که بقیه رنگ‌ها خشک نشده باشند نباید جزئیات را شروع کنید وگرنه کارتان خراب می‌شود.

نقاشی مجسمه‌های پلی‌استری کار چندان مشکلی نیست اما باید به چند نکته توجه کنید چون سطحی که دارید، شبیه پلاستیک است و اگر سطح کار را خوب آماده نکنید، احتمال دارد رنگ‌ها به خوبی به یکدیگر نچسبند و پوسته پوسته شوند.

برای جلوگیری از چنین اتفاقاتی مجسمه را خوب تمیز کنید و سطح آن را قبل از رنگ‌ آمیزی آماده کنید. اگر کارها را درست انجام دهید، مطمئنا می‌توانید مجسمه پلی‌استری را به خوبی رنگ‌ آمیزی کنید.

سوالات متداول

مهم‌ترین نکته برای رنگ آمیزی مجسمه های پلی استری چیست؟

زیرسازی از مهم‌ترین مراحل است که باید قبل از هر اقدامی به خوبی انجام شود.

از چه رنگ هایی می‌توان استفاده کرد؟

رنگ خودرو و اکریلیک

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا