ابزار و یراق

راهنمای جامع انتخاب و نصب دستگیره جدید

یکی از آسان‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های تغییر جلوه و دکوراسیون، تعویض یراق آلات کابینت یا اثاث منزل است. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه تعویض دستگیره درب کابینت را بیاموزید.

نصب دستگیره
خرید دریل

تعداد دستگیره مورد نیاز

نصب دستگیره

در قدم اول باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید دستگیره جدید خریداری کنید یا همان دستگیره قدیمی را رنگ آمیزی کنید. اگر تصمیم گرفتید دستگیره جدید خریداری کنید باید تعداد دستگیره‌های مورد نیاز را محاسبه کنید. حواستان باشد تمام کابینت‌ها، کشو و … را بشمارید و یکبار دیگر تعداد آن را بررسی کنید. اگر در شمارش تعداد دستگیره‌ها اشتباه کنید واقعا به دردسر می‌افتید؛ زیرا باید کارتان را متوقف کنید و برای تهیه دستگیره‌ها دوباره زمان بگذارید.

اندازه‌گیری و انتخاب دستگیره جدید

نصب دستگیره

برای تخمین اندازه دستگیره‌ها باید فاصله مرکز دو سوراخ را اندازه بگیرید. انتخاب کنید که دستگیره با چه سایزی نیاز دارید. در انتخاب دستگیره دقت کنید که اگرچه دستگیره‌های بزرگ، ترند امروزه و مدرن هستند اما برای استفاده روی کابینت و اثاث که اندازه آن‌ها کوچک است مناسب نیست. به عنوان یک قاعده کلی اندازه دستگیره نباید از نصف اندازه پانل در کابینت یا کشو بیشتر باشد.

تهیه پیچ مناسب

نصب دستگیره

مرحله بعدی تخمین اندازه پیچ مناسب برای دستگیره است. به طور کلی پیچ‌های 1.5 تا 2 اینچی یعنی 3.8 تا 5 سانتی‌متری برای بستن دستگیره مناسب هستند اما بهتر است حتما آنها را امتحان کنید؛ زیرا در برخی موارد سایز پیچ مناسب دستگیره متفاوت است و باید حتما از پیچ مخصوص استفاده کنید.

تعویض دستگیره قدیمی

نصب دستگیره

معمولا درهای کابینت از تخته چوبی به قطر ¾ اینچ یعنی 2 سانتی‌متر ساخته می‌شوند پس پیچ‌های 1 اینچی یعنی 2.5 سانتی‌متری برای بستن دستگیره روی آن مناسب هستند. علاوه‌بر طول پیچ باید پیچی انتخاب کنید که قطر مناسبی داشته باشد. بهترین کار این است که از پیچ‌هایی که هنگام خرید دستگیره می‌دهند استفاده کنید اما اگر با دستگیره، پیچ را تهیه نکرده‌اید می‌توانید یکی از دستگیره‌ها را به مغازه ابزار فروشی ببرید و از کارشناس مربوطه کمک بخواهید.

نصب دستگیره

دسته‌های کابینت را با استفاده از ابزار مناسب جدا کنید. اگر پیچی گیر کرده می‌توانید آن را با استفاده از قلاویز یا به کمک اسپری WD-40 بیرون بیاورید. برای این کار کافی است اسپری WD-40 را روی پیچ زده و کمی صبر کنید تا مواد به خوبی عمل کند سپس با کمی نیرو می‌توانید پیچ را خارج کنید.

نصب دستگیره جدید

نصب دستگیره

اگر نیاز به سوراخکاری جدید دارید با استفاده از دریل آن را ایجاد کنید. فقط  دقت داشته باشید که قطر سوراخ با پیچ باید متناسب باشد و حفره ایجاد شده عمود بر سطح چوب باشد. اگر سوراخکاری به صورت زاویه دار انجام شود نمی‌توانید به راحتی و دقیق دستگیره را نصب کنید.

با یک دست پیچ و پیچ گوشتی و با دست دیگر دسته کابینت را از سمت دیگر مقابل پیچ نگه دارید و آن را ببندید.

با استفاده از ابزار مناسب (پیچ گوشتی دوسو، چهارسو یا آچار آلن) پیچ را محکم ببندید تا دسته کابینت به درستی در جای خودش محکم شود.

نصب دستگیره

امیدواریم با به کارگیری روش‌های بالا بتوانید به راحتی دسته‌های کابینت را تعویض کنید. اگر در اجرای هر یک از مراحل بالا مشکلی داشتید در بخش نظرات آن را  با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا