ابزار و یراق

راهنمای جامع و کامل نصب دستگیره کابینت (نحوه انتخاب)

یکی از آسان‌ترین و ارزان‌ترین روش‌های تغییر جلوه و دکوراسیون، تعویض یراق آلات کابینت یا اثاث منزل است. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه نصب دستگیره کابینت را بیاموزید.

خرید دریل

تعداد دستگیره مورد نیاز

در قدم اول باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید دستگیره جدید خریداری کنید یا همان دستگیره قدیمی را رنگ آمیزی کنید. اگر تصمیم گرفتید دستگیره جدید خریداری کنید باید تعداد دستگیره‌های مورد نیاز را محاسبه کنید. حواستان باشد تمام کابینت‌ها، کشو و … را بشمارید و یکبار دیگر تعداد آن را بررسی کنید. اگر در شمارش تعداد دستگیره‌ها اشتباه کنید واقعا به دردسر می‌افتید؛ زیرا باید کارتان را متوقف کنید و برای تهیه دستگیره‌ها دوباره زمان بگذارید.

مدل جدید نصب دستگیره کابینت

اندازه‌گیری و انتخاب دستگیره جدید

برای تخمین اندازه دستگیره‌ها باید فاصله مرکز دو سوراخ را اندازه بگیرید. انتخاب کنید که دستگیره با چه سایزی نیاز دارید. در انتخاب دستگیره دقت کنید که اگرچه دستگیره‌های بزرگ، ترند امروزه و مدرن هستند اما برای استفاده روی کابینت و اثاث که اندازه آن‌ها کوچک است مناسب نیست. به عنوان یک قاعده کلی اندازه دستگیره نباید از نصف اندازه پانل در کابینت یا کشو بیشتر باشد.

شابلون نصب دستگیره کابینت

تهیه پیچ مناسب

در مرحله بعد باید پیچ مناسب را انتخاب کنید. انتخاب پیچ دارای طول و قطر اهمیت بسیار زیادی دارد. بهترین کار این است که از پیچ‌هایی که هنگام خرید دستگیره می‌دهند استفاده کنید اما اگر با دستگیره، پیچ را تهیه نکرده‌اید می‌توانید یکی از دستگیره‌ها را به مغازه ابزار فروشی ببرید و از کارشناس مربوطه کمک بخواهید.

ساخت شابلون دستگیره کابینت

علامت‌گذاری محل سوراخ

برای علامت گذاری محل قرار گرفتن دستگیره های کابینت، رایج ترین راه، استفاده از متر یرای تعیین فاصله سوراخ دستگیره از دو طرف است. با این حال، راه بسیار راحت تر و دقیق تری برای علامت گذاری محل سوراخ وجود دارد. با خریداری یک شابلون سوراخ‌کاری جای دستگیره می‌توانید سرعت و دقت کار خود را تا حد زیادی افزایش دهید. این ابزار در فواصل از پیش تعیین شده چندین سوراخ دارد؛ به همین علت می توانید فاصله دستگیره از دو طرف درب کابینت را در کابینت های مختلف به صورت دقیق رعایت کنید.

ساخت شابلون دستگیره کابینت

سوراخ‌کاری جای دستگیره

برای سوراخ‌کاری جای دستگیره باید با توجه به قطر پیچ، از مته مناسب استفاده کنید. نوک مته را کاملا روی محل علامت گذاری شده منطبق کرده و آن را سوراخ کنید. برای اینکه، در اثر سوراخکاری پشت درب کابینت شما خراب نشود، بهتر است روی محل بیرون آمدن دریل، چسب نواری بچسبانید.


اندازه استاندارد دستگیره کابینت

تعویض دستگیره قدیمی

در صورت که می‌خواهید دستگیره‌های قدیمی خود را تعویض کنید، باید در ابتدا آنها را از روی کابینت باز کنید. دسته‌های کابینت را با استفاده از ابزار مناسب جدا کنید. اگر پیچی گیر کرده می‌توانید آن را با استفاده از قلاویز یا به کمک اسپری WD-40 بیرون بیاورید. برای این کار کافی است اسپری WD-40 را روی پیچ زده و کمی صبر کنید تا مواد به خوبی عمل کند سپس با کمی نیرو می‌توانید پیچ را خارج کنید.


محل نصب دستگیره کابینت

نصب دستگیره کابینت

اگر نیاز به سوراخکاری جدید دارید با استفاده از دریل آن را ایجاد کنید. فقط  دقت داشته باشید که قطر سوراخ با پیچ باید متناسب باشد و حفره ایجاد شده عمود بر سطح چوب باشد. اگر سوراخکاری به صورت زاویه دار انجام شود نمی‌توانید به راحتی و دقیق دستگیره را نصب کنید.


نصب دستگیره متری

با یک دست پیچ و پیچ گوشتی و با دست دیگر دسته کابینت را از سمت دیگر مقابل پیچ نگه دارید و آن را ببندید.

با استفاده از ابزار مناسب (پیچ گوشتی دوسو، چهارسو یا آچار آلن) پیچ را محکم ببندید تا دسته کابینت به درستی در جای خودش محکم شود.

نصب دستگیره مخفی کابینت

امیدواریم با به کارگیری روش‌های بالا بتوانید به راحتی دسته‌های کابینت را تعویض کنید. اگر در اجرای هر یک از مراحل بالا مشکلی داشتید یا در مورد نحوه نصب دستگیره کابینت هر گونه سؤالی دارید، در بخش نظرات آن را  با ما درمیان بگذارید تا در اسرع وقت پاسخگوی شما باشیم.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا