ابزار و یراق

معرفی انواع اتصالات کمپرسور باد

کمپرسور باد، یکی ازدستگاه‌های مهم و ضروری در محیط‌های مختلف صنعتی است که انرژی لازم برای به کار افتادن ابزارآلات بادی را در اختیار شما قرار می‌دهد. کمپرسورهای باد دارای لوازم جانبی مختلفی هستند که انجام کارهای مختلف برای مصارف گوناگون را امکان‌پذیر می‌کند. یکی از لوازم جانبی، انواع اتصالات است. در این مقاله قصد داریم انواع اتصالات کمپرسور باد را به شما معرفی کرده و کارایی هر یک را توضیح دهیم.

انواع اتصالات کمپرسور

یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام استفاده از ابزارآلات بادی با آن مواجه شوید، جدا کردن یا اتصال شلنگ باد است. برای این که هنگام اتصال شلنگ کمپرسور با مشکل مواجه نشوید باید با اتصالات پمپ باد مانند کوپلینگ و دنباله آشنایی داشته باشید که در ادامه به بررسی آن‌ها خواهیم پرداخت.

ابزار بادی
اتصالات کمپرسور باد

دنباله

ابتدا باید بگوییم که سایز جریان در اتصالات متفاوت است. (¼ ، 3/8 و ½ اینچ) این اندازه‌ها ارتباطی به اندازه انتهای اتصالات ندارد بلکه میزان حجم بادی است که دنباله می‌تواند تحمل کند.

دنباله‌های مناسب برای سایز جریان ¼ اینچ در چند نوع مختلف موجود است: صنعتی، اتوماتیو، ARO، V-style و Lincoln .

در ادامه مطلب اتصالات را بر اساس سایز جریان ¼ اینچ معرفی خواهیم کرد.

اتصالات کمپرسور باد

تصویر بالا تصویر یک دنباله صنعتی است که به آن دنباله میلتون یا دنباله میلتون M-style نیز می‌گویند. این دنباله نوع D یا I/M نیز نامیده می‌شود.

شاید کمی پیچیده باشد اما میلتون دارای دنباله تیپ D نیز هست اما لزوما با این نوع سازگار نیست.

اتصالات کمپرسور باد

تصویر بالا تصویر دنباله اتوموتیو است که Truflate، تیپ T یا تیپ C نیز نامیده می‌شود.

اتصالات کمپرسور باد

سمت چپ دنباله صنعتی و سمت راست دنباله جریان بالا

اتصالات کمپرسور باد

سمت چپ دنباله صنعتی و سمت راست دنباله جریان بالا

دنباله تیپ V از دنباله‌های جریان بالا بوده که شباهت زیادی به دنباله های صنعتی دارد؛ اما همانطور که در تصویر بالا می‌بینید دهانه آن به منظور عبور جریان باد بالاتر بزرگ‌تر است.

اتصالات کمپرسور باد

تصویر بالا تصویر دنباله ARO بوده که به آن دنباله تیپ A یا B نیز می‌گویند.

اتصالات کمپرسور باد

و در آخر تصویر بالا دنباله نوع لینکولن نمایش داده شده است.

انواع کوپلینگ باد

اتصالات کمپرسور باد

تصویر بالا کوپلینگ تیپ M و تصویر پایین کوپلینگ یونیورسال.

هر کدام از دنباله ها دارای کوپلینگ متناسب هستند. اگر یک کوپلینگ خاص تهیه کرده‌اید دنباله آن نیز باید با مدل کوپلینگ همخوانی داشته باشد. برخی از کوپلینگ‌های صنعتی تنها با دنباله تیپ V همخوانی دارند که ممکن است کارایی چندانی برای شما نداشته باشد.

مشکل اینجاست که بیشتر کوپلینگ‌ها از نظر ظاهری شبیه هم هستند و تشخیص آن‌ها نسبت به دنباله کمی سخت‌تر است. یکی از راه‌های تشخیص کوپلینگ‌ها شمارش تعداد رزوه‌های پهن و باریک روی بدنه آن است. اما این کار بیهوده بوده و خیلی‌ها با آن موافق نیستند.

این کار زمانی مفید است که دو کوپلینگ از یک کارخانه تولیدکننده داشته باشید؛ زیرا رزوه‌های ضخیم محصول یک شرکت ممکن است شباهت زیادی به رزوه‌های باریک محصول شرکتی دیگر داشته باشد.

کوپلینگ یونیورسال: به نظر برخی کوپلینگ یونیورسال تنها با دنباله صنعتی یا اتوموتیو هم‌خوانی دارد؛ اما بسیاری نیز معتقدند که این نوع کوپلینگ با دنباله صنعتی، اتوموتیو و ARO نیز همخوانی دارد.

کوپلینگ تیپ V میلتون: این کوپلینگ به گونه‌ای طراحی شده که بتواند شریک خوبی برای دنباله‌های جریان بالا باشد. این نوع کوپلینگ با دنباله های تیپ A، T، و M نیز همخوانی دارد.

نکته: کوپلینگ‌های یونیورسال به اندازه کوپلینگ‌های معمولی قابل اعتماد نبوده و بیشتر در معرض نشت قرار دارند. مخصوصا اگر هنگام کار فشار جانبی به کوپلینگ وارد شود.

اتصالات کمپرسور باد

تصویر بالا کوپلینگ دستی و تصویر پایین کوپلینگ اتوماتیک

یکی دیگر از ویژگی‌های کوپلینگ دستی یا اتوماتیک بودن آن است که می‌توانید تفاوت بین این دو را در تصویر بالا متوجه شوید. در کوپلینگ اتوماتیک همانطور که در تصویر می‌بینید قسمت لوله‌ای شکل روی کوپلینگ حتی بدون نصب دنباله به عقب کشیده شده است.

در کوپلینگ‌های نوع دستی هنگام نصب دنباله باید قسمت لوله‌ای شکل را به صورت دستی به عقب بکشید اما در نوع اتوماتیک فقط کافی است دنباله را داخل کوپلینگ فشار دهید تا به صورت اتوماتیک اتصال برقرار شود. اما در هر دو نوع کوپلینگ اتوماتیک و دستی هنگام جدا کردن دنباله باید قسمت لوله‌ای شکل با دست به عقب کشیده شود.

تنها کوپلینگ های تیپ V و یونیورسال در سبک اتوماتیک موجود هستند.

اتصالات کمپرسور باد کدگذاری شده با رنگ

اتصالات کمپرسور باد

بسیاری از کارخانجات تولیدکننده اتصالات کمپرسور باد دریافته‌اند که تشخیص تفاوت بین کوپلینگ‌ها برای بسیاری از مردم مشکل است و به همین دلیل با کدگذاری این کالاها با رنگ راه حلی برای این مشکل اندیشیده‌اند.

سیستم کدگذاری کوپلینگ های میلتون به شکل زیر است:

  • صنعتی (تیپ M) قرمز
  • ARO (تیپ A) سبز
  • اتوموتیو (تیپ T) آبی
  • تیپ V بنفش

Legacy نیز سیستم کدگذاری رنگی خاص خود را دارد:

  • صنعتی (تیپ D) قرمز
  • اتوموتیو (تیپ C) آبی
  • ARO (تیپ B) سبز

یکی از مزایای سیستم کدگذاری Legacy این است که می‌توانید خطوط روغنی را از غیر روغنی تشخیص دهید. به عنوان مثال هنگامی که از پیستوله رنگ‌پاش استفاده می‌کنید نمی‌خواهید در شلنگ ابزار روغن‌های اضافه باقی مانده باشد. در نتیجه برای رنگ‌پاشی از کوپلینگ سبز و برای دیگر کارها کوپلینگ قرمز استفاده کنید.

راهنمای خرید دنباله و کوپلینگ

هنگام خرید دنباله و کوپلینگ یکی از مهم‌ترین نکات، مطابقت آن با با کمپرسور و شلنگ دستگاه شماست. نوع، قطر دهانه و رزوه‌های دستگاه نکاتی است که باید به آنها توجه داشته باشید. جنس این قطعات نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. معمولا کوپلینگ‌ها از جنس فولاد، برنج یا پلاستیک هستند. در بین این مواد، فولاد و برنج مقاومت و استحکام بالاتری دارند. به همین دلیل اگر به فکر ماندگاری کوپلینگ خود هستید،‌ محصولی را خریداری کنید که از این مواد ساخته شده باشد.

تعمیر کوپلینگ پمپ باد

ممکن است کوپلینگ پس از مدتی دچار خرابی شده و کارایی خود را از دست بدهد. سوالی که برای برخی از افراد پیش می‌آید این است که آیا کوپلینگ پمپ باد قابلیت تعمیر دارد یا خیر. در جواب باید گفت که این قطعه معمولا قابلیت تعمیر ندارد. بلکه هنگام خرابی و نقص فنی،‌ باید آن را تعویض کنید. خرابی‌های کوپلینگ معمولا از نوع شکستگی، ترک خوردگی و آسیب‌های فیزیکی دیگر است. از لحاظ اقتصادی نیز تعویض این قطعه معقولانه‌تر به نظر می‌رسد.

نتیجه گیری

در پایان با خواندن این مقاله در انتخاب اتصالات کمپرسور باد به چه نتیجه‌ای رسیدید؟ به طور معمول بسیاری از افراد از کوپلینگ و دنباله صنعتی یا اتوموتیو استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید در امان باشید از کوپلینگ یونیورسال استفاده کنید تا هنگام اتصال کمتر با مشکل مواجه شوید.

اما بهترین کار این است که اتصالات را کارخانجات سازنده معتبر یا تولیدکننده‌های در دسترس تهیه کنید تا در صورت نیاز به تعویض بتوانید به سرعت این کار را انجام دهید. کوپلینگ و دنباله‌های یک کارخانه بیشتر با هم همخوانی دارند و احتمال نشت باد نیز در این موارد کمتر است. نبابراین سعی کنید کوپلینگ و دنباله از دو کارخانه سازنده متفاوت یا دو تیپ متفاوت تهیه نکنید.

اما در صورتی که مجبور هستید کوپلینگ و دنباله از دو تیپ متفاوت تهیه کنید؛ می‌توانید از مدل‌های کدگذاری شده با رنگ استفاده کنید.

شما از چه نوع اتصالاتی در کمپرسور استفاده می‌کنید و چرا؟

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا