ابزار و یراق

انواع پیچ خودکار و کاربرد آنها

پیچ خودکار در حین پیشروی در قطعه، حفره‌ای ایجاد می‌کند که بسته به نوع طراحی آن، رزوه‌های ریز یا درشتی در طول خود دارد. پیچ های خودکار با انواع کلگی در بازار موجود است که متداول‌ترین آنها فیلیپس یا سر چاک‌دار هستند که در مطلب پیچ خودکار چیست تمامی این موارد را توضیح داده‌ایم. نوک‌ها و رزوه‌های پیچ‌های خودکار با توجه به نوع کاربرد مورد نظر الگوهای متنوعی دارند.

انواع یراق آلات

انواع پیچ خودکار

پیچ خودکار

پیچ خود دریل یا سر مته با کلگی صاف یا پیچ خزینه‌

قسمت سرِ پیچ زیر سطح قطعه قرار گرفته و در نتیجه سطح اتصال آن یکنواخت است.

پیچ‌ خودکار آلن یا سر سوکتی

احتمال کج شدن این نوع پیچ در مقایسه با انواع دیگر بسیار کمتر است چون درایو این پیچ به صورت خاصی طراحی شده که وقتی وارد قطعه کار می‌شود کمتر احتمال شکستگی دارد.

پیچ‌ خودکاری سر شیپوری

کلگی این پیچ خزینه‌ای و صاف است؛ به همین دلیل تنش در بخش وسیع‌تری توزیع می‌شود. این پیچ‌ برای اتصال تخته‌های گچی به چوب و گل‌پیچ‌های فلزی مناسب هستند.

پیچ خودکار سر دکمه‌ای، سر گرد و سر تابه‌ای

معمولا از این پیچ‌ برای نجاری استفاده می‌شود. شکل سرِ این پیچ‌ گنبدی و گرد است؛ به همین دلیل کم پیش می‌آید که سرِ پیچ در قطعه فرو رود.

پیچ خودکار با سر فلنجی

از این پیچ بیشتر برای اتصال فلز به فلز یا پلاستیک به پلاستیک استفاده می‌شود. گشتاور گیرش این پیچ‌ها در مقایسه با انواع دیگر پیچ به خاطر سر فلنجیِ آن بیشتر است.

پیچ خودکار شش‌گوش/سوکتی

کلگی این پیچ‌ها شش‌ضلعی بوده و معمولا استادکاران از آن برای کارهای سنگین که در آنها نیازی به پیچ سر خزینه نیست، استفاده می‌کنند.

پیچ خودکار سر ویفری

سطح بالای این پیچ‌ صاف بوده و سر آن خزینه‌ای است. بخش زیر کلگی آنها مخروطی شکل بوده و تا لبه بیرونی سر پیچ امتداد ندارد که این طراحی باعث می‌شود تا از این پیچ برای چوب و مواد نرم‌تر استفاده شودتا اتصال صاف‌تری ایجاد شود.

پیخ خودکار سر تابه‌ای

قسمت کلگی این پیچ از بالا گرد و از طرفین عمودی است. پیخ خودکار سر تابه‌ای شباهت زیادی به پیچ‌ بیضی و گرد داشته و برای کارهایی که گشتاور بالا لازم دارد و در موادی مانند فلزات و چوب استفاده می‌شود.

پیچ خودکار سر پنکیکی

از این پیچ در بخش‌های بزرگی که در آنها از گیره استفاه می‌شود و سرِ پیچ باید صاف باشد استفاده می‌شود. وقتی سطحی که در آن از گیره استفاه می‌شود بزرگتر باشد، نیرو در سطح گسترده‌تری توزیع می‌شود.

پیچ خودکار سر مربعی

این پیچ در مقایسه با پیچ‌های سنتی حساسیت کمتری به لغزش مته یا بادامک دارد البته باید دقت داشت که پیچ بیش از حد سفت نشود.

پیچ خودکار سر خرپایی

کلگی این پیچ بسیار پهن بوده و سطح آن کمی گرد است و زیر کلگی پیچ سطح گسترده‌تری دارد. از این پیچ‌ برای ورقه‌های فلزی و موادی با سوراخ‌های بزرگ استفاده می‌شود. سر آنها کمی برآمده است و همین موضوع باعث می‌شود سفت یا شل‌کردن پیچ کمی دشوار شود.

پیچ خودکار بتن

رزوه‌های این پیچ‌ مناسب موادی مانند بتن، آجر یا بلوک است. ابتدا باید سوراخی در قطعه کار ایجاد شود و به موازات ورود پیچ به بتن، رزوه‌ها بتن را می‌تراشند و پیشروی اتصال‌دهنده را آسان‌تر می‌کنند.

پیچ خودکار چوب

از پیچ‌ خود دریل، پیچ‌ خودکار سر تابه‌ای، سر شیپوری، سر دکمه‌ای و سر ویفری برای کار با چوب استفاده می‌شود.

پیچ خودکار استیل

معمولا پیچ‌های خودکار از جنس آهن یا استیل ۳۰۴ یا ۳۱۶ و در ابعاد مختلف ساخته می‌شوند. از پیچ‌های خودکار و پیچ‌های خود دریل می‌توان برای فلزاتی مانند آلومینیوم و آهن و آلیاژهایی نظیر استیل استفاده کرد. نوک تیز این پیچ‌ها برای برش فلزات و استیل طراحی شده است اما قبل از استفاده از آنها باید ورق استیل یا فلز سوراخکاری شود. می‌توان از پیچ خودکار سر خرپایی، سرتابه‌ای، سر شیپوری و سر فلنجی برای اتصال قطعات و ورقه‌های فلزی استفاده کرد.

پیچ خودکار آهن

در بخش بالا گفتیم که جنس پیچ‌های خودکار عمدتا از استیل یا آهن است. پیچ خودکار آهن در صنعت کاربرد بالایی دارد و به صورت عمده و با قیمتی کمتر از پیچ خودکار استیل به فروش می‌رسد.

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی درباره انواع پیچ خودکار به دست آورده باشید. برای خرید انواع پیچ و یراق آلات می‌توانید به سایت سازوکار مراجعه کنید.

نحوه استفاده از پیچ خودکار

ابتدا باید نوع مناسب پیچ را برای قطعه مورد نظر انتخاب کنید. محل دقیق استفاده از پیچ را علامت‌گذاری کرده و بررسی کنید که فضای کافی را برای استفاده از پیچ گوشتی یا دستگاه دریل داشته باشید.

در ابن مرحله ابتدا سوراخی را با قطر کمی کوچک‌تر از سایز واقعی پیچ حفر کنید. این کار باعث می‌شود بدنه پیچ بتواند حفره‌ سوراخ‌شده را پر کند و رزوه‌ها در حین پیشروی در مواد آنها را بِبُرند. سایز مته باید کمی کوچک‌تر از پیچ خودکار باشد در غیر این صورت رزوه‌ها موقع راندن پیچ به قطعه با جسم مورد نظر درگیر نمی‌شوند و در نتیجه اتصال محکمی ایجاد نمی‌شود.

پیچ‌های خودکار در کاربردهایی مناسب هستند که در آنها یک قطعه نیاز به تعمیر و نگهداری منظم دارد و باید دائما مونتاژ و دِمونتاژ شود.

پیچ را مستقیما و هم راستا با سوراخ قرار داده و آن را با دست یک یا دو دور بچرخانید. به‌این‌ترتیب تا وقتی پیچ گوشتی یا دستگاه دریل را برمی‌دارید، پیچ در سوراخ باقی می‌ماند. پیچ خودکار را با حرکات کوتاه و محکم و با استفاده از یک پیچ گوشتی سر صاف یا دریل در محل خود بپیچانید. دقت کنید که پیچ خودکار مستقیما در قطعه رانده شود و آن را زیاد سفت نکنید چون احتمال دارد سر آن کنده شود.

سوالات متداول

پیچ خودکار چیست؟

پیچ‌ خودکار اتصال‌دهنده‌ای چندمنظوره‌ای بوده و در انواع رزوه‌دار، مخروطی و نوک‌تیز موجود است که اتصالات محکمی را با مواد مختلف ایجاد می‌کنند.

کاربردهای پیچ خودکار چیست؟

از پیچ خودکار برای پلای وود، تخته‌های پرس‌شده، دیوار خشک، ورق فلز و تخته‌های دکینگ استفاده می‌شود.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا