چسب و رنگ

انواع جلا دهنده چوب و آموزش جلا دادن چوب

منبت‌کاری، معرق‌کاری، کابینت سازی و تمام پروژه‌های نجاری دیگر در مرحله آخر به جلا دادن چوب و پرداخت نیاز دارند. به این منظور ابتدا با استفاده از رنگ‌های شفاف جلوه نهایی کار را براق می‌کنند و سپس با استفاده از وارنیش لایه‌ای محافظ برای آن ایجاد می‌کنند.

اگرچه بعضی‌ها جلوه طبیعی چوب را بهتر می‌دانند و برخی دیگر آن را رنگ می‌کنند اما اکثر کارهای چوبی با رنگ‌های شفاف و وارنیش پرداخت می‌شود. جلا دادن چوب باعث نمایان شدن بافت چوب می‌شود و به‌نوعی هنر دست نجار را مشخص می‌کند. از طرفی دیگر از رنگ‌آمیزی چوب اغلب برای پنهان کردن نقص‌های چوب یا پنهان کردن چوب‌های بی‌کیفیت استفاده می‌شود.

آیا جلا دادن چوب مفید است؟

پیش از پاسخ به این سوال که آیا جلا دادن چوب مفید است ابتدا باید بهترین ماده برای پرداخت و فینیشینگ وسایل چوبی را انتخاب کنید. محصولات پرداخت و جلا دادن به چوب را می‎‌توان براساس کیفیت کلی و درجه محافظت آن‌ طبقه‌بندی کرد. واکس، روغن، وارنیش، شلاک، لاک الکل و جلادهنده‌های پایه آب همگی از مواد مختلف برای جلا دادن به چوب هستند. این مواد درجات مختلفی از محافظت، دوام، کاربرد، قابلیت ترمیم و زیبایی را ارائه می‌دهند. هیچ پوششی به تنهایی تمام موارد بالا را به همراه نداشته و به همین دلیل در انتخاب آن‌ها باید نوع کاربرد را در نظر داشت.

واضح است که پرداخت چوب موجب زیبایی آن می‌شود اما اولین قدم برای جلا دادن به چوب این است که مطمئن شویم آیا جلا دادن چوب باعث بهبود کیفیت کار می‌شود یا خیر. برای مثال یک صندوقچه را در نظر بگیرید که با چوب سرو ساخته شده و برای وصل کردن قسمت‌های کناری آن از اتصال کام و زبانه استفاده شده است. نشان دادن اتصالات یا چسب‌هایی که روی صندوقچه ریخته شده از مواردی نیست که نجار بخواهد آن را پر رنگ کند و نشان دهد؛ بهتر است برای مواردی این‌چنینی از روش رنگ‌آمیزی استفاده کنید. اما پروژه‌های نجاری که از چوب باکیفیت تهیه شده است و نجار آن را با نهایت دقت و هنر درست کرده است را با رنگ‎‌های شفاف پرداخت کنید.

انواع جلا دهنده چوب

جلا دهنده‌های چوب با توجه به مواد به کار رفته در ترکیب آنها با یکدیگر متفاوت هستند. به دلیل تفاوت‌های ساختاری جلا دهنده‌های چوب با یکدیگر، هر یک از آنها برای مصارف به خصوصی مناسب هستند. در ادامه انواع جلا دهنده چوب را به شما معرفی می‌کنیم.

جلا دادن چوب با استفاده از رنگ

رنگ جلا

نه‌تنها صد نوع رنگ شفاف برای جلا دادن به چوب وجود دارد بلکه هر نوع از آن طیف وسیعی از رنگ‌ها را شامل می‌شود که انتخاب بین آن‌ها کاری دشوار خواهد بود.

تمام رنگ‌ها به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ رنگ‌های تک جزئی (dye stains) و چند جزئی (Pigment stains).

رنگ های تک جزیی و دو جزیی جلا دهنده

تفاوت اصلی رنگ‌های تک جزئی و چند جزئی در اندازه ذرات است. در رنگ‌های تک جزئی، ذرات رنگ مانند کریستال‌های نمک در محلول حل‌شده‌اند درحالی‌که ترکیب رنگ‌های چند جزئی به این شکل نیست.

رنگ‌های تک جزئی راحت‌تر و بیشتر در سطح چوب نفوذ می‌کنند اما رنگ‌های چند جزئی این‌گونه نیستد و ذرات رنگ آن‌ها روی چوب باقی می‌ماند و به همین جهت پر رنگ‌تر از رنگ‌های تک جزئی هستند.

رنگ‌های تک جزئی باقدرت نفوذ بالا برای استفاده روی چوب‌هایی که بافت منسجم‌تری دارند مانند افرا مناسب است اما رنگ‌های چند جزئی برای استفاده روی چوب‌هایی که انسجام کمتری دارند مانند بلوط ایده آل است. همچنین رنگ‌های چند جزئی در برابر اشعه UV مقاوم‌تر هستند.

اکثر رنگ‌هایی که از مغازه‌ها خریداری می‌کنید و به‌صورت قوطی هستند رنگ چند جزئی هستند و رنگ‌های تک جزئی به‌ندرت پیدا می‌شوند. رنگ‌های تک جزئی از ترکیب دانه‌های کریستال مانند رنگ و حلال به دست می‌آید و از این رنگ بیشتر افراد حرفه‌ای استفاده می‌کنند.

جلا دهنده‌های روغنی

جلادهنده های روغنی

جلا دهنده‌های روغنی که بسیاری از آن برای پرداخت چوب استفاده می‌کنند، به‌صورت گسترده در دسترس مردم قرار دارد. معمولاً از روغن بزرک یا کتان به‌عنوان آستر اولیه برای جلا دهنده‌های روغنی استفاده می‌کنند تا سطح چوب را صاف کند. لازم به ذکر است که خشک شدن روغن بزرک به زمان زیادی نیاز دارد.

جلا دهنده‌های روغنی با ایجاد پوششی نازک روی کار، جلوه‌ای براق ایجاد می‌کنند. در صورت نیاز می‌توانید با توجه به جنس جلا‌ دهنده روغنی می‌توانید از بنزین یا تینر برای رقیق کردن آن استفاده کنید.

بیشتر جلا دهنده‌های روغنی ترکیبی از رنگ‌های تک جزئی و چند جزئی هستند اما ترکیب برخی از آن‌ها فقط رنگ‌های تک جزئی است. جلا دهنده‌های روغنی را می‌توانید با استفاده از پارچه یا قلم مو روی چوب بزنید اما بهترین روش، استفاده از قلم مو است.

جلا دهنده‌های پایه آب

جلا دهنده پایه آب

همان‌طور که از نام این محصولات پیداست، در ترکیب آن از آب استفاده می‌کنند. استفاده از آب موجب استفاده آسان‌تر و هم‌چنین کاهش بوی بد و مضر آن می‌شود. برای تشخیص این جلا دهنده ها کافی است راهنمای روی آن را مطالعه کنید. اگر ترکیب جلا دهنده و وارنیشی که برای پرداخت کار استفاده می‌کنید هر دو بر پایه آب باشد، نتیجه کار ‌ایده آل خواهد بود. البته باید به این نکته توجه داشت که وارنیش‌های پایه آب بر روی آسترهای روغنی قابل استفاده نیستند.

استفاده از جلا دهنده‌های پایه آب نسبتاً دشوار است زیرا به‌سرعت خشک می‌شوند. از دیگر معایب این محصول نمایان کردن بافت چوب است. به همین دلیل لازم است پیش از اعمال جلا دهنده‌های پایه آب، ابتدا سطح چوب را به‌خوبی سنباده بکشید تا سطح آن کاملاً صاف و یکدست شود.

برای استفاده از جلا دهنده‌های پایه چوب معمولاً پارچه‌ای را به جلا دهنده آغشته می‌کنند سپس آن را به تمام سطح چوب می‌مالند.

جلا دهنده‌های ژله ای

جلا دهنده ژله ای

جلا دهنده‌های ژله‌ای و روغنی تفاوت بسیار زیادی ندارند و تنها تفاوت آن‌ها در ضخامت آن‌ها است. جلا دهنده‌های ژله‌ای نسبتاً ضخیم‌تر هستند و برای پاک کردن یا تمیز کردن آن از حلال‌های معدنی استفاده می‌شود. اعمال جلا دهنده‌های ژله‌ای نسبتاً دشوار و کثیف‌تر است اما روش معمول آن استفاده از پارچه‌ آغشته به جلا‌ دهنده و مالیدن آن روی سطح کار است.

اگرچه استفاده از جلا دهنده‌های ژله‌ای دشوار است اما جلوه نهایی که ایجاد می‌کند بسیار صاف است و سطح کار به‌هیچ‌وجه تکه‌تکه نخواهد شد. حتی روی چوب کاج! بااین‌حال از جلا دهنده‌های ژله‌ای به‌ندرت استفاده می‌شود.

جلا دهنده‌های تک مرحله ای

جلا دهنده تک مرحله ای

یکی از جدیدترین جلا دهنده‌های موجود در بازار که زمان پرداخت چوب را به طرز شگفت‌انگیزی کاهش داده است، محصولاتی است که از ترکیب جلا دهنده ها و وارنیش تهیه می‌شود. به‌این‌ترتیب به‌جای اعمال کردن دو مرحله روی چوب یعنی استفاده از جلا دهنده و وارنیش تنها کافی است یک‌بار این محصول را روی چوب بزنید و زمان پرداخت را به حداقل برسانید. این محصولات به جلا دهنده وارنیش معروف هستند و ترکیبات مختلفی مانند ترکیب بر پایه آب و پایه روغنی دارند.

جلوه نهایی که این محصول ایجاد می‌کند به روغن دانمارکی بسیار شبیه است؛ اما تفاوت این جلا دهنده با روغن دانمارکی در نحوه اعمال کردن آن روی چوب است. این جلا دهنده ها با قلم مو روی چوب زده می‌شود اما برای اعمال روغن دانمارکی ابتدا یک لایه بزرگ به مقدار زیاد را روی چوب می‌زنند سپس با استفاده از دستمال آن را سریع روی چوب می‌مالند.

جلا دهنده‌های تک‌مرحله‌ای هم رنگ چوب را تغییر می‌دهند و هم سطح رویه چوب را مقاوم می‌کنند. با اعمال چند لایه جلا دهنده رنگ کار تیره‌تر خواهد شد.

می‌توانید با استفاده از لاک‌الکل پلی اورتان رنگی که می‌خواهید روی کار ایجاد کنید. بعضی از جلا دهنده می‌توانند روی رنگ یا جلا دهنده‌های قبلی استفاده شوند که برای احیای چوب یا ترمیم سطوح فرسوده بسیار مناسب هستند.

بعضی از نجاران به جلا دهنده‌های تک‌مرحله‌ای بدبین هستند که درواقع تا حدودی حق‌دارند. برای مثال استفاده از جلا دهنده‌های تک‌مرحله‌ای برای کارهای نجاری نفیس مناسب نیستند اما برای پروژه‌های نجاری غیر نفیس مناسب هستند.

نحوه زدن روغن جلا به چوب

هنگام استفاده از روغن جلا روی سطح چوب باید به نکات خاصی توجه کنید. در نظر داشته باشید که اگر این نگات به درستی رعایت نشوند کیفیت کار شما وضعیت مطلوبی نخواهد داشت. این نکات را در ادامه توضیح خواهیم داد.

زیر‌سازی صحیح برای جلا دادن چوب

زیرسازی برای زدن روغن جلا به چوب

مرحله زیرسازی یا آماده‌سازی یکی از مهم‌ترین مراحل پرداخت کار است. بسیاری از پروژه‌های چوبی به دلیل عدم دقت کافی یا عجله در مرحله زیرسازی خراب می‌شوند زیرا سطح کار برای پرداخت و استفاده از وارنیش آماده نبوده است. مرحله ابتدایی برای زیرسازی انتخاب سنباده است. برای این کار می‌توانید از دستگاه سنباده زن یا سنباده قالبی استفاده کنید. فرقی ندارد که چه نوع سنباده‌ای را انتخاب کرده‌اید اما نکته مهم این است که سنباده زدن کار باید به‌صورت مرحله‌ای و با استفاده از سنباده مرغوب با درجه سختی مناسب باشد. با استفاده از کاغذ سنباده مرغوب در آخر سطح کل کار را به‌صورت دستی سنباده بزنید تا سطحی صاف و یکدست ایجاد شود.

خرید سنباده گرد لرزان

در پایان بعضی نجاران یک نایلون کهنه دست می‌کنند و سنباده را از روی نایلون روی کار می‌کشند تا از صاف بودن سطح کار اطمینان پیدا کنند. هر جا که نایلون پاره شد علامت این است که آن قسمت باید دوباره سنباده زده شود.

پس از سنباده زدن کل کار مرحله بعدی خلاص شدن از خاک و باقی‌مانده‌های سنباده است. برای این کار از جاروبرقی استفاده می‌کنیم. برای جلوگیری از صدمه زدن به کار، روی سری جاروبرقی شانه مخصوص قرار می‌دهیم.

پس از آن با استفاده از پارچه نسبتاً زبر یا مشی کل سطح کار را تمیز می‌کنیم تا باقی‌مانده‌های احتمالی پاک شود.

قبل از رنگ‌آمیزی چوب یا استفاده از رنگ‌های شفاف و جلا دهنده ها، یک لایه رنگ به‌عنوان آستر روی سطح چوب بزنید. این آستر باعث صاف و یکدست شدن سطح چوب و رنگ‌پذیری بهتر و بیشتر آن می‌شود. این کار برای تمامی چوب‌ها به‌خصوص چوب کاج و چوب‌های نرم مناسب است.

قبل از استفاده از آستر، توضیحات روی آن را بخوانید. بعضی از آسترها باید بعد از اعمال روی چوب پس از چند دقیقه پاک شوند و بعد از گذشت 2 ساعت، جلا دهنده را روی آن زد. بعضی از آسترها قابلیت روشن‌تر کردن رنگ چوب را دارند که با انتخاب جلا دهنده مناسب می‌توانید رنگ مورد نظر را ایجاد کنید.

انتخاب روش مناسب جلا دادن چوب

روش استفاده از روغن جلا

می‌توانید رنگ‌های جلا دهنده را با قلم مو، فوم یا پارچه روی چوب بزنید. انتخاب نحوه رنگ‌آمیزی تا حدی به ترجیح شخصی شما بستگی دارد اما هر نوع جلا دهنده ‌ای روش خاصی دارد که بهتر است از روش مخصوص آن استفاده کنید.

 • اگر می‌خواهید از جلا دهنده‌های ژله‌ای استفاده کنید، ابتدا پارچه‌ای را به جلا دهنده آغشته کنید و سپس آن را روی سطح چوب بمالید. جلا دهنده‌های ژله‌ای را با فوم یا قلم مو روی چوب نزنید.
 • جلا دهنده‌های روغنی را می‌توانید با پارچه یا قلم مو بزنید. اگر می‌خواهید از قلم مو استفاده کنید باید از قلم مو زبر با الیاف طبیعی استفاده کنید. بعضی نجاران ابتدا سطح چوب را با قلم مو رنگ می‌کنند سپس با استفاده از دستمال منافذ آن را کاملاً می‌پوشانند.
 • جلا دهنده‌های پایه آب به‌سرعت خشک می‌شوند به همین دلیل بهترین روش برای رنگ‌آمیزی استفاده از پارچه است. می‌توانید این جلا دهنده ها را با استفاده از قلم مو زبر با الیاف مصنوعی به سطح چوب بزنید. جلا دهنده‌های پایه آب باعث خیس شدن و سستی قلم مو با الیاف طبیعی می‌شود.

فرقی ندارد که از چه نوع جلا دهنده ای استفاده می‌کنید، اگر می‌خواهید رنگی تیره‌تر ایجاد کنید، باید بعد از اعمال یک لایه جلا دهنده، لایه‌ای نازک برای بار دوم روی آن بزنید. در صورت نیاز می‌توانید لایه دوم را با تکه‌ای سیم ظرف‌شویی یا پارچه زبر روی چوب بزنید.

فرقی ندارد از چه نوع قلم مویی استفاده می‌کنید. قلم مویی مرغوب تهیه کنید و از آن به‌خوبی مراقبت کنید. اگر قلم مویی باکیفیت و گران‌قیمت خریداری کردید از آن به‌دقت مراقبت کنید تا دوام و کارایی آن بیشتر شود.

ایجاد لایه محافظ با استفاده از وارنیش

وارنیش چوب

آخرین مرحله جلا دادن چوب، ایجاد پوشش یا لایه محافظ است. اگرچه محصولات متنوعی وجود دارد اما بسیاری از نجاران وارنیش پلی اورتان را ترجیح می‌دهند. به توصیه بسیاری از نجاران بهتر است جلا دهنده ای که برای جلا دادن کار استفاده می‌شود با وارنیش متناسب باشد. برای مثال اگر از جلا دهنده‌های پایه آب استفاده می‌کنید بهتر است از وارنیش پایه آب استفاده کنید.

بعضی تولیدکنندگان ادعا می‌کنند که وارنیش های تولیدی‌شان به هر نوع جلا دهنده ای می‌چسبد؛ بهتر است تا زمانی که تولیدکنندگان به‌وضوح اعلام نکرده‌اند که محصولاتشان این قابلیت را دارد به گفته‌شان اعتنا نکنید.

وارنیش را با قلم مو روی سطح محصولات بزنید. یکی از بزرگ‌ترین اشتباهات رایج تکان دادن وارنیش پلی اورتان قبل از استفاده است. اگرچه این روشی برای هم زدن رنگ استفاده می‌شود اما برای وارنیش پلی اورتان اثر مخرب دارد زیرا باعث ایجاد حباب‌هایی درون وارنیش می‌شود که ممکن است باعث ایجاد شکاف یا درز روی سطح چوب شود و ظاهر کار را خراب کند. به‌جای این کار می‌توانید قبل از استفاده از وارنیش پلی اورتان، آن را به‌آرامی هم بزنید.

برای ایجاد پوشش محافظ خوب با وارنیش باید دو یا سه مرتبه آن را به‌صورت خیلی نازک روی سطح بزنید و در انتها لایه‌ها را به‌آرامی با سنباده 220 یکدست کنید.

اگر سوالی یا تجربه‌ای در زمینه جلا دادن به چوب دارید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۶۵ نظر ثبت شده

  1. سلام. در آینده نزدیک محصولات مختلف پرداخت چوب در سازوکار موجود خواهد شد.
   در حال حاضر می‌توانید آن را از رنگ و ابزار فروشی‌ها یا فروشگاه‌های معتبر اینترنتی تهیه بفرمایین.

 1. با احترام.
  من تازه شروع به کار با چوب کردم و قطعات کوچک چوبی مثل گیره مو و دستبند و از این دست میسازم. کارم رو با دقت بسیار بالا میسازم و حتی سمباده ۱۰۰۰ میزنم. ولی اصلا ایده یی ندارم که برای رنگ آمیزی از چه چیزی باید استفاده کنم. آیا سیلر برای استحام مناسب هست؟ من از چوب نرم استفاده میکنم. چه روغنی روی کار بزنم که هم رنگ به چوب بده هم جلا داشته باشه؟ لطفا راهنماییم کنید. متشکرم.

  1. سلام
   از آنجا که محصولات تولیدی شما به طور مستقیم با پوست بدن در تماس هستند بهتر است از روغن‌های گیاهی استفاده کنید. از جمله روغن‌های گیاهی خوب می‌توان به روغن تانگ خالص، دانه کتان، مینرال، گردو، موم زنبور عسل، روغن سقز یا تربانتین، چربی حیوانات، واکس چوب که ترکیبی از روغن زنبور عسل و بزرک است، اشاره کرد. از برندهای خوب در این زمینه می‌شود Monocoat و Osmo را معرفی کرد.
   هم چنین برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقالات زیر را بخوانید:
   https://mag.sazokar.com/food-safe-finishes/
   https://mag.sazokar.com/wood-finish/

    1. سلام
     بسته به این که می‌خواهید چه چیزی درست کنید تفاوت دارد مثلا اگر به کار با رزین و چوب و زیورآلات رزینی علاقه مند هستید یکسری ابزار نیاز دارید اگر به حکاکی و ویتلینگ علاقه دارید به مغار و چاقو و ابزار دستی.
     پیشنهاد می کنم نمونه مقالات راهنمای ساخت لوازم چوبی مختلف مانند گلدان، اسباب بازی، کار با پالت چوبی و رزین را بخوانید و پس از انتخاب زمینه مورد علاقه تان بگویید تا ابزارهای مناسب را به شما معرفی کنیم.
     نمونه مقالات پیشنهادی:
     https://mag.sazokar.com/wood-and-resin-pendant/
     https://mag.sazokar.com/pallet/
     https://mag.sazokar.com/pallet-shelf/
     https://mag.sazokar.com/how-to-make-picture-frames/
     https://mag.sazokar.com/making-wooden-toy/
     https://mag.sazokar.com/how-to-do-woodcarving/

 2. با سلام و خسته نباشید
  من میخواستم با پالت های چوبی دکوراتیو(سرویس تخت خواب)بسازم و می‌خوام یه لایه محافظ روش کار کنم که هم از حشرات و پوسیدگی محافظت کنه و هم جلوه ی خوبی داشته باشه.چه چیزی باید استفاده کنم و به چه صورت؟

  1. سلام
   در ابتدا توصیه می‌شود حتما از پالت‌های مرغوب که معمولا نشان بین المللی IPPC روی آن‌ها درج شده استفاده کنید. برای حفاظت از پالت‌ها می‌توانید آنها را رنگ آمیزی کنید و با فضای اتاق ست کنید یا به کمک روغن جلا یا شاپان جلوه‌ی چوبی آن را حفظ کنید.
   دقت داشته باشید که اگر سطح پالت‌ها نیاز به سنباده کاری دارد، حتما قبل از پرداخت چوب آن را انجام دهید.

 3. با سلام
  بنده تولید کننده لوستر و چراغهای تمام چوب هستم . تا الان از کیلر براق برای جلای چوب استفاده کرذم . اما چون مواد شیمیایی داخل این رنگ هست . میخوام تغییرش بدم و همچنین در کارم نیازمند رنگی با نمای مات هستم . چه پوششی به من پیشنهاد میکنید که پوششی مشابه کیلر داشته باشه و ضمنا نیمه براق یا مات باشه

  1. سلام
   برای پرداخت لوستر چوبی به طور کلی از شلاک، روغن جلا، لاک الکل یا پلی اورتان استفاده می‌کنند.
   در مقاله همه چیز در مورد پرداخت و جلای چوب و انواع پوشش چوب انواع مواد پرداخت و ویژگی هرکدام آورده شده است.
   https://mag.sazokar.com/wood-finish/

   1. با سلام
    برای رنگ کردن یک محصول گران قیمت مانند گیتار چه نوع رنگ پیشنهاد میکنید که هم براق و زیبا باشه و هم مناسب شرایط آکوستیکی ساز؟

 4. سلام خسته نباشید
  من و خواهر چند وقتی هست شروع به ساخت زیورآلات چوبی کردیم مثل انگشتر و پلاک میخواستم بدونم برای اینها چه روغن جلایی استفاده کنیم که هم خوب باشه و هم ارزون چون تازه کارمون رو شروع‌کردیم

 5. سلام خیلی عالی بود
  برای چوب توت که تخته سرو شده چه جلا دهنده ای استفاده شود و چه پوششی بعد از جلا؟
  میخوام بافت چوب به خوبی نشون داده بشه

 6. سلام من برای ترک های میزم میخوام ورق طلای مایع استفاده کنم .ایا ترتیبی که برای رنگ کردن و فیکس کردن کار میخوام بکار ببرم درسته؟ و آیا بعد از مدتی تغییر رنگ ایجاد نمیشه ؟ رنگ با شاپان، رنگ کردن ترک ها با ورق طلای مایع، لاک الکل روی ترک ها و روغن جلا روی کل کار

  1. سلام
   برای کار با ورق طلای مایع باید تکنیک های مخصوص رنگ آمیزی با آن را بدانید. بسته به میزان ترک های میز دارد اگر بسیار عمیق هستند ممکن است نتیجه دلخواهتان ایجاد نشود.

 7. سلام خسته نباشید
  من یه اسلب گردو دارم و میخوام اونو لایه محافظ بزنم که در کنار اینکه نقش و نگار گردو رو حفظ کنه به اون جلوه ی زیبای هم بده ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

 8. سلام
  ما از تولیدی مبل خریدیم یه بخشی از کار روش تثبیت کننده رنگ استفاده نشده ، میخوام اون بخشش محافظ رنگ بزنم که در اثر خراش اینا آسیب نبینه شما میتونید کمک کنید که چی استفاده کنم؟ چجوری میتونم تهیه کنم؟

  1. سلام
   برای این کار بهتر است با توجه به نوع چوب و نوع رنگ و روغن جلایی که استفاده شده محصول مورد نظر خود را انتخاب کنید.
   بهترین و مطمئن ترین روش این است که از جایی که مبل را تهیه کردید اطلاعات لازم و کمک بگیرید.

 9. سلام.
  ممنون از مقاله خوبتون
  من یه میز چوبی خریدم که با پلاستیک بسته بندی شده بود بعد از بار کردن روی میز لکه هایی از رد پلاستیک ایجاد شده
  از تمامی حلال هابی که در دسترسم بود برای پاک کردن لکه ها استفاده کردم اما ظاهرا لکه ها به خاطر کنده شدن قسمت هایی از لایه براق روی سطح هستند. برای ترمیم از کدوم یکی از مواردی که گفتید میتونم استفاده کنم و اصلا آیا قابل ترمیم هستند این لکه ها؟

  1. سلام
   برای ترمیم آن بهتر است از جایی که میز را تهیه کردید یکسری اطلاعات مانند جنس چوب میز، روش پرداخت، رنگ مورد استفاده و محصولی که با آن سطح چوب را جلا داده اند را بپرسید.
   همچنین از چه حلال هایی برای تمیز کردن سطح کار استفاده کرده اید؟
   بهترین کار این است که از کسی که میز را برای شما رنگ کرده کمک بخواهید.

 10. سلام و عرض خسته نباشید ؛ اولا مطالبتون عالی است و جای سپاس فراوان داره،
  من کار قطعات چوبی تزیینی انجام میدم و اغلب این نوع کارها بدون لایه براق و جلادار خیلی مورد توجه قرار نمیگیرند ولی متاسفانه در این زمینه معمولا کار جلادهی و براق کردن قطعات باب دل در نمیاد و یا مات می شن یا نهایتا نقاط ریزی مثل دون دون شدن روی کار می مونه، البته معمولا با شاپان یک پرده کارم رو تیره می کنم و بعد با اسپری سیلرکیلر یا روغن جلا پوشش نهایی رو میدم اما سیلرکیلر ها دوباره مات میشن و روغن جلاها هم یا دون دون میشن یا حجم مایه روغن از روی کار کم میشه و قشنگی اول کار از بین میره. لطفا راهنمایی بفرمایید. ممنون

 11. سلام میخواستم بدونم برای براق کردن و لایه زخیم برای قلیان چوبی و زیبایی بیشتر قلیان چوبی چه موادی استفاده کنم ممنون میشم پاسخ گو باشید

  1. سلام
   می‌توانید یکبار شاپان روی آن زده و بعد از خشک شدن کامل لایه اول از روغن جلا استفاده کنید.

 12. سلام
  من عاشق کاربا چوبم ولی تاکنون موفق به اموزش نشدم
  دلم میخاد اسباب بازی چوبی درست کنم ولی نمیدونم از کجا شروع کنم
  میشه لطف کنید راهنماییم کنید
  چکارکنم

 13. سلام من تازه کارمو شروع کردم
  دکوراتیو چوبی رو با سنگ ترکیب میکنم مثل ظروف سرو و پذیرایی
  چوب خام رو تهیه میکنم و با شاپان رنگ میکنم و بعد از خشک شدن روغن جلا میزنم
  ایا مرحله ی دیگری باید انجام بدم یا خیر ؟
  و اینک سطح کار بعد از خشک شدن ایا چسبان میشود؟

  1. سلام
   کاری که انجام میدهید کاملا درست است اما فقط دقت کنید لایه بعدی را باید بعد از خشک شدن کامل لایه اول بزنید.

 14. سلام وقتتون بخیر. برای جلا دادن به قاب های چوبی سه بعدی یا همون قابهای چوبی عمق دار که به عنوان دکور استفاده میشن میتونم ابتدا از آستر استفاده کنم بعدش سیلر و کیلر و در آخر از وارنیش؟

 15. سلام
  ممنون از توضیحات خوبتون
  راستش من میخوام با چوب گردو یه ساعت دیواری بسازم و چون تا حالا با چوب کار نکردم نمیدونم برای جلا دادن و براق کردن سطح کار باید چیکار کنم، میتونید راهنمایی کنید؟ ممنونم

  1. سلام
   ابتدا باید رنگ و طرح مد نظر خود را انتخاب کنید سپس با توجه به طرح مورد نظر از روش رنگ آمیزی یا سیلر و کلیر و … استفاده کنید.
   مقالاتی در این باره روی سایت موجود است که با خواندن آن می توانید اطلاعات مناسب و کافی به دست بیاورید.

   1. سلام ممنون از مقاله خوب و اموزشیتون میخاستم ب دونم آیا شاپان و روغن جلا رو روی هر چوبی میشه استفاده کرد یا خیر

 16. با سلام .من میز چوبی رو رنگ سفید زدم .و بعد از خشک شدن دیدم خیلی مات و کدر شده .میخوام براق بشه .ایا میتونم از روی رنگ روغن جلا بزنم ؟

 17. سلام خسته نباشید
  یک تکه چوب تازه بریده شده از درخت رو برای دسته ی چاقو تراش دادم و میخوام برای براق شدنش روغن جلا بزنم. با توجه به اینکه قطعه ی چوب نسبتا تازه هستش و درصد آبش هنوز بالاست آیا باید بیشتر صبر کنم تا چوب کاملا خشک بشه یا میتونم بعد از دو هفته با توجه به کوچیک بودن قطعه با کیفیت قابل قبولی روغن بزنم؟
  خیلی ممنون از سایت خوبتون

 18. با سلام ممنون از خدمات ارزندتون خواستم بدونم پیشنهادتون برای پرداخت تنه سمباده کشیده شده سپیدار چیه؟
  منظورم تنه خود درخته که تمیز شده اما برخی نقاطش همچنان پوسته سبز رنگ اولیه رو هم دارند؟

 19. سلام.‌ من کار با چوب رو تازه شروع کردم. وسایلی مثل گیره مو ، سنجاق سینه و… درست میکنم. میخواستم بپرسم برای رنگ کردنشون‌میتونم از شاپان استفاده کنم و بعد روی اون رو روغن جلا بزنم؟

    1. سلام
     در حال حاضر بهترین روش برای پوشش چوب و سازه‌های چوبی استفاده از روغن گیاهی مخصوص چوب است.

 20. سلام.وقت بخیر
  من میخوام با چوبهای پهن کنسول برای روی رادیاتور درست کنم با پایه های فلزی. چه جنس چوبی باید بگیرم؟
  از چه روشی برای جلا دادن و رنگ کردنش استفاده کنم که دوام خوبی داشته باشه.
  همینطور میخوام از یه تکه چوب برش خورده صاف و تخت برای صفحه ساعت دیواری استفاده کنم. لطفا راهتمایی کنید به چه روش رنگ و جلا بزنم؟پیشاپیش ممنونم

  1. سلام
   برای تهیه این محصول می توانید از ممبران، ام دی اف وکیوم، چوب صنوبر یا مواد نرم مانند نیشکر هم استفاده کرد.
   برای انتخاب ماده مناسب برای پرداخت مقاله بهترین روغن جلا برای انواع چوب چیست؟ | آموزش پرداخت و فینیشینگ را بخوانید.
   https://mag.sazokar.com/wood-finish/?preview=true&_thumbnail_id=2390

 21. سلام . من یک ساختمان در تهران دارم که نماش تمام چوب. هستش. چه رنگ بی رنگ یا لاک یا جلایی رو بزنم که از بارش باران و آفتاب در امان باشه.

  1. برای نمای ساختمان معمولا از ترمو وود استفاده میشود، اگر چوبی که برای نمای ساختمان استفاده شده ترمووود است باید از رنگ مخصوص ترمووود برای جلا دادن و نگهداری استفاده کنید

 22. سلام. برای شومینه از چوب گردو استفاده کردم و یک صفحه چوبی بزرگ گردو روی اون گذاشتم بدنه از ترمو استفاده کردم. برای رنگ چوب گردو چه رنگی پیشنهاد میدید که نسوزه؟

 23. سلام.
  برای اسباب بازی های چوبی که قسمت های رنگی با رنگ اکریلیک رنگ شده و قسمت های بی رنگ هم به خوبی پرداخت شدن ، چه پوشش و روغنی رو پیشنهاد میدید که بشه با پیستوله هم اجرا کرد ؟ ممنونم

  1. سلام
   رنگی که برای پرداخت اسباب بازی انتخاب می‌کنید باید شرایط و ویژگی‌های خاصی داشته باشد تا مواد شیمیایی و سمی جذب بدنشان نشود. بهترین گزینه برای پرداخت اسباب بازی چوبی استفاده از روغن‌ گیاهی مخصوص با استاندارد kids Toys است.

 24. باسلام
  من یه تخته نرد چوب گردو داخلش رو جلا وارنیش ازهمین قوطی ها زدم ومتاسفانه کاملا صاف و یکدست نشده و حباب ریز و درشت زده
  میشه خواهش کنم یه راهکار بدید که هم حبابها ازبین بره هم اینکه کاملا صیغلی بشه
  با تشکر

  1. سلام
   ابتدا باید روغن قبلی را پاک کنید و دوباره آن را پرداخت کنید.
   علت ایجاد حباب غلظت زیاد روغن یا تمیز نبودن محیطی است که در آن کار می‌کنید

 25. سلام خوب هستید ؟؟
  بابت مطالب خوبتون ممنون ….
  من میخوام یه کار نولیدی در خصوص تولید مبلمان پالتی برای کارگاه بچه های بهزیستی انجام بدم ….میشه باهاتون در خصوص این کار اگه سوالی داشتم در ارتباط باشم…..؟؟؟؟
  اگه امکان داره ؟؟؟

  1. با سلام، وقت بخیر.
   زمینه کاری شرکت سازوکار، تولید مبلمان نیست. شما می توانید برای کسب اطلاع بیشتر در این زمینه با مراکز فنی حرفه ای و مربیان این مراکز در ارتباط باشید.

 26. با سلام،تشکر بابت مطالب مفیدتون. برای چوب

  کاج از چه جلا دهنده ای میشه استفاده کرد؟

  روش کار هم همون روش بالاست؟

  1. جلادهنده‌های روغنی برای چوب کاج گزینه‌ای عالی هستند. این جلادهنده‌ها به خوبی به چوب نفوذ کرده و از آن در برابر فرسودگی، رطوبت و سایر آسیب‌ها محافظت می‌کنند. همچنین، جلادهنده‌های روغنی باعث می‌شوند که رنگ طبیعی چوب کاج بیشتر نمایان شود.

   روش کار تفاوتی با موارد ذکر شده در مقاله ندارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا