آموزش

برش گرد چوب به 2 روش ساده (به وسیله مته گردبر و اره)

دلایل زیادی برای برش چوب به شکل دایره وجود دارد. ممکن است برای عبور لوله از تخته سه لا نیاز به این کار داشته باشید یا برای ساخت یک اثر هنری چوبی. علت هرچه که باشد برای برش دایره‌ای باید با ابزار مناسب و به درستی انجام شود که در ادامه شرح داده شده است.

خرید دریل

برش دایره‌ای با مته گردبر

برش دایره‌ای چوب

وسایل موردنیاز

 • گردبر
 • بازوی گردبر
 • مته
 • دریل
 • آچار آلن
 • گیره (کلمپ)
 • پیچ گوشتی

مته گردبر به دریل نصب شده و برای ایجاد سوراخ‌های 1.3 الی 15.2 سانتی‌متر به کار می‌رود. مته گردبر از یک بازو و مته تشکیل شده است. بازو اتصال دهنده مته به دریل و مته هدایت کننده گردبر برای برش است.

در مرکز بازو سوراخی برای نصب مته وجود دارد. انتهای مته را داخل سوراخ بازو قرار داده و پیچ روی بازو را محکم کنید. سپس گردبر  را روی بازو محکم پیچ کنید. پیچ بازو با آچار آلن محکم می‌شود. پس از نصب گردبر به بازو، انتهای بازو را می‌توان به دریل نصب کرد.

برش دایره‌ای چوب

هنگام برش برای این که چوب حرکت نکند باید آن را با گیره یا کلمپ محکم ثابت نگه دارید یا از فردی بخواهید که چوب را نگه دارد. ناگفته نماند که زیر قطعه چوب باید خالی باشد؛ زیرا ممکن است قطعه زیر چوب نیز آسیب ببیند.

برش دایره‌ای چوب

دایره را روی قسمتی از چوب که می‌خواهید برش دهید بکشید و نقطه مرکز دایره را نیز مشخص کنید. نقطه مرکزی دایره قسمتی است که مته گردبر روی آن قرار داده می‌شود.

برش دایره‌ای چوب

هنگام برش ابتدا مته داخل چوب فرو رفته و سپس گردبر سطح چوب را می‌برد. دریل را ثابت نگه دارید و هنگامی که چوب را برش زدید آن را خاموش کنید.

برش دایره‌ای چوب

گاهی اوقات ممکن است تیغه داخل چوب گیر کند و به جای تیغه اره و دست شما پیچ بخورد. در چنین شرایطی باید دریل را خاموش کرده و تیغه را کمی از داخل چوب بیرون بیاورید. سپس دوباره دریل را روشن کرده و برش را ادامه دهید.

برش دایره‌ای چوب

اگر بدون وقفه چوب را برش دهید لبه‌های آن زبر و دندانه دار می‌شود. برای جلوگیری از این مشکل تا نیمه چوب را برش دهید. سپس قطعه چوب را پشت و رو کرده و از سمت دیگر چوب برش را ادامه دهید. به این ترتیب از هر دو طرف برشی صاف و تمیز خواهید داشت.

برش دایره‌ای چوب

پس از اتمام برش، چوب دایره‌ای برش خورده داخل گردبر قرار می‌گیرد که در بیشتر مواقع می‌توان با فشار انگشت آن را خارج کرد. اما گاهی اوقات برای خارج کردن قطعه چوب برش خورده به کمک پیچ گوشتی نیاز دارید.

برش دایره‌ای چوب با استفاده از اره برقی

برش دایره‌ای چوب

وسایل موردنیاز:

 • مداد
 • اره برقی
 • دریل
 • سنباده

به منظور برش دایره‌ای انواع چوب با استفاده از عمودبر اولین کاری که باید انجام دهید کشیدن دایره روی چوب است که این کار را می‌توانید با شیء دایره‌ای شکل مثل CD یا با پرگار انجام دهید.

خرید عمود بر
برش دایره‌ای چوب

اره برقی‌های زیادی وجود دارد که می‌توان برای برش دایره‌ای چوب از آن استفاده کرد. از جمله اره عمودبر، اره مویی، اره نواری، اورفرز و ابزار درمل اما بسیاری از نجاران برای برش دایره‌ای از اره عمودبر(اره چکشی) استفاده می‌کنند.

برش دایره‌ای چوب

تصمیم بگیرید که آیا برش را از کناره شروع کنید یا به نقطه مرکزی نیاز دارید. این تصمیم بستگی به این دارد که آیا به چوب دایره‌ای شکل برش خورده نیاز دارید یا به قطعه چوب بزرگ‌تر که داخل آن برش دایره‌ای ایجاد کرده‌اید.

در صورتی که به چوب دایره‌ای شکل نیاز دارید باید برش را از کناره‌ها شروع کنید. اما اگر به قطعه چوب بزرگ‌تر نیاز دارید باید برش را از نقطه مرکزی دایره شروع کنید.

برش دایره‌ای چوب

یک یا چند سوراخ برای وارد شدن تیغه به داخل چوب ایجاد کنید. سوراخ باید نزدیک خط دایره‌ای که روی چوب کشیده‌اید باشد. اگر سوراخ را روی خط دایره یا بیرون آن بکشید چوب زیادی هدر خواهید داد.

سوراخ را در فاصله 6 میلی‌متری خط دایره بکشید تا بدون نیاز به هدر دادن چوب بیشتر برشی بدون نقص داشته باشید.

برش دایره‌ای چوب

اگر تنها به دایره داخلی نیاز دارید، می‌توانید برش را از کناره‌ها شروع کنید. برش را در زاویه‌ای در جهت لبه‌های دایره شروع کنید. با این روش بدون نیاز به تغییر جهت تیغه به برش در امتداد دایره ادامه خواهید داد.

برش دایره‌ای چوب

دندانه‌های تیغه باید دقیقا روی خط دایره باشد و در صورت نیاز برش را با سرعت بسیار آهسته انجام دهید. اگر خسته شدید اره را خاموش و در جای خود رها کنید. پس از استراحت اره را کمی به سمت بالا برده و دوباره روشن کنید.

لبه‌های چوب دایره‌ای شکل برش خورده را با سنباده صاف کنید. اگر دایره برش خورده کاملا گرد نیست می‌توانید با استفاده از کاغذ سنباده، دستگاه سنباده‌زن یا هر وسیله سنباده‌زنی دیگری آن را کاملا گرد کنید.

برای تهیه انواع مته گردبر و خرید دریل میتوانید به فروشگاه ابزار و یراق سازوکار مراجعه کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا