دکوراسیون و معماری

انواع لمبه که برای سقف و نما استفاده می‌شوند کدام است؟

لمبه و پانل‌های دیوارپوش و سقف یکی از المان‌های زیبایی خانه‌ها هستند اما به جز ظاهر کلی، نقش مهمی در محافظت از خانه نیز دارند. بخش کوچکی به ارتفاع 10 تا 20 سانتی‌متر زیر لبه سقف قرار دارد در بعضی از خانه‌ها این بخش با تخته‌های چوبی رنگ‌شده پوشانده می‌شود. در بیشتر ساختمان‌های مدرن نیز از دیوارپوش‌هایی با جنس وینیل یا آلومینیوم استفاده می‌شود که روی چوب قرار گرفته و مانع از جذب رطوبت توسط چوب می‌شوند.

بنرعمومی

اگر چوبی در امتداد خط سقف قرار دارد، رطوبت جذب کند و بپوسد، این پوسیدگی به سقف خانه هم سرایت کرده و سقف چکه می‌کند یا نسبت به هجوم حشرات و قارچ‌ها آسیب‌پذیر می‌شود. همچنین، معمولا سقف حدود 30 سانتی‌متر یا بیشتر نسبت به دیوارهای ساختمان پیش‌آمدگی دارد. این بخش از تیرها، لایه بستر و فضای باز تشکیل شده است. لازم است این قسمت از ساختمان برای کنترل رطوبت در فضای زیر شیروانی و ممانعت از جذب رطوبت به روش مناسبی تهویه شود. نصب لمبه‌ها روش خوبی برای پوشش این بخش همراه با تهویه مناسب است. لمبه، تخته‌ای از جنس مواد مختلف است که از آن به‌عنوان پوشش سقف و دیوارپوش و نیز روشی برای تهویه فضای زیر سقف استفاده می‌شود.

انتخاب لمبه مناسب

انواع لمبه

اگر خانه‌تان قدیمی باشد احتمالا لمبه‌کوبی‌های قدیمی آن نیاز به جایگزینی دارند که برای انتخاب لمبه مناسب برای خانه خود باید به چند نکته توجه کنید:

مواد

معمولا تخته‌های دیوارپوش، آلومینیومی یا وینیلی هستند. از تخته‌های چوبی ساده نیز به‌عنوان زیرساز استفاده می‌شود؛ اما لمبه سقف و نما از مواد مختلفی نظیر چوب، وینیل و آلومینیوم ساخته می‌شوند. لمبه چوبی ظاهری زیبا و روستایی به خانه‌تان می‌بخشد، اما مستعد پوسیدگی و اعوجاج است. باید مرتبا آن را رنگ‌آمیزی و آب‌بندی کنید. این لمبه‌ها حتی با وجود نگهداری مناسب نیز طول عمر کوتاه‌تری نسبت به سایر لمبه‌ها دارند.

آلومینیوم و وینیل نسبت به آب مقاوم‌تر بوده و دچار پوسیدگی و تغییر رنگ نمی‌شوند. این لمبه‌ها پردوام‌تر هستند و بهتر از ساختمانتان محافظت می‌کنند.

رنگ

معمولا از رنگ سفید برای لمبه‌کوبی سقف و نما استفاده می‌شود اما لمبه‌ها در رنگ‌های متنوع در بازار موجود هستند. در انتخاب رنگ دقت کنید تا با سایر بخش‌های خانه‌تان هارمونی داشته باشد. برای مثال اگر رنگ دیوارپوش‌هایتان سرمه‌ای است، رنگ سفید انتخاب مناسبی برای لمبه‌های سقف نیست.

بعضی از تولیدکنندگان، لمبه‌ها را با رنگ‌های سفارشی هم تولید می‌کنند. اما اگر دنبال رنگ خاص و منحصربه‌فردی می‌گردید، خودتان هم می‌توانید آنها را رنگ کنید.

سبک

لمبه سقف و نما در واقع مصالحی تزئینی هستند و سبک منتخب شما تاثیر زیادی روی ظاهر کلی خانه می‌گذارد. طرح‌های رگه‌دار با تقلید از الیاف چوبی، برجستگی‌های مشخص‌، طرح‌های ساده و صاف و … همگی نمونه‌هایی از سبک‌های مورد استفاده در لمبه دیواری و سقفی هستند. می‌توان از سبک‌های متنوع‌تر نیز استفاده کرد. پانل‌های مورد استفاده در لمبه در عرض‌ها و سطوح مقطع مختلف و الگوهای متفاوت برای تهویه تولید می‌شوند. پانل‌های با طراحی برجسته‌تر نیز نمای خاص‌تری را به ساختمانتان می‌بخشند.

تهویه

می‌توان لمبه را با یا بدون تهمیدات لازم برای تهویه نصب کرد. اما لایه‌ی زیر کار باید تهویه شود چون دریچه‌های فضای زیر سقف را می‌پوشاند و باید هوا در این فضا جریان داشته باشد. کاربرد بعضی از لمبه‌ها که پانل‌ها و شکاف‌های بیشتری دارند، باعث بهبود شرایط تهویه می‌شود. موقع خرید لمبه حتما در مورد شرایط و میزان تهویه آن از فروشنده سوال کنید. اگر خانه‌تان مشکل کنترل رطوبت دارد، از لایه‌ی زیر کار با تهویه بیشتر استفاده کنید.

در شرایط خاصی می‌توانید از لمبه ماسیو و بدون تهویه استفاده کنید. ناگفته نماند که حتما در این مورد با کارشناس هم مشورت کنید. زیرلایه می‌تواند بخشی را پوشش دهد که نیازی به تهویه ندارد. همچنین احتمال دارد تهویه زیر سقف به‌وسیله مجاری خروج دیگری نظیر فن انجام شود.

ابتدا تمام حالت‌ها را بررسی کنید و در نهایت در مورد انتخاب نوع لمبه، سیستم تهویه مد نظر و زیر کار تصمیم بگیرید.

انواع لمبه

انواع لمبه

انواع و اقسام لمبه برای نما و سقف در بازار موجود هستند. لازم است قبل از انتخاب لمبه و خرید آن، به شرایط آب و هوایی منطقه‌، بودجه و توانایی خرید هم فکر کنید چون تمام این موارد در تصمیم‌ گیری نهایی شما دخیل هستند؛ در این بخش به معرفی انواع لمبه می‌پردازیم.

لمبه چوبی

لمبه چوبی یکی از پرطرفدارترین لمبه‌های مورد استفاده در سقف و نما است. هرچند، باید به مشکلاتی نظیر پوسیدگی و جذب آب هم توجه کنید. لمبه چوبی موقع نصب به شدت چشمگیر و زیباست و ظاهر و جذابیتی خارق‌العاده و روستایی را به خانه‌تان می‌بخشد و هیچ نوع لمبه‌ای توان رقابت با زیبایی آن را ندارد.

مزایای لمبه چوبی عبارتند از:

 • خانه‌تان را زیباتر و گران‌قیمت‌تر جلوه می‌دهد.
 • قابلیت رنگ‌آمیزی دارد.
 • جذابیتی طبیعی و ماندگار دارد.
 • قابل بازیافت بوده و دوست‌دار محیط زیست است.
انواع لمبه

لمبه روسی

لمبه‌های روسی از چوب سوزنی‌برگان روسی مانند کاج ساخته می‌شوند. معمولا چوب‌های سوزنی‌برگ دوام بالایی نسبت به عوامل تخریب بیولوژیکی دارند و به همین دلیل انتخاب مناسبی برای ساخت لمبه هستند. سبک‌وزن و مقاوم هستند و معمولا با قید و اتصال کلیکی نصب می‌شوند. برای رنگ‌آمیزی لمبه‌های روسی نیز باید از کارشناسان مجرب در این زمینه کمک بگیرید.

لمبه فلزی

از لمبه‌های فولادی و آلومینیومی نیز برای پوشش نما استفاده می‌شود. لمبه‌های فولادی دوام بیشتری در مقایسه با انواع چوبی خود دارند و از این لحاظ برتر هستند. در رنگ‌های مختلفی نیز موجود هستند. یکی از مهم‌ترین مشکلات این لمبه‌ها قیمت بالای آنها است.

چند مورد از مزایای آنها عبارتند از:

 • دوام بالا
 • قابلیت پیش‌برش با ابعاد دقیق
 • طیف رنگی متناسب با سبک خانه
 • مقاومت بالا نسبت به تغییرات شرایط آب و هوایی فصلی

لمبه‌های آلومینیوم قیمت و کیفیت بسیار بالایی دارند. لمبه‌های آلومینیومی و یو پی وی سی همان چیزی هستند که امروزه بیشتر صاحب‌خانه‌ها دنبالش می‌گردند.

مزایای لمبه آلومنیومی عبارتند از:

 • دچار ترک‌خوردگی و خردشدگی نمی‌شود.
 • مقاوم به رطوبت بالا است.
 • نیاز چندانی به تعمیر و نگهداری ندارد.
 • فرآیند نصب آن ساده است.

لمبه پلاستیکی

استفاده از پلاستیک‌ها و مواد یو ی وی سی با رشد روزافزونی همراه است. خواه روی پنجره‌ها و چه در درها، سقف‌ها و غیره، به هر جا نگاه کنید، پلاستیک‌ها را می‌بینید. پلاستیک‌ها بادوام و ارزان‌قیمت هستند. از پلاستیک یو پی وی سی برای ساخت لمبه استفاده می‌شود.

برخی مزایای لمبه‌های پلاستیکی به شرح زیر هستند:

 • مقاوم نسبت به آب و پوسیدگی
 • فراوان و ارزان‌قیمت
 • تنوع رنگ
 • قابلیت نصب آسان
 • نیاز کم به تعمیر و نگهداری

مشکلات متداول برای نگهداری لمبه

انواع لمبه

برخی از انواع لمبه نسبت به انواع دیگر به نگهداری بیشتری نیاز دارند. در این بخش به طور خلاصه به این مشکلات می‌پردازیم:

ترک‌خوردگی و تغییر رنگ

اگر لمبه ترک بردارد، باید آن را جایگزین کنید. مشکل تغییر رنگ لمبه نیز با رنگ‌آمیزی مجدد آن برطرف می‌شود.

پوسیدگی و عیوب دیگر

تغییرات آب و هوایی به مرور زمان موجب پوسیدگی، ساییدگی و گسیختگی لمبه‌ها می‌شود. لمبه‌های چوبی نسبت به سایر انواع لمبه در این زمینه آسیب‌پذیرتر هستند. لمبه‌های پوسیده و کپک‌زده نیز باید تعویض شوند.

نشت آب

اگر سیستم سقف خوب نصب شده باشد، لمبه‌ها دچار نشتی نمی‌شوند ولی اگر در طول نصب اشتباهاتی رخ داده باشد، لمبه‌ها نیز دچار نشتی می‌شوند. نشتی از پشت لمبه شروع می‌شود و به سمت پایین و طبعا به خانه منتقل می‌شود. اگر نصب سیستم ناودانی مشکل داشته باشد یا سرریز کند، لمبه‌ها نیز دچار نشتی می‌شوند.

انواع لمبه

سوالات متداول

عوامل موثر در انتخاب لمبه کدام است؟

مواد، رنگ، سبک و تهویه

عمده مشکلات متداول برای نگهداری لمبه چیست؟

نشت آب، پوسیدگی، ترک خوردگی و تغییر رنگ

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا