آموزش

تفاوت گارانتی و وارانتی چیست؟ مزایا و معایب هرکدام

امروزه تنوع محصولات در بازارهای مختلف به قدری زیاد است که گاهی خریدار دچار سردرگمی می‌شود. به عنوان یک خریدار در وهله اول باید یک سری استاندارد یا ویژگی برای محصول در نظر گرفت؛ به این ترتیب انتخاب کالا ساده‌تر خواهد بود. برای مثال یکی از مواردی که در خرید هر محصولی باید به آن توجه شود و از موارد مهم است، گارانتی یا وارانتی محصول است.

تصور کنید هنگام خرید خودرو، یک فروشنده خودرو خود را به مدت پنج سال گارانتی می‌کند و فروشنده دیگر همان خودرو را به مدت پنج سال وارانتی می‌کند. اگر تمام شرایط یکسان باشد و تنها تفاوت این دو خودرو در گارانتی و وارانتی باشد، کدام خودرو را انتخاب و خریداری می‌کنید؟

گارانتی اصطلاحی است که اغلب با کلمه وارانتی اشتباه گرفته می‌شود. به این ترتیب باید تفاوت بین گارانتی و وارانتی را قبل از اقدام به خرید چه به صورت آنلاین یا آفلاین دانست تا از هرگونه ضرری جلوگیری شود.

معنی گارانتی

تفاوت گارانتی و وارانتی

گارانتی تعهدی است که عملکرد محصول یا خدمات بعد از فروش کالا را بیان می‌کند؛ به عبارتی دیگر سازنده کیفیت، عملکرد و محتوای محصول را ضمانت کرده و درصورت عدم تحقق این قول، وظیفه دارد محصول مورد نظر را تعمیر، تعویض یا پس بگیرد.

گارانتی به عنوان حقوق مصرف کننده شناخته شده و تنها در مدت زمان مشخصی اعتبار دارد یعنی اگر در مدت زمان تعیین شده عملکرد یا کیفیت محصول کمتر از حد قابل قبول باشد، مسئولیت آن با تولیدکننده است.

معنی وارانتی

تفاوت گارانتی و وارانتی

وارانتی نوعی تضمین بوده که توسط سازنده یا فروشنده به خریدار داده می‌شود و در آن حقیقت داشتن واقعیاتی که درباره محصول گفته شده را ضمانت می‌کند. وارانتی معیار تشخیص کیفیت، تناسب و عملکرد محصول طبق استانداردهای لازم است. در صورتی‌که محصول استاندارد‌های لازم را نداشته باشد سازنده باید آن را تعمیر یا تعویض کند.

مزایا و معایب گارانتی

برخلاف گارانتی که می‌تواند شامل خدمات، کالا و افراد باشد، وارانتی تنها محصولات (اشیاء ملموس) را شامل می‌شود.

یکی از مشکلات احتمالی در ضمانت نامه محصولات که باید در نظر داشته داشت این است که برخی تولیدکنندگان تنها برای جذب مشتری روی گارانتی محصول تاکید می‌کنند اما برای کاهش هزینه در صورت مرجوع کردن کالا، بندهایی در گارانتی اضافه می‌کنند که دست خریدار را کاملا می‌بندد؛ به همین دلیل هنگام خرید باید شرایط گارانتی را با دقت مطالعه کنید.

فرق ضمانت و گارانتی

وارانتی یک ضمانت رسمی در مورد وضعیت محصول بوده و تضمین می‌کند در صورت که به درستی کار نکند، سازنده باید آن را تعمیر یا جایگزین کند. معمولا وارانتی با گارانتی اشتباه گرفته می‌شود در حالی‌که گارانتی تضمین در رابطه با کیفیت محصول است که از طرف فروشنده به مشتری داده می‌شود.

سرویس وارانتی به نوعی تضمین قطعات بوده که طبق قرارداد باید وارد کننده یا سازنده کالا بعد از اتمام گارانتی، چنانچه دستگاه دچار نقص فنی شود قطعات آن را در ازای دریافت هزینه تعمیر کند.

گارانتی سندی نوشته شده اما وارانتی اظهارنامه ضمنی است که این یکی از مهم‌ترین تفاوت‌های گارانتی و وارانتی است. در ادامه فرق گارانتی و وارانتی را از جهات مختلف آورده‌ایم:

  گارانتی وارانتی
تعریف گارانتی تعهدی است که تولیدکننده به مصرف کننده داده که در مدت زمان مشخص کاملا درست کار کرده و در صورتی که دچار عیب، نقص و خرابی شود، تولید کننده وظیفه دارد محصول مورد نظر را تعمیر، تعویض یا پس بگیرد. وارانتی تضمین کتبی است که واقعیات و ویژگی های عنوان شده در رابطه با محصول انتخابی حقیقت داشته و مشخص می‌کند که محصول استاندارد‌های مشخص شده را داشته و کیفیت و عملکرد آن مطابق استانداردها است.
معنی تعهد تضمین
اعتبار مکتوب یا شفاهی مکتوب
قابل استفاده برای محصولات، خدمات و افراد فقط محصولات
شرایط فروش ممکن است یکی از شرایط فروش باشد یا نباشد. شرط فرعی خرید بوده که ممکن است صریح یا ضمنی باشد.
هزینه رایگان مشتری باید برای وارانتی هزینه پرداخت کند.
مدت زمان بسته به محصول متفاوت است. بلندمدت است.  
عودت وجه بله خیر

تفاوت اصلی گارانتی و وارانتی

تفاوت گارانتی و وارانتی

اصلی‌ترین تفاوت‌های گارانتی و وارانتی عبارتند از:

 • گارانتی تعهد شرکت سازنده یا فروشنده محصول خریداری شده نسبت به شماست که درصورت که کیفیت محصول پایین‌تر از حد استاندارد باشد باید آن را تعمیر، تعویض یا پس بگیرد؛ اما وارانتی نوعی ضمانت مکتوب بوده که بیان کننده ویژگی‌های حقیقی بوده و در صورتی که این گونه نباشد باید محصول تعمیر یا جایگزین شود.
 • گارانتی نوعی تعهدنامه از طرف تولیدکننده به خریداران است درحالی که وارانتی نوعی تضمین است که تولید کننده به فروشنده می‌دهد.
 • گارانتی محصولات، افراد، خدمات و در مواردی حتی رضایت مصرف کننده را شامل می‌شود اما وارانتی تنها محصولات را شامل می‌شود.
 • گارانتی رسمیت کمتری نسبت به وارانتی دارد.
 • مدت زمان گارانتی به موارد مختلفی مرتبط است اما مدت زمان وارانتی طولانی است.
 • در مورد گارانتی عودت وجه امکان‌پذیر است اما در وارانتی این گونه نیست.

تفاوت گارانتی و خدمات پس از فروش

یکی از مهم ترین عوامل موثر برای رقابت در بازار جهانی خدمات پس از فروش است. این خدمات شامل حمل و نصب و راه اندازی، تعمیر و نگهداری، تهیه و توزیع قطعات یدکی، مستندسازی، آموزش، تضمین و … است اما در مورد گارانتی تنها در مواردی که کالا کیفیت لازم را ندارد می‌توان از آن استفاده کرد. به بیانی دیگر خدمات پس از فروش از پیش از خرید کالا، حین خرید و حتی پس از خرید در کنار مشتری است.

سوالات متداول

وارانتی کالا چیست؟

وارانتی تضمین کتبی است که واقعیات و ویژگی های عنوان شده در رابطه با محصول انتخابی حقیقت داشته و مشخص می‌کند که محصول استاندارد‌های مشخص شده را داشته و کیفیت و عملکرد آن مطابق استانداردها است.

وارانتی بهتر است یا گارانتی؟

به طور کلی گارانتی فقط محدود به یک بازه زمانی مشخص است و پس از گذشت آن دوره، فروشنده هیچ گونه تعهدی نسبت به محصول فروش رفته خودش ندارد.

تفاوت گارانتی با وارانتی؟

گارانتی می‌تواند شامل خدمات، کالا و افراد باشد اما وارانتی تنها محصولات (اشیاء ملموس) را شامل می‌شود. علاوه بر این در مدت زمان، معنی، اعتبار، عودت وجه، هزینه و شرایط فروش با هم تفاوت دارند.

امیدواریم با خواندن این مقاله اطلاعات مفیدی درباره گارانتی، وارانتی و تفاوت‌های آن به دست آورده باشید. محصولات ما در فروشگاه اینترنتی سازوکار با گارانتی رسمی به بازار عرضه می‌شود. هم چنین اگر نیاز به راهنمایی در زمینه خرید ابزار، یراق و ماشین آلات دارید می‌توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید یا در بخش نظرات دیدگاه یا سوال خود را مطرح کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۸ نظر ثبت شده

 1. عالی مفید خیلی دقیق و واضح تفاوت واشتراکات گارانتی و وارانتی رو نوشته ممنون از شما عزیزان

 2. بسیار عالی بود درخصوص فرمول و چگونگی محاسبه میزان گارانتی و وارانتی توسط سرکت های ارائه دهنده انها هم مطلب بنویسید ممنون میشم

  1. واقعیت این است که هر شرکتی با توجه به نوع محصول، قیمت و سطح کیفی آن و همچنین استراتژی بازاریابی و خدمات پس از فروش خود روش های متفاوتی برای محاسبه میزان گارانتی و وارانتی دارد. این بحث آنقدر گسترده است که باید مقاله مجزایی را به آن اختصاص داد.

  1. برای مثال در برخی از مدل های یخچال فریزر عبارت وارانتی n ماهه کمپرسور دستگاه را می بینید. در واقع سازنده در این محصول تضمین داده که در آن مدت زمان، خدمات مربوط به تعمیر و یا تعویض کمپرسور دستگاه شما را انجام خواهد داد.

 3. انصافاً سایت شما چهارمین سایتی بود که نگاه کردم و فقط اینجا بود که دقیقاً به موضوع اشاره کرده بود البته منظورم واضح و قابل فهم بودن مطلب هست بقیه گنگ نوشته بودن در نتیجه باید بگم ایول دارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا