آموزش

آموزش نجاری و ساخت و ساز با چوب نرم

بازار چوب شامل %۹۰ چوب نرم و یا فرآورده‌های چوب نرم و مابقی انواع چوب سخت است. چرا؟ چوب نرم قیمت چندانی ندارد و در آمریکا و اروپا به‌وفور یافت شده و برای مصارف عام بسیار مناسب است؛ اما این مسئله بدین معنی نیست که چوب نرم برای نجاری و ساخت وسایل و مبلمان بهترین گزینه است.

چوب‌ نرم چه نوع چوبی است؟

اصطلاح چوب نرم به چوبی اطلاق می‌شود که از گروه مشخصی از گونه‌های مختلف درختان به دست می‌آید. به طور کل چوب نرم از درختان سوزنی برگ همیشه سبز و چوب سخت که از درختان برگ‌ریز پهن برگ تهیه می‌شود. البته چنین تعاریفی کمی گمراه‌کننده است زیرا یکی از نرم‌ترین چوب‌های موجود به نام بالسا بسیار نرم و سبک است اما در دسته‌ی چوب‌های سخت قرار می‌گیرد.

جنگل‌های چوب نرم (درخت‌های مخروطی) بیشتر در نیمکره‌ی شمالی یافت می‌شوند؛ اما عمده‌ی پراکندگی این جنگل‌ها در شمال آمریکا یعنی در شمال غرب ایالت متحده و کانادا یافت می‌شود. درخت‌های مخروطی به‌سرعت رشد می‌کنند، به‌راحتی قابل کشت بوده و تنه‌های صافی دارند که باعث می‌شود فرآیند این کار مقرون‌به‌صرفه‌تر انجام شود.

جنگل‌های چوب نرم

مخروطیان که از شاخه‌های درختان همیشه سبز هستند در کارخانه‌های فیبر و کاغذ هم استفاده می‌شوند. تنه این درختان بسیار صاف و بلند است و با حداقل موج در تنه برای قرن‌هاست که در ساخت‌وساز کلبه‌های چوبی استفاده می‌شوند.

همچنین بخوانید: آموزش نجاری با چوب کاج

انواع مختلف چوب نرم‌

در اکثر مراکز فروش معمولاً دو گونه‌ی عمده از چوب نرم را پیدا خواهید کرد: SPF و کاج زرد.SPF اسم اختصاری است که به کاج نوئل، کاج سفید و صنوبر گفته می‌شود. بسته‌بندی‌های با نام SPF می‌تواند هرکدام از این سه گونه و یا حاوی هر سه قطعه در یک بسته‌بندی باشد. هر سه آن‌ها در ظاهر به هم شباهت دارند: رنگ روشن با حلقه‌هایی عریض.
با وجود اینکه SPFها فروش بالایی در گونه‌های چوب نرم را دارند، گونه‌های دیگر از چوب نرم مانند کاج زرد نیز موجود هستند. همان‌گونه که می‌توان با توجه به اسم این گیاه انتظار داشت الوار این چوب به زردی می‌زند که بر روی انتخاب پرداخت چوب اثرگذار خواهد بود. کاج زرد در مقایسه با کاج، کاج نوئل و نراد چوب بدقلقی است.

کاج زرد

کاربرد چوب های نرم

فرقی نمی‌کند از کدام گونه‌ی چوب نرم استفاده می‌کنید این نکته را همیشه در خاطر داشته باشید که بیشتر گونه‌های چوب نرم برای مصارف ساخت و ساز به کار می‌روند و برای ساخت مبلمان به کار نمی‌روند. فراموش نکنید که چوب نرم برای سازگاری با محیط به زمان احتیاج دارد درنتیجه قبل از استفاده شدن باید مدتی انبار شود تا با محیط اطراف به ثبات رسیده و بعد از کار خیلی تغییر شکل ندهد.
چوب‌های نرم معمولاً وقتی هنوز مرطوب هستند به فروش می‌رسند و چون زمان کمی هم برای خشک شدن دارند باید حتما زمانی را صرف عادت کردن چوب با محیط اطراف کنید. حتی بعد از زمان قابل توجهی که به چوب نرم داده می ‌شود گاهی شیره‌ی زیادی تولید می‌شود که بعضی اوقات بر روی تیغ برش بر جای می‎‌ماند. صمغ می‌تواند باعث داغی تیغ اره و یا مته شده و باعث مشتعل شدن تیغ و یا چوب در هنگام برش شود.

نجاری با چوب نرم می‌تواند گزینه‌ی بسیار خوبی برای ساخت وسایل روزمره (کابینت، وسایل چوبی که رنگ می‌شوند، خانه‌ی حیوانات و غیره) باشد، ولی اگر بخواهید از رنگ شفاف استفاده کنید یا مبلمان داخل منزل بسازید بهتر است سراغ چوب نرم نروید.

به اشتراک بگذارید
برچسب ها

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا