خودت بساز

آموزش ساخت جعبه طلا و جواهرات + ایده های خاص و فانتزی

یکی از بهترین راه‌های نگهداری از انواع زیورآلات، استفاده از جعبه طلا و جواهر است. همچنبن جعبه جواهرات یکی از جذاب‌ترین وسایلی است که می‌توانید به دیگران هدیه دهید؛ اما نیازی به صرف هزینه‌های گزاف برای خرید جعبه طلا و جواهرات نیست. ساخت جعبه طلا در منزل و با استفاده از چند ماده اولیه و ابزارآلات لازم امکان‌پذیر است. حتی نیازی به صرفه هزینه برای خرید چوب نیز وجود ندارید. ساخت جعبه جواهرات با چوب بستنی نیز امکان‌پذیر است. نوع مواد و ابزار لازم برای ساخت جعبه طلا و جواهرات چوبی با توجه به بودجه شما و مدل جعبه متفاوت است. در این آموزش، ساخت جعبه جواهرات مخملی را به صورت مرحله به مرحله به شما نشان خواهیم داد.

وسایل مورد نیاز

برای انجام این پروژه می‌توانید از طیف وسیعی از ابزارآلات ساده یا حرفه‌ای استفاده کنید و محدودیتی در نوع ابزار وجود ندارد. برای مثال، اگر اره عمود بر ندارید، می‌توانید از انواع دیگر اره استفاده کنید.

برای این پروژه از مواد اولیه زیر استفاده شده است:

  • شش تکه چوب به ضخامت 18 میلی‌متر: دو تکه به ابعاد 11×21 سانتی‌متر، دو تکه به ابعاد 11×14 سانتی‌متر و دو تکه به ابعاد 10.4×17.4 سانتی‌متر
  • شش تکه تخته چند لایه (پلای وود) به ضخامت 4 میلی‌متر: دو تکه به ابعاد 10.2×17.2 سانتی‌متر، دو تکه به ابعاد 5.4×10.3 سانتی‌متر و دو تکه به ابعاد 5.4×16.2 سانتی‌متر
  • لولای متناسب
  • پیچ به تعداد لازم
  • پارچه مخملی
همچنین بخوانید: پلای وود چیست

روش ساخت جعبه جواهرات چوبی

به وسیله ابزارآلات مناسب و دنبال کردن تمامی مراحل این آموزش، ساخت جعبه جواهرات ساده است. این جعبه به یک بدنه اصلی با شش وجه نیاز دارد که پس از برش خوردن عرض آن، به دو بخش بدنه و در جعبه تقسیم می‌شود. برای ساخت بدنه جعبه جواهرات، به یک اره نیاز دارید تا اضلاع مختلف آن را برش بزنید. ما در اینجا از اره عمود بر استفاده کرده‌ایم. مزیت اره عمود بر این است که با دقت و ظرافت زیادی قطعات را برش می‌زند. طبق این روش برای ساخت جعبه جواهرات، به شش تخته چوب نیاز دارید.

ساخت جعبه جواهر

چهار قطعه چوب را طوری برگردانید که دو طرف بلندتر رو به شما باشد. برای دو قطعه چوب بلندتر، 21 سانتی‌متر و برای دو مورد کوتاه‌تر، 14 سانتی‌متر از لبه را اندازه بگیرید. سپس این اندازه‌گیری‌ها را با استفاده از زاویه سنج یا گونیا روی چوب‌ها علامت بزنید. چوب‌های علامت زده شده را با گیره محکم کرده و هر دو طرف آنها را با استفاده از فارسی بر و یا بدون فارسی بر ، برش فارسی ۴۵ درجه ببرید. در حال حاضر، باید دو قطعه چوب به ابعاد 11×21 سانتی‌متر با ضلع‌های بلند و دو قطعه دیگر به ابعاد 11×14 سانتی‌متر با ضلع‌های کوتاه‌تر داشته باشید.

ساخت جعبه جواهر

چوب‌ها را به ‌گونه‌ای بر روی میز بگذارید که اضلاع بلندتر آنها رو به شما باشند. سپس چوب‌ها را در موازات یکدیگر قرار داده و با نوار چسب به هم متصل کنید

ساخت جعبه جواهر

در مرحله بعد، چوب‌های به هم چسبانیده شده را برگردانید و لبه‌های داخلی آنها را چسب چوب بزنید.

ساخت جعبه جواهر

در نهایت چوب‌ها را به سمت داخل برگردانید تا هر چهار گوشه به هم بچسبند. سپس دو لبه بیرونی را با نوار چسب به هم محکم کنید. اکنون باید یک قاب مستطیلی برای جعبه خود داشته باشید.

ساخت جعبه جواهر

جعبه در این مرحله چهارچوبی با چهار وجه دارد که دو وجه بالا و پایین آن خالی است. برای ساخت این قطعات ابتدا باید لبه‌های داخلی قاب را اندازه بگیرید و این اندازه‌ها را روی دو قطعه چوب علامت بزنید؛ سپس آنها را برش بزنید.

ساخت جعبه جواهر

اگر اندازه این دو قطعه اندکی بزرگ است و در چهارچوب جعبه شما جا نمی‌شود اندکی لبه‌های آنها سنباده بزنید.

برند بوش
ساخت جعبه طلا و جواهرات

در این مرحله، تمام لبه‌های چوب‌ها را برای قرار دادن قسمت پایین و در جعبه چسب بزنید. سپس هر دو قسمت را داخل قاب چوبی قرار دهید و صبر کنید تا جعبه ساخته شده کاملا خشک شود.

ساخت جعبه طلا و جواهرات

بعد خشک شدن، جعبه را با گیره محکم کنید و شروع به سنباده زدن تمام قسمت‌های آن بکنید. برای این کار می‌توانید از سنباده 120 استفاده کنید.

ساخت جعبه طلا و جواهرات

برای ساخت درب جعبه، باید آن را از بدنه اصلی جدا کنید. ارتفاع درب (3 سانتی‌متر) را از لبه بالایی جعبه اندازه بگیرید و این فاصله 3 سانتی‌متری را در امتداد چهار وجه جعبه بکشید. از گیره برای محکم کردن جعبه استفاده کنید و درب آن را با استفاده از اره جدا کنید.

ساخت جعبه طلا و جواهرات

پس از برش دادن درب، لبه‌ها را سنباده بزنید تا صاف شوند.

با استفاده از دریل، یک لولا تخت را به لبه بالایی جعبه و لبه پایینی درب متصل کنید.

ساخت جعبه طلا و جواهرات

حالا نوبت به قسمت داخلی جعبه جواهرات می‌رسد. برای ساخت آستر ابتدا باید شش تکه تخته لایه را در ابعاد ذکر شده در ابتدای مقاله برش بزنید. مخمل تمام قطعات تخته لایه را به اندازه مناسب برش بزنید و هر تکه پارچه را با دقت با استفاده از منگنه کوب در جای خود منگنه کنید.

ساخت جعبه طلا و جواهرات

در این مرحله، هر شش قطعه تخته لایه را داخل جعبه جواهرات جایگذاری کنید.

ساخت جعبه طلا

اگر قصد ساخت جعبه جواهرات فانتزی را دارید می‌توانید از فرز انگشتی استفاده کرده و طرح موردعلاقه خود را روی آن حکاکی کنید. استفاده از این ابزار کوچک اما کاربردی باعث می‌شود زیبایی ظاهری جعبه شما دوچندان شود. همچنین می‌توانید طرح موردنظر خود را با استفاده از هنر سوخته نگاری، روی سطح چوب بکشید.

ساخت جعبه طلا

در پایان، به منظور زیبایی و دوام بیشتر جعبه طلا و جواهرات، به آن سیلر زده و سپس در صورت تمایل با استفاده از رنگ چوب موردعلاقه خود، آن را رنگ‌آمیزی کنید.

سوالات متداول

ساخت جعبه جواهر با وسایل دور ریختنی چگونه است؟

ساخت جعبه جواهرات با چوب بستنی، مقوا و کاغذ باطله و سایر مواد دورریختنی نیز امکان‌پذیر است. همچنین برای تزیین جعبه می‌توان از سایر لوازم دورریختنی مانند سی دی های شکسته، سنگ و… استفاده کرد.

آسان‌ترین راه برای ساخت جعبه طلا در منزل چیست؟

ساخت جعبه طلا با مقوا یکی از سریع‌ترین و آسان‌ترین راه‌های ساخت این وسیله است.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا