ابزار و یراق

راهنمای استفاده از مغار در نجاری و نحوه نگهداری از آن

مغار یا اسکنه ابزاری بسیار مفید و کاربردی برای هر نجاری است. هر نجاری برای خلق آثار هنری به ابزار با کیفیت نیاز دارد به همین جهت کیفیت و تنوع ابزار از گذشته تا به حال بسیار تغییر کرده و امروزه ابزار با کیفیت مختلفی را می‌توانید در مغازه‌های ابزار فروشی پیدا کنید. در کنار تهیه و خرید ابزار با کیفیت باید این نکته هم مد نظر داشت که نحوه نگهداری و استفاده از آن ها هم بسیار مهم است. در ادامه با ما همراه باشید تا با هر آنچه باید درباره مغار و نحوه استفاده از آن بدانید آشنا شوید.

بنر حکاکی
مغار

در قدم اول باید یک سری مغار به همراه پتک یا چکش تهیه کنید. نیازی نیست که حتما ابزار گران قیمت تهیه کنید حتی یک ابزار ارزان قیمت هم در صورت استفاده صحیح و اصولی می‌تواند بادوام باشد.

پتک یا چکشی که انتخاب می‌کنید باید از جنس چوب، لاستیک یا پلاستیکی باشد تا در اثر ضربه به اسکنه آسیب نرساند.

مغار

انواع مختلفی از مغار در بازار موجود است که هرکدام برای کاربردی خاص است. انتخاب ابزار باید بر اساس نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید باشد.

تیز کردن مغار

قبل و بعد از هربار استفاده از مغار باید لبه‌های آن را بررسی و تیز کنید. تنها با صرف مدت زمان کوتاهی می‌توانید از لب پریدگی، خراب شدن کار و … جلوگیری کنید. این آسیب دیدگی‌ها ممکن است حین کار دیده نشود و بعد از پرداخت چوب و انتهای کار مشخص شود که نتیجه کار به کلی خراب می‌شود. به همین دلیل باید با نحوه تیز کردن مغار به خوبی آشنا شده و روش اصولی آن را یاد بگیرید.

مغار

استفاده از گیره نجاری

قطعه چوب را محکم روی میز کار ببندید. کار کردن روی سطح صاف و محکم که بتواند فشار را به خوبی تحمل کند مهم است. دقت داشته باشید که هنگام بستن قطعه چوب با گیره نجاری به میز از آسیب به چوب جلوگیری کنید برای اطمینان بیشتر بهتر است از تکه ای لاستیکی یا چوبی اضافه استفاده کنید که جای گیره روی چوب باقی نماند.

مغار

مغار را با دو دست محکم نگه دارید

با یک دست محکم مغار را به لبه چوب فشار داده و با دست دیگر برای کنترل و هدایت آن استفاده کنید.

مغار

نکته: حتی تیزترین انواع اسکنه هم به مقداری نیرو نیاز دارد تا بتواند سطح چوب را ببرد.

مغار

طرز نگه داشتن مغار

باید مغار را با زاویه 16 تا 20 درجه نسبت به سطح کار در دست بگیرید. در هر مرحله مقدار کوچکی از سطح چوب را ببرید؛ زیرا در صورت باربرداری زیاد و نادرست ممکن است چوب شکاف بردارد یا ابزار آسیب ببیند.

مغار

نحوه استفاده از مغار

  • در صورتی که حین کار به گره چوب برخورد کردید از پتک یا چکش برای اعمال فشار استفاده کنید. در ابتدا ضربه ای آرام به انتهای مغار زده و بعد در صورت نیاز فشار بیشتری اعمال کنید.
  • اسکنه را به صورت اریب روی چوب قرار داده و با دستی که تسلط بیشتری دارید مغار را در دست بگیرید و با دست دیگر آن را را هدایت کنید.
  • زاویه مغار باید با توجه به مقدار چوبی که می‌خواهید ببرید تنظیم کنید. سپس آن را به سمت بالا چرخانده تا چوب خرد شده جدا شود.
  • اگر می‌خواهید قسمت زیادی از چوب را جدا کنید باید از اره کمک بگیرید یا مغار را به صورت عمودی استفاده کنید و چوب را در جهت بافت آن ببرید.
  • پس از اتمام کار مغار را به خوبی تمیز و تیز کرده و مقداری روغن به آن بزنید تا از زنگ زدگی محافظت شود.
به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا