آموزش

3 روش‌ کاربردی برای پاک کردن لکه آب از روی چوب

حلقه‌های سفیدی که در اثر لکه آب روی وسایل چوبی خانه شما ایجاد شده قرار نیست برای همیشه ماندگار باشد. با استفاده از یکی از روش‌هایی که در ادامه مطلب آمده است می‌توانید این لکه‌ها را کم‌رنگ یا پاک کنید.

مبلمان چوبی زیبا هستند اما در مقابل فرسودگی نیز تاثیرناپذیر نیستند. برای حفظ زیبایی ظاهری مبلمان چوبی باید همیشه به خوبی مراقبت و نگهداری شود و یکی از راه‌های مراقبت استفاده از زیرلیوانی است.

لکه‌های آب روی چوب به شکل حلقه‌های سفید رنگ یا ابرمانند دیده می‌شود. رنگ روشن نشان دهنده این است که آب هنوز به چوب نفوذ نکرده و روی پرداخت چوب به دام افتاده است. (این اتفاق زمانی می‌افتد که رنگ چوب تیره یا مشکی بوده و مجبور به رنگ‌آمیزی دوباره آن خواهید بود.)

برند ب‌آ

اگر می‌خواهید لکه آب روی لوازم چوبی خود را از بین ببرید ادامه مطلب را بخوانید. روش‌هایی که در این مطلب آمده است را ابتدا روی قسمتی از چوب امتحان کرده و روش مناسب را انتخاب کنید.

پاک کردن لکه آب

وسایل موردنیاز برای پاک کردن لکه آب

  • اتو
  • سس مایونز
  • وازلین
  • پارچه نخی
  • سشوار مو
  • خاکستر شومینه
  • خمیردندان سفید
پاک کردن لکه آب

روش اول: پاک کردن لکه آب با اتو

این روش برای پاک کردن بسیاری از لکه‌ها موثر است. اگر لکه آب چند روز روی سطح باقی مانده باشد می‌توانید با استفاده از حرارت آن تبخیر و پاک کنید.

آب داخل اتو را کامل خالی کرده و روشن کنید. اتو را در کمترین درجه حرارت قرار دهید. پارچه نخی تمیزی را روی لکه آب قرار داده و اتو را روی آن قرار دهید. این کار را آنقدر تکرار کنید تا لکه کاملا از بین برود.

در این روش به جای اتو می‌توانید از سشوار مو نیز استفاده کنید. حرارت سشوار را روی لکه بکشید تا لکه آب کاملا خشک شود.

پاک کردن لکه آب

روش دوم: پاک کردن لکه آب با سس مایونز

اگر روش اول تاثیر چندانی روی لکه نداشت از سس مایونز برای از بین بردن لکه استفاده کنید. روغن مایونز داخل پرداخت چوب نفوذ کرده و رطوبت را جابه‌جا می‌کند.

پارچه تمیزی را به سس مایونز آغشته کرده و روی لکه آب بمالید. ابتدا روی قسمت کوچکی از لکه تست کنید تا از تاثیر آن اطمینان حاصل کنید.

به مدت چند ساعت یا یک شبانه روز اجازه دهید سس مایونز روی لکه بماند و در صورت خشک شدن سس دوباره تکرار کنید. اگر سس مایونز در یخچال ندارید از وازلین به جای آن استفاده کنید و در آخر با دستمال تمیزی سس را پاک کنید.

اگر به آن نتیجه دلخواه نرسیدید، مقداری خاکستر سیگار یا شومینه به سس اضافه کرده و روی لکه بریزید. سس مایونز در ترکیب با خاصیت سایشی خاکستر سیگار قدرت جذب بیشتری خواهد داشت.

نکته: اگر لکه آب چندین ماه روی چوب باقی مانده باشد، رطوبتی نداشته و روش‌های بالا نیز موثر نیست. بنابراین بهتر است روشی که در ادامه آورده‌ایم را به کارببرید.

پاک کردن لکه آب

روش سوم: پاک کردن لکه آب با خمیردندان سفید

در صورت عدم تاثیر روش‌های بالا بهترین کار استفاده از خمیردندان سفید است.

دستمال تمیزی را به خمیردندان آغشته کرده و روی لکه آب بمالید. بهتر است ابتدا از قسمت‌های کم رنگ لکه شروع کنید.

کمتر از 1 دقیقه به آرامی دستمال آغشته به خمیردندان را روی لکه بمالید. برای پاک شدن لکه نیازی به مالش محکم یا طولانی مدت نیست.

برای جلوگیری از آسیب به سطح تنها روی قسمت لکه تمرکز کنید؛ زیرا خمیردندان ممکن است پرداخت روی چوب را از بین ببرد.

ممکن است این روش‌ها لکه را کاملا از بین نبرد اما این روش‌ها حداقل باعث کم رنگ شدن آن می‌شود تا لکه کمتر به چشم بیاید. اگر هیچ کدام از روش‌های بالا در از بین بردن لکه موثر واقع نشد، سطح پرداخت چوب را سنباده زده و دوباره رنگ‌آمیزی کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا