ابزار و یراق

کاربرد دریل چیست [راهنمای خرید انواع دریل]

دریل یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین ابزارهایی است که برای ایجاد سوراخ، باز و بسته کردن پیچ و حتی تراشیدن و تخریب سطوح به کار می‌رود. دریل می‌تواند روی چوب، سنگ، بتن و سطوح مختلف استفاده شود. اگر کیفیت و امکانات کافی داشته باشد برای مصارف متنوعی می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.
در این مطلب به معرفی کاربرد دریل پرداخته‌ایم و سعی کردیم به شما کمک کنیم تا محصول متناسب با نیازهای‌تان را خریداری کنید.

دریل خوب چی بخرم؟

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که چه دریلی بخریم. هنگام خرید باید انواع محصول‌های موجود در بازار را در نظر بگیرید و بدانید که کاربرد دریل‌ها چیست. آیا می‌خواهید از کاربرد دریل برای کارهای روزانه مثل نصب جای حوله و مایع دستشویی، نصب لوستر یا یک سوراخ‌کاری ساده استفاده کنید؟ یا این که برای تعمیرات بزرگ‌تر و ایجاد سوراخ‌های بزرگ‌تر روی سنگ یا آجر؟ بیشتر دریل‌ها چندکاره هستند و اگر می‌خواهید استفاده‌های متنوعی از ابزار داشته باشید می‌توانید از دستگاه چندکاره استفاده کنید. به طور کل اگر موارد مصرف خود را بدانید می‌توانید راحت‌تر نوع دریل مورد نظرتان را پیدا کنید.

خرید دریل

یکی دیگر از مواردی که باید درنظر بگیرید ارتفاع سطح مورد نظر است. اندازه و وزن دریل روی مدت زمانی که برای کار کردن روی پروژه صرف می‌کنید تاثیر می‌گذارد. اگرابزار سنگین و بزرگ باشد خیلی زود خسته می‌شوید. پس دریلی انتخاب کنید که بتوانید در طولانی مدت با آن کار کنید.

آیا در کارتان خیلی جابه‌جا می‌شوید؟ اگر قرار است که خیلی جابه‌جا شوید یا محلی که در آن کار می‌کنید به‌راحتی به پریز برق دسترسی ندارد بهتر است بیخیال دریل‌های برقی شده و سراغ دریل شارژی بروید.

کاربرد انواع دریل‌های مختلف

در ادامه شما را با 4 نوع دریل، ویژگی‌های کلیدی و موارد مصرف آن‌ها آشنا خواهیم کرد.

دریل پیچ گوشتی شارژی

کاربرد دریل پیچ گوشتی شارژی

اگر به دنبال محصول همه‌کاره‌ای هستید که بتوانید تمام کارهای کوچک خانه را با آن انجام دهید از دریل پیچ گوشتی شارژی استفاده کنید. ازاین محصول هم می‌توان برای سوراخ‌کاری استفاده و هم به عنوان پیچ گوشتی کاربرد دارد. یعنی می‌توان با استفاده از آن پیچ باز و بسته کرد. این ابزار ها به دلیل استفاده از انواع مته و سری پیچ گوشتی می‌توانند روی مواد مختلفی مثل چوب و فلز استفاده شوند.

مزایای دریل پیچ گوشتی شارژی: قابلیت استفاده در چوب یا فلز

معایب دریل پیچ گوشتی شارژی: نامناسب برای استفاده روی مصالح ساختمانی، استقامت کمتر نسبت به دریل همه‌کاره، گشتاور و سرعت کمتر نسبت به دریل چکشی

ابزارآلات شارژی در مقایسه با ابزارآلات برقی کاربرد راحت‌تری دارند؛ زیرا دردسرهایی چون دسترسی به پریز برق، طول کابل و … را ندارد اما یکی از مشکلاتی که غالبا با این دسته از ابزارآلات مواجه خواهید شد باتری آن است. طول عمر باتری‌ قابل شارژ تا حد زیادی به نحوه استفاده از ابزار و نگهداری از باتری بستگی دارد.

دریل پیچ گوشتی شارژی ضربه‌ای (Combi)

دریل پیچ گوشتی شارژی ضربه‌ای (Combi)

دریل پیچ گوشتی شارژی ضربه‌ای، همان دریل پیچ گوشتی است که یک ویژگی اضافه دارد که آن را برای دریل‌کاری روی سطوح سخت‌تر مناسب ساخته است. پشت مته، دو صفحه فلزی شیاردار وجود دارند که مخالف یکدیگر ضربه زده و به‌صورت چکشی مته را به سمت جلو می‌کوبند. این مکانیزم قدرت دریل و مته را افزایش داده و باعث می‌شود سوراخکاری در سطوح سخت مانند بتن ممکن شود. درنتیجه این محصول یک دریل چندکاره و پیچ گوشتی برقی است که از قابلیت سوراخکاری به‌صورت ضربه‌ای هم بهره می‌برد. برخی از دریل‌های چندکاره دارای موتور Brushless (بدون ذغال) هستند؛ یعنی موتور آن‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده که سیم‌پیچ ندارد و جرقه نمی‌زند درنتیجه گرمای کمتری ایجاد کرده و دوام بیشتری دارد و سایز کلی دریل هم کمی کوچک‌تر است.

مزایا دریل پیچ‌گوشتی شارژی ضربه‌ای: سازگاری با انواع سطوح ساختمانی، چوبی و فلزی، قابلیت سوراخکاری و باز و بستن پیچ و قابلیت چکشی.

معایب دریل پیچ‌گوشتی شارژی ضربه‌ای: قیمت بالاتر آن نسبت به دیگر انواع دریل ، گشتاور و سرعت کمتر

شارژ منظم، دمای متوسط باتری، استفاده از باتری‌های خودمحافظ، مراقبت از باتری های ضعیف، قراردادن باتری در شارژ و محافظت از باتری در مقابل رطوبت همگی از مواردی است که برای افزایش طول عمر باتری رعایت کرد.

دریل بتن کن

کاربرد دریل بتن کن

دریل بتن کن، همان‌گونه که از اسمش برمی‌آید برای کار روی بتن ایده‌آل است. این نوع دارای عملکرد چکشی هستند که هنگام چرخیدن به مته ضربه وارد می‌کنند و کمک می‌کنند مته راحت‌تر در متریال‌هایی که تراکم بیشتری دارند حرکت کند. به‌علاوه می‎‌توانید برای سوراخکاری در سطوح ضعیف، حالت چکشی دریل را غیرفعال کنید. همچنین می‌توانید حالت چرخشی را خاموش کرده و از مته تخت مانند مغار و قلم استفاده کرده و دیوارهای بتنی و خشتی را تخریب کنید. چنین قابلیتی برای ایجاد کانال یا شیار در دیوار برای اهداف مختلف قابل استفاده است. قدرت بالای دریل‌های بتن‌کن سبب افزایش سایز آن‌ها شده درنتیجه برای استفاده‌های خانگی مناسب نیستند.

همچنین بخوانید: انواع مته دریل برقی

مزایای دریل بتن کن : عملکرد عالی درمصالح ساختمانی، بسیار مستحکم، قابلییت تخریب چکشی

معایب دریل بتن کن : کارایی محدود نسبت به دریل پیچ گوشتی شارژی ضربه‌ای، حجم و وزن بالا

دریل بتن کن دارای عملکرد چکشی است و هنگام چرخیدن به مته ضربه وارد می‌کند و کمک می‌کند مته راحت‌تر در مواد متراکم حرکت کند. قدرت بالای دریل‌های بتن‌کن سبب افزایش سایز آن‌ها شده درنتیجه برای استفاده‌های خانگی مناسب نیستند.

دریل ضربه ای

کاربرد دریل ضربه ای

دریل ضربه‌ای شباهت زیادی به بتن کن دارد.این محصول قدرت بالایی دارد و با سلسله ضربات سریع کار می‌کند و برای کار روی دیوار و مصالح ساختمانی طراحی شده است. تفاوت بین دریل ضربه‌ای و بتن کن این است که در دریل ضربه ای نمی‌توانید چرخش مته را خاموش کرده و به‌تنهایی از قابلیت چکشی استفاده کنید. در نتیجه این محصول قابلیت تخریب ندارد.

مزایای دریل ضربه‌ای : عملکرد عالی در مصالح ساختمانی، قدرت بالا

معایب دریل ضربه‌ای : کارایی محدود نسبت به دریل همه‌کاره

کاربرد دریل بر اساس منبع برق

دریل شارژی

دریل شارژی

دریل‌های شارژی قابل‌حمل بوده و برای استفاده از آن‌ها نیازی نیست تا به دنبال پریز برق باشید. این دریل‌ معمولا به دلیل استفاده از باتری از دریل باسیم وزن بیشتری دارد و سنگین‌تر است.

ولتاژ باتری دریل

بر روی باتری دریل شارژی عددی نوشته شده است که با ولت بیان می‌شود. این عدد قدرت دستگاه را نشان می‌دهد. هرچه ولتاژ بیشتر باشد دریل قوی تر بوده و گشتاور بیشتری در سطوح سخت تولید می‌کند.

ظرفیت باتری

هر چه عدد آمپراژ بالاتر باشد مدت زمان طولانی‌تری می‌توانید از دریل استفاده کنید. البته باید نوع کار را هم در نظر بگیرید هرچه کار سخت‌تر باشد مصرف باتری بیشتر می‌شود.

باتری لیتیم یون

باتری لیتیم یون در بیشتر دریل‌های شارژی به کار برده می‌شود. این باتری‌ها علاوه بر این که برای محیط زیست امن هستند سبک و قوی هم هستند. باتری لیتیم یون را می‌توانید هر زمانی که بخواهید شارژ کنید مهم نیست باتری چقدر پر یا خالی باشد. افزون بر این که این باتری‌ها خودشان تخلیه نمی‌شوند. یعنی اگر باتری پر را در طولانی مدت کنار بگذارید هر زمانی که بخواهید آماده استفاده بوده و فقط مقداری از شارژ آن کم شده است.

شارژ باتری‌های لیتیوم نباید به طور کامل خالی شود و هر زمانی که فرصت کردید باید آن را شارژ کنید. شارژ باتری‌های لیتیوم یون همانطور که نباید به طور کامل تخلیه شود، نیازی به شارژ کامل نیز ندارد. این نوع باتری اگر 90 الی 100 درصد شارژ کامل شود زودتر فرسوده خواهد شد. بنابراین برای افزایش طول عمر این باتری از شارژ کامل آن جلوگیری کنید. باتری لیتیوم یون نباید در دمای بالاتر از 40 درجه سانتیگراد شارژ شود یا پس از شارژ کامل در شارژر باقی بماند.

دریل برقی

کاربرد دریل برقی

دریل برقی ساده برای مصارف طولانی مدت مناسب است. باسیم بودن دریل این امکان را به مصرف‌کننده می‌دهد تا بدون نیاز به تعویض باتری کار را به اتمام رسانده و زمانی را برای انتظار برای شارژ شدن باتری از دست ندهد. با این وجود، اگر از دستگاه باسیم استفاده می‌کنید، فراموش نکنید که رشته سیم بلندی در پشت شماست؛ پس حواستان به آن باشد که به جایی گیر نکند. توان دریل باسیم با وات نشان داه می‌شود. هرچه این عدد بالاتر باشد دریل برای استفاده در سطوح سخت مانند مصالح ساختمانی و دیوار مناسب‌تر است؛ درحالیکه برای سطوح ضعیف دستگاه با توان کمتر هم کفایت می‌کند.

نکات هنگام خرید دریل

گشتاور دریل

گشتاور دریل

گشتاور دریل که در واحد نیوتن‌متر بیان می‌شود به قدرت چرخشی دریل اشاره دارد. اگر در هنگام کار با دریل روی سطوح مختلف با درجات سختی متفاوت کار می‌کنید، دریل شما باید قابلیت تغییر گشتاور داشته باشد. برای مصالح سخت مانند آجر به گشتاور بالا نیاز است؛ اما برای کار با چوب یا دیوار گچی، گشتارو دریل را باید کاهش داد تا آسیبی به سطح وارد نشود. برخی از دریل‌ها تا 20 حالت مختلف برای گشتاور را دارا هستند. توصیه می‌کنیم که ابتدا با میزان کم گشتاور کار را شروع کرده و به تدریج آن را افزایش دهید.

سرعت دریل

سرعت دریلها که با واحد RPM (دور در دقیقه) نمایش داده می‌شود بیانگر سرعت چرخش مته در دریل است. این عدد سرعت چرخش دریل به صورت آزاد و بدون درگیر شدن با هر سطحی را نشان می‌دهد. معمولا با درگیر شدن مته با سطح میزان سرعت دریل کاهش می‌یابد. در برخی از دریل‌ها می‌توان سرعت را تغییر داد. تغییر آن مثل گشتاور بستگی به نوع موادی دارد که روی آن کار می‌کنید. سرعت پایین برای بازو بستن پیچ و یا دریل در مواد نرم مناسب است اما سرعت بالا برای دریل در سطوح سخت‌تر.

شدت ضربه دریل

شدت ضربه نشان دهنده نیروی چکشی دریل است. هرچه این عدد بالاتر باشد ضربه‌ها سنگین‌تر و محکم‌تر است. عملاً سرعت ژول بالا سرعت حرکت دریل را بالا می‌برد که در عمل تراشیدن و تخریب بسیار مهم است.

طراحی دسته

راحت بودن دسته دریل نکته بسیار مهمی است زیرا ابزار را راحت‌تر دست می‌گیرید و مجبور نیستید دائماً جای دست را هنگام کار تغییر دهید. به علاوه راحت‌تر می‌توانید فشار دریل را در نقطه مناسبی اعمال کنید.

لرزش‌گیر دریل

لرزش‌گیر به‌وسیله جذب انرژی از اصطکاک و گرمای ایجاد شده هنگام روشن بودن دریل، لرزش ابزار را کاهش می‌دهد. لرزش‌گیر نه تنها نتیجه کار بهتری ارائه می‌دهد بلکه طول عمر ابزار را نیز بالا می‌برد.

کلاچ دریل

یکی از ویژگی‌های مفید دریل‌های چکشی کلاچ ایمنی است. هنگامی که بار اضافی به ابزار وارد می‌شود و دریل در حین چرخش به چیزی برخورد می‌کند کلاچ ایمنی دریل و مته را متوقف می‌کند.

سه نظام خودکار

برای تعویض مته‌ها باید به نوع سه نظام دقت کرد. بعضی سه نظام‌ها اتوماتیک بوده و توسط دست به راحتی عوض می‌شود و بعضی دیگر توسط آچار سفت می‌شوند که برای آموزش کامل میتوانید مطلب نحوه تعویض مته دریل را مطالعه کنید.

سه نظام در بخش جلوی دریل قراردارد و مته را نگه می‌دارد. سه نظام خودکار یعنی می‌توانید مته را بدون نیاز به آچار و به سرعت عوض کنید.

در سه نظام‌هایی که برای تعویض مته به آچار احتیاج هست، آچار هنگام فروش روی دریل عرضه می‌شود. این سه نظام‌ها بیشتر در دریل‌های صنعتی و سنگین استفاده می‌شود. ابتدا کلید یا آچار را در سوراخ روی سه نظام گذاشته و آن را بر خلاف عقربه‌های ساعت بگردانید. این کار را تا جایی انجام دهید که سه نظام به اندازه‌ی مورد نیاز باز شود و بتوانید مته را بیرون بکشید.

همچنین بخوانید: جدول سایز اچار

در سه نظام‌های اتوماتیک ابتدا باید سه نظام را خلاف عقربه‌های ساعت بچرخانید تا کاملاً آزاد شود. سپس مته را به آرامی در آورده و از نظر آسیب دیدگی آن را بررسی کنید. سپس مته‌ی جدید را از سمت صاف آن درون سه‌نظام قرار داده و با یک دست سه نظام را نگه دارید. مته را جا زده و برای اطمینان، ماشه را به آرامی فشار دهید تا از سفت شدن مته درون سه نظام اطمینان حاصل کنید.

عمق سنج دریل

عمق سنج باعث می‌شود سوراخی که ایجاد می‌کنید از عمق مورد نظر فراتر نرود. بنابراین هنگامی که چند سوراخ ایجاد می‌کنید عمق آن‌ها یکنواخت می‌شود.

در این مقاله سعی کردیم انواع دریل بر اساس کاربرد و منبع انرژی آنها را بررسی کنیم. گرچه مواردی در این مقاله ذکر نشد مانند دریل مگنت یا دریل ستونی اما میتوانید به مقاله مرتبط آنها مراجعه کنید و راهنمای کامل آنها را مطالعه کنید.

سوالات متداول

دریل خوب چی بخرم؟

آیا می‌خواهید از کاربرد دریل برای کارهای روزانه مثل نصب جای حوله و مایع دستشویی، نصب لوستر یا یک سوراخ‌کاری ساده استفاده کنید یا ایجاد سوراخ‌های بزرگ‌تر روی سنگ یا آجر؟ اگر می‌خواهید استفاده‌های متنوعی از ابزار داشته باشید می‌توانید از دستگاه چندکاره استفاده کنید. به طور کل اگر موارد مصرف خود را بدانید می‌توانید راحت‌تر نوع دریل مورد نظرتان را پیدا کنید.

هنگام خرید دریل به چه مواردی دقت کنیم؟

گشتاور، سرعت، شدت ضربه دریل، طراحی دسته، لرزش گیر و کلاچ، سه نظام و عمق سنج دریل

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲۲ نظر ثبت شده

  1. مجله اینترنتی سازوکار فعلا فقط به تولید محتوای تخصصی در مورد ابزار و یراق آلات و… میپردازد اما اگر فروش دریل و سایر ابزارآلات هم در آینده امکان پذیر شود لینک آن ب مقاله اضافه خواهد شد.

 1. ممنون که انقور خوب انواع دلر رو توضیح دادید، خیلی گشتم تا مطلب شما رو پیدا کردم.

 2. سلام کارشناس محترم،
  لیست قیمت دریل ها رو از کجا میتونیم پیدا کنم؟
  تو سازوکار دریل هم میفروشید؟

  1. سلام محمدرضا فکر کنم همینجا فروشگاه ابزار آلات هم داشته باشند ولی من چیزی نتونستم بخرم!!!!

 3. سلام یه سوال خیلی مهم دارم لطفا سریع جواب بدید
  ایا دریل شارژی ۲۰ ولتی قدرت و سرعت لازم برای ایجاد سوراخ های متوسط روی دیوار خونه رو داره؟؟
  فولاد چطور؟
  و اینکه ایا میتونه با گرد بر چوب رو ببره؟ یعنی قدرت لازم برای اینکار رو داره؟

  1. سلام
   صرفا شارژی یا برقی بودن تعیین کننده نمی‌تواند باشد بهتر است گشتاور دریل‌های مدنظر رو بررسی کنید چون حتی ممکنه دریل شارژی از یک نوع دریل برقی هم قوی تر باشد.
   اگر می‌خواهید سوراخکاری روی دیوار انجام دهید حتما باید از دریل ضربه ای استفاده کنید اما برای سوراخکاری چوب تفاوتی ندارد.
   نکته مهم دیگر انتخاب مته مناسب برای نوع کار مورد نظر و جنس است.

 4. سلام وخسته نباشید،من دنبال دریلی هستم برای خونه ،دریلی که هم سوراخ کنه هم پیچ را باهاش باز وبسته کنم،وقوی ودوربالا باشه برای تیز کردن زنجیر اره برقی،خواهشمندم راهنمایی بفرمائید چ دریلی مناسبت هس با تشکر اگه خودتون دارین لطفا قیمتش چنده ؟

  1. سلام
   برای راهنمایی دقیق تر با شماره ۰۲۱۶۷۹۲۱۳۳۱ تماس بگیرین تا کارشناسان ما شما را راهنمایی کنند.

 5. سلام. نیمه شب بخیر. من تو زمینه ساختمان فعالیت دارم. دریل شارژی ساروج هم سوراخ می کنه؟
  ممنون میشم اگه جواب بدین

 6. آفرین عالیه اطلاعات عمومی خوبی رو در اختیار همه قرار داده.ممنونم از گروه ساز و کار.
  من برای خونه میخواستم یه دریل بگیرم اما نمیدونستم چی بگیرم بهتره.با خوندن مطالب بالا حالا بهتر میتونم تصمیم بگیرم چی بخرم.

 7. سلام خسته نباشید

  میشه بگین اعداد نوسته شده دور سه نظام خودکار در دریل پیچ‌گوشتی ها برای چیه؟ چه عملکردی داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا