ابزار و یراق

پیچ خشکه یا پیچ فولادی چیست و چه کاربردی دارد؟

پیچ خشکه چیست

پیچ خشکه که به آن پیچ فولادی نیز می‌گویند، مانند پیچ چوب ، یکی از پرکاربردترین پیچ‌های موجود در بازار بوده که از کربن استیل ساخته شده و سخت کاری شده است. پیچ خشکه که در ساخت آن از مفتول CK45 استفاده شده پس از کشش و قالب‌گیری در دستگاه‌های مخصوص تولید می‌شود.

خرید پیچ گوشتی

این نوع پیچ در دو مدل نیم رزوه و تمام رزوه تولید می‌شود که پرکاربردترین آن نوع نیم رزوه است. رزوه‌های پیچ‌خشکه در سه نوع میلی‌متری، درشت و اینچی تولید می‌شود که پرکاربردترین آن‌ها نوع رزوه میلی‌متری است.

پیچ خشکه و فولادی

انواع پیچ خشکه

انواع پیچ‌های خشکه با گرید یا کلاس تعریف می‌شود که ترکیبی از دو عدد بوده و با نقطه از هم جدا می‌شود. عدد اول بیانگر حداکثر تحمل تنش و عدد دوم نسبت تنش تسلیم به حداکثر تنش است. به عنوان مثال در پیچ‌های خشکه 8.8 عدد 8 اول به معنای حداکثر تنش 800 نیوتن برمترمربع و عدد دوم به معنای 80 درصد نسبت تنش تسلیم به حداکثر تنش است. هرچه کلاس یا گرید پیچ‌ها بالاتر باشد، استحکام و میزان کربن استفاده شده در آن نیز بیشتر است.

پیچ‌های خشکه در کلاس یا گریدهای مختلفی تولید می‌شود که در ادامه به معرفی آن‌ها پرداخته شده است:

پیچ خشکه گرید 8.8 ساخته شده از فولاد کربن استیل

این نوع پیچ میزان کربن کمتری نسبت به دیگر پیچ‌های خشکه داشته و جزء پیچ‌های نرم به حساب می‌آید. از ویژگی‌های این پیچ ظرفیت تنش 800 نیوتن برمترمربع و ظرفیت تحمل وزن 80 کیلوگرم است. پیچ خشکه گرید 8 قادر است نسبت به پیچ‌های آهنی 30 کیلوگرم وزن بیشتری را تحمل کند.

پیچ خشکه گرید 10.9 ساخته شده از فولاد آلیاژی

پیچ گرید 10.9 طبق استاندارد ASTM 324 تولید می‌شود و میزان کربن بیشتری نسبت به گرید 8.8 دارد. ظرفیت تحمل وزن این پیچ 100 کیلوگرم بوده و قطر آن بین 5 الی 42 میلی‌متر متغیر است. این پیچ با ظرفیت تحمل تنش 940 مگاپاسکال گزینه ایده‌آلی برای استفاده در صنعت نفت و گاز است.

پیچ خشکه گرید 12.9 ساخته شده از فولاد آلیاژی

این پیچ در ساختار فولادی خود میزان کربن بیشتری نسبت به دیگر کلاس‌ها دارد و هنگام تولید عملیات سخت‌کاری روی آن صورت گرفته است. این پیچ با استاندارد  ASTM F568 تولید شده و مقاومت تنش آن 110 مگاپاسکال است. پیچ کلاس 12 از خانواده پیچ‌های بسیار سخت و محکم بوده و می‌توان وزنی معادل 120 کیلوگرم را تحمل کند.

پیچ و مهره خشکه

کاربرد پیچ خشکه

پیچ خشکه انعطاف‌پذیری کمتر و مقاومت بیشتری نسبت به پیچ‌های آهنی داشته و بیشتر در ساختمان‌سازی، خودروسازی، سدسازی، صنعت پتروشیمی، نفت و… به کار برده می‌شود. پیچ خشکه ظرفیت تحمل وزن بالاتری نسبت به دیگر پیچ‌های آهنی دارد و در بازار به صورت گالوانیزه سرد یا گرم موجود است.

 یکی از دلایل تفاوت پیچ خشکه و پیچ‌های آهنی در استحکام آن است؛ به همین دلیل قابلیت چکش خواری کمتری داشته و نمی‌توان از آن در ساخت قطعات استفاده کرد.

جنس پیچ خشکه چیست

مواد پیچ‌خشکه در دو نوع خالص و با افزودنی تولید می‌شود.

ترکیب نوع خالص: 0.25 الی 0.55 درصد کربن، 0.035 درصد فسفر و 0.035 درصد سولفور

ترکیب نوع باافزودنی: 0.15 الی 0.40 درصد کربن، حداکثر 0.6 درصد منگنز، کروم یا بروم

هنگام خرید پیچ و مهره خشکه علاوه بر متریال و میزان کربن آن گزینه‌های دیگری که باید در نظر گرفته شود طول گام، قطر و طول بدنه پیچ است. نوع گرید پیچ باید بر اساس میزان بار وارده انتخاب شود. البته نیم رزوه یا تمام رزوه بودن پیچ نیز نقش بسیار مهمی در انتخاب گزینه مطلوب دارد.

قبل از انتخاب پیچ‌خشکه باید تمامی موارد بالا را در نظر گرفته سپس اقدام به خرید آن کنید.

سوالات متداول

گریدهای مختلف پیچ خشکه چیست؟

پیچ خشکه یا فولادی دارای گریدهای 8.8، 10.9 و 12.9 است.

جنس پیچ خشکه چیست؟

مواد پیچ‌ خشکه در دو نوع “خالص” و “با افزودنی” تولید می‌شود. ترکیب نوع خالص: 0.25 الی 0.55 درصد کربن، 0.035 درصد فسفر و 0.035 درصد سولفور | ترکیب نوع باافزودنی: 0.15 الی 0.40 درصد کربن، حداکثر 0.6 درصد منگنز، کروم یا بروم

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا