ابزار و یراق

روپیچ توپیچ چیست؟ انواع تبدیل روپیچ توپیچ و کاربرد آنها

تمام مهره‌ها شش‌ ضلعی نیستند بلکه مهره‌های شش‌ ضلعی پرطرفدارتر هستند برای اینکه چرخاندن و نصب آنها آسان‌تر بقیه مهره‌ها است. برای مثال مهره‌هایی به شکل استوانه‌ای با رزوه بیرونی هم موجود هستند که مقداری شبیه مهره‌های شش‌ ضلعی به نظر می‌رسند. با ما همراه باشید تا در ادامه با یکی از اتصالات رزوه‌ دار یعنی روپیچ توپیچ آشنا شوید.

اتصالات

روپیچ توپیچ چیست؟

روپیچ توپیچ

روپیچ توپیچ نوعی تبدیل یا اتصال‌ دهنده است که فضای داخلی آن توخالی بوده و به نوعی نگهدارنده مهره است. این اتصال، رزوه داخلی و خارجی داشته که رزوه خارجی باعث می‌شود روپیچ توپیچ در جسم مورد نظر یا قطعه کار قرار بگیرد و رزوه داخلی هم باعث می‌شود که مهره وارد روپیچ توپیچ شود.

همچنین بخوانید: انواع پیچ و مهره

نحوه کار با روپیچ توپیچ

روپیچ توپیچ

عملکرد روپیچ توپیچ مانند قلاب دیواری است یعنی یک سیستم پشتیبان برای یک اتصال‌ دهنده مجزا مانند مهره ایجاد می‌کند و به جای اینکه مهره مستقیما وارد یک قطعه شود، روپیچ توپیچ وارد آن می‌شود سپس مهره هم وارد روپیچ توپیچ می‌شود.

هدف استفاده از روپیچ توپیچ ایجاد پشتیبان ثابت و ایمنی برای مهره است البته باید این احتمال هم در نظر داشت که ممکن است به مرور زمان مهره از اجسامی مانند قطعات چوبی خارج شود اما با استفاده از روپیچ توپیچ این اتفاق نمی‌افتد چون رزوه بیرونی در حین قرارگیری به جسم مورد نظر وارد شده و وقتی نصب شد می‌توان مهره را در رزوه داخلی آن قرار داد.

دو نوع روپیچ توپیچ موجود است: پیچی و چکشی. اتصالات پیچی با پرچ‌ شدن در قطعه‌ای مانند خود عمل می‌کنند ولی روپیچ توپیچ چکشی با چکش به جسم کوبیده می‌شود. معمولا اتصالات پیچ‌ دار بهتر هستند چون جسمی را که در آن قرار می‌گیرند کمتر تخریب می‌کنند. البته از هر دو نوع اتصال می‌توان برای پشتیبانی از پیچ استفاده کرد و تنها تفاوت آنها در روش نصب است.

تبدیل روپیچ توپیچ چیست؟

روپیچ توپیچ

تبدیل روپیچ توپیچ در انواع، سطح مقطع، سایزها و کاربردهای مختلف در بازار موجود است. برای مثال اندازه رزوه‌های انتهای نر در این قطعات کاهش یا افزایش می‌یابد. برای اتصال دو میله رزوه‌ دار با سایز متفاوت از تبدیل استفاده می‌شود. تبدیل‌ها ساختار میله‌ای شکلی دارند که برای تغییر گام رزوه یا تبدیل رزوه نر به رزوه ماده استفاده می‌شوند. تبدیل‌های کوچک به‌ صورت بست‌های رزوه‌ دار، تثبیت‌ کننده و جداساز بردهای مدار و دیگر قطعات مونتاژشده عمل می‌کنند.

انتخاب روپیچ توپیچ مناسب

روپیچ توپیچ

سایز روپیچ توپیچ‌ها متفاوت است و معمولا در کیت‌هایی با ابعاد مختلف در بازار موجود هستند. برای مثال یک کیت می‌تواند حاوی روپیچ توپیچ 2/1 تا 24 باشد. این اتصال‌دهنده‌‌ها علاوه بر شکل ظاهری از نظر مواد بدنه هم متفاوت هستند.

روپیچ توپیچ برنجی

به طور کلی این اتصالات رزوه‌ دار به‌عنوان روپیچ توپیچ  چوب و تخته‌ خرده‌ چوب مناسب هستند. روپیچ توپیچ برنجی برای استفاده در چوب‌های سخت مانند بلوط، گیلاس و افرا طراحی شده و در جاهایی که مونتاژ یا جداسازی اتصالات موجب سایش یا جداشدن رزوه شود عالی عمل می‌کند. رزوه‌های بیرونی اتصال‌دهنده‌ها برای برش چوب مناسب بوده و قدرت نگهداری بالایی دارند.

روپیچ توپیچ پلاستیکی

رزوه‌های روپیچ توپیچ پلاستیکی نارسانا هستند و اتصال پایداری ایجاد می‌کنند. همچنین با حداقل سایش مونتاژ یا جدا می‌شوند به همین دلیل از آنها برای در ابزار دقیق و ابزار مخابراتی استفاده می‌شود.

روپیچ توپیچ آهنی

از روپیچ توپیچ با آلیاژ آهن-روی یا آهن- فولاد در ساخت مبلمان چوبی استفاده می‌شود چون روزه‌های این قطعات به خوبی با قطعات چوبی درگیر می‌شوند.

روپیچ توپیچ

روپیچ توپیچ فولادی

از روپیچ توپیچ با جنس فولاد ضد زنگ برای قالب‌گیری و کار با فلزات استفاده می‌شود که این اتصالات در تعمیر و تولید قطعات کاربرد دارند. همچنین از آنها در کارهایی که در تمیزی مهم است هم استفاده می‌شود؛ چراکه فولاد ضد زنگ نسبت به خوردگی مقاوم است در این زمینه می‌توان فرآوری غذا و نوشیدنی را مثال زد.

روپیچ توپیچ کروم

روپیچ توپیچ‌های فولادی برای افزایش مقاومت به خوردگی و ضربه با کروم اندود می‌شوند و برای کار روی رینگ کامیون و خودرو در کارگاه و منزل مناسب هستند.

روپیچ توپیچ

روپیچ توپیچ فنری

از روپیچ توپیچ فنری گرد و فولادی برای رزوه‌ کردن لوله‌های گرد استفاده می‌شود که معمولا جنس این تبدیل از فولاد فنری بادوام است که باعث می‌شود روپیچ توپیچ به موقعیت قبلی خود برگردد و در صورت برخورد به داخل لوله در محل باقی بماند.

روپیچ توپیچ گالوانیزه

این تبدیل رزوه‌ای در دو نوع سیاه و سفید در بازار موجود است که برای ساخت آن، آلیاژ آهن و کربن با لایه بسیار ضخیمی از روی پوشانده می‌شود که باعث مقاومت بالای این قطعات به خوردگی می‌شوند. از روپیچ توپیچ گالوانیزه در سیستم‌های لوله‌کشی آب و گاز استفاده می‌شود.

کاربرد روپیچ توپیچ

روپیچ توپیچ

روپیچ توپیچ یکی از اتصالات پرکاربرد است که در ساخت، مونتاژ، لوله‌کشی ساختمان و رادیاتور و شوفاژ و تعمیرات از آن استفاده می‌شود. از شیرهای کلکتوری روپیچ توپیچ هم در صنایع نفت و گاز استفاده می‌شود. در ادامه چند صنعت که در آنها از روپیچ توپیچ استفاده می‌شود را معرفی می‌کنیم.

هوا فضا و هوانوردی

از اولین قطعات روپیچ توپیچ برای اتصال یخ‌ زداها به بال‌های هواپیما استفاده شد.

خودرو

از روپیچ توپیچ در تمام بخش‌های بدنه خودرو استفاده می‌شود. کاربرد این اتصالات در بدنه لاستیکی خودرو موجب کاهش لرزش شده و قطعات فلزی و پلاستیکی بدنه محکم به هم وصل می‌شوند.

قایق‌سازی

از روپیچ توپیچ در قایق‌های چوبی و فایبرگلاس برای محکم کردن بدنه و کناره‌های قایق استفاده می‌شود. جنس این اتصالات از برنج، فولاد روکش‌شده و مواد مقاوم در برابر خوردگی است.

مبلمان

در بخش‌های بالا در مورد مبلمان چوبی صحبت کردیم. از روپیچ توپیچ برای اتصال فلز به چوب، اتصالات پلاستیکی و ساخت و تعمیر مبلمان استفاده می‌شود.

لوازم خانگی

برای محکم‌کردن پوشش‌های پلاستیکی یا کنترل برد مدار و در بسیاری از لوازم خانگی از این تبدیل استفاده می‌شود.

انرژی سبز

اتصال‌ دهنده‌های رزوه‌ای بادوام هستند و در مصارف انرژی سبز مانند ایمن‌ سازی صفحات خورشیدی یا ساخت آسیاب‌های بادی از آن‌ها استفاده می‌شود.

سوالات متداول

روپیچ توپیچ چیست؟

روپیچ توپیچ نوعی تبدیل بوده است که رزوه داخلی و خارجی داشته که رزوه خارجی باعث می‌شود روپیچ توپیچ در جسم مورد نظر یا قطعه کار قرار بگیرد و رزوه داخلی هم باعث می‌شود که مهره وارد روپیچ توپیچ شود.

انواع روپیچ توپیچ کدام است؟

گالوانیزه، فنری، آهنی، کروم، فولادی، پلاستیکی و برنجی.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۲ نظر ثبت شده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا