چسب و رنگ

نکته ها و ترفندهایی که باید درباره پرداخت چوب با روغن بدانید!

پرداخت چوب با روغن جایگزینی مغذی و مناسب برای لاک‌های مدرن صنعتی است. روغن باعث ایجاد لایه‌ای مقاوم در برابر نفوذ آب به بافت چوب می‌شود. همچنین پرداخت چوب با روغن علاوه بر ایجاد لایه‌ای برای محافظت به چوب زیبایی بخشیده و بافت چوب را به خوبی نمایان می‌کند. فرقی ندارد که از روغن چوب چینی، بزرک یا کتان استفاده می‌کنید در هر صورت می‌توانید در چند قدم ساده سطح کار را با هر نوع روغنی پرداخت کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا با نکته‌ها و ترفندهایی که باید درباره پرداخت چوب با استفاده از روغن بدانید، آشنا شوید.

اولین و مهم ترین قدم در پرداخت چوب با روغن، سنباده زدن سطح چوب است. برای این کار می‌توانید از سنباده با درجه سختی 220 استفاده کنید.

پرداخت چوب با روغن

روی قسمت کوچکی از چوب مقداری روغن به میزان کافی بزنید. (دقت داشته باشید که اگر از روغن دانمارکی استفاده می‌کنید باید در استفاده از آن محافظه کار باشید؛ زیرا ممکن است همه سطح چوب را خیس کند.)

پرداخت چوب با روغن

روغن چوب چینی، بذر کتان، ساج یا روغن‌های طبیعی و معدنی را می‌توان با این روش روی چوب زد. روغن‌های طبیعی و معدنی برای استفاده در پروژه‌های نجاری که باید در برابر مواد غذایی ایمن باشند مانند ظروف چوبی، اسباب بازی کودکان و … بسیار مناسب هستند.

پرداخت چوب با روغن

با استفاده از دستمالی نرم، تمیز و خشک روغن را روی سطح چوب بمالید. دقت داشته باشید که باید روغن را در جهت بافت چوب روی سطح کار بزنید و هر چه دستمال را محکم‌تر روی کار بکشید روغن بهتر جذب چوب می‌شود. این کار را تا زمانی که کل چوب به خوبی پوشانده شود ادامه دهید.

اجازه دهید تا روغن به مدت 30 دقیقه روی چوب باقی بماند و به خوبی درون بافت چوب فرو رود. میزان روغن اضافی را با دستمال پاک کنید سپس اجازه دهید تا 24 ساعت سطح چوب به خوبی خشک شود.

کاغذ سنباده‌ای تر/خشک با درجه سختی 600 تا 800 را به مقداری روغن آغشته کنید و سطح چوب را با کاغذ سنباده روغنی سنباده بزنید. با این کار روغن به خوبی درون خلل و بافت چوب نفوذ کرده و جلوه‌ای طبیعی به بافت چوب می‌بخشد.

سنباده زنی با کاغذ سنباده روغنی را تا زمانی که سطح چوب کاملا به روغن آغشته شود ادامه دهید سپس با دستمالی خشک مقدار روغن اضافی سطح کار را پاک کنید و اجازه دهید تا 24 ساعت سطح چوب خشک شود.

پرداخت چوب با روغن

این مرحله یعنی سنباده زنی با کاغذ سنباده روغنی را تا زمانی که رنگ دلخواه ایجاد شود ادامه دهید اما دقت داشته باشید که در هر مرحله مقدار اضافی روغن را باید با دستمال خشک بگیرید و فرصت دهید تا 24 ساعت خشک شود؛ به معنای دیگر باید بین زدن هر لایه 24 ساعت باشد و به همین خاطر این مرحله ممکن است تا چند روز طول بکشد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا