چسب و رنگ

همه چیز در مورد روغن تانگ یا روغن چوب چینی

روغن تانگ چیست؟

روغن تانگ خالص نوعی روغن خشک است که از دانه درخت تانگ به دست می‌آید. این درخت بومی چین و برخی دیگر کشورهای آسیایی است. قرن‌ها از این روغن به عنوان پوشش ضد آب روی قایق و دیگر اقلام چوبی و حتی سنگ استفاده می‌شد. روغن تانگ خالص جایگزینی ایده آل برای روغن بذر کتان، گردو، سویا و … است.

روغن تانگ در رده بهترین رنگ‌های شفاف قرار می‌گیرد و برای محافظت و ایجاد جلوه و ظاهری زیبا استفاده می‌شود. این روغن کاربردهای متنوعی داشته و از همه مهم‌تر با طبیعت سازگار است. در ادامه به معرفی روغن تانگ و چگونگی استفاده از آن می‌پردازیم.

فواید استفاده از روغن تانگ

پرداخت چوب با استفاده از روغن تانگ

روغن تانگ به دلایل بسیار در میان مردم محبوب بوده و از آن در ساخت و پرداخت وسایل چوبی استفاده می‌کنند. از مهم‌ترین ویژگی‌های این روغن می‌توان به انعطاف‌پذیری، دوام، مقاومت در برابر آب و محافظت از چوب در برابر کپک، فساد و تیرگی اشاره کرد.

خرید سنباده گرد لرزان

تجربه حاکی از آن است که روغن تانگ بسیار سریع‌تر از روغن‌های دیگر خشک شده و زمان و نحوه اعمال آن روی چوب بسیار آسان‌تر است. اگر روغن تانگ را از دید زیبایی شناسی بررسی کنیم، روغن تانگ با ایجاد جلوه‌ای مات و عمق بخشی به بافت چوب، ظاهری آنتیک ایجاد می‌کند.

اگر از روغن تانگ برای پرداخت وسایل چوبی مانند تخته ساطور استفاده می‌کنید، نگران نباشید؛ زیرا پس از خشک شدن روغن مسمومیت غذایی ایجاد نمی‌کند.

تفاوت روغن تانگ خالص و تیره

روغن تانگ

همان طور که از نامش پیدا است روغن تانگ خالص هیچ گونه ماده افزودنی نداشته و تقطیر نشده است؛ به همین جهت سنگین نبوده و روی چوب نمایی براق و شیشه‌ای ایجاد نمی‌کند. روغن تانگ خالص پس از خشک شدن به رنگ عسلی درمی‌آید.

تفاوت روغن تانگ خالص با تیره، در ماده افزودنی آن است. ماده افزودنی روغن تانگ تیره، رزین هیدروکربن بدون PBC و غیر سرطان‌زا است که باعث ایجاد رنگی تیره و غنی‌تر می‌شود.

کاربرد روغن تانگ

روغن تانگ

نجاران ماهر و تازه‌کار، صنعت گران و … همگی روغن تانگ را دوست داشته و سالیان متمادی از آن برای جلا دادن به کارهای چوبی و ایجاد لایه‌ای محافظ استفاده می‌کردند. برای مثال روغن تانگ برای ایجاد جلوه‌ای فوق‌العاده زیبا برای چوب، بامبو، بتون، سنگ، آجر و حتی سطوح فلزی استفاده می‌شود.

از روغن تانگ برای جلادهی به کف پوش چوبی، کابینت آشپزخانه، عرشه، مبلمان، ابزارآلات موسیقی، اسباب‌بازی دست ساز و … استفاده می‌شود. پس در انتخاب روغن تانگ برای پرداخت کارهای چوبی خود تردید نکنید!

مقدار روغن مورد نیاز برای پرداخت کارهای چوبی

روغن تانگ

یک گالون روغن تانگ مساحتی به اندازه 37 مترمربع را پوشش می‌دهد. با توجه به منافذ باز چوب ممکن است برای پرداخت کار چوبی به 5 لایه نیاز داشته باشید. برای پوشش مساحت 37 مترمربعی حداقل 2 گالون روغن تانگ و حلال (برای رقیق کردن) یا 5 گالون روغن تانگ رقیق شده نیاز دارید.

آموزش پرداخت چوب با روغن تانگ

روغن تانگ

1. تمیز کردن سطح کار

آماده سازی و تمیز کردن سطح کار پیش از پرداخت چوب، در جلوه و ظاهر نهایی کار بسیار موثر است. پس بهتر است قبل از هر اقدامی سطح کار را تمیز کرده و چربی، روغن، کثیفی، گرد و خاک و … را پاک کنید. در صورت لزوم سطح کار را سنباده زده و پوسته و رنگ اضافی یا روغن جلای قبلی را پاک کنید. روغن تانگ تنها روی سطوح بدون پوشش یا روی سطوحی که پوشش قبلی آن هم روغن تانگ بوده، زده می‌شود. سطح کار را با فسفات تری سدیم پاک کرده و دوباره سطح را با سنباده 150 سنباده زده و درنهایت روی کار را با جارو برقی تمیز کنید.

2.رقیق کردن روغن تانگ

اعمال روغن تانگ رقیق روی چوب بسیار آسان‌تر بوده و سریع‌تر خشک می‌شود. هم‌چنین روغن تانگ رقیق شده به خوبی منافذ چوب را پر می‌کند. از روغن تانگ رقیق نشده برای چوبی که در هوای آزاد قرار می‌گیرد، بتون، کف پوش چوبی قدیمی و روی سطوح جاذب استفاده می‌شود.

برای رقیق کردن روغن تانگ تنها کافی است آن را با حلال سیتروس، مواد معدنی یا مواد معدنی بی بو به نسبت مساوی مخلوط کرده و سپس آن را روی کار بزنید.

راه دیگر خرید روغن تانگ از پیش ترکیب شده و آماده است که در نوع نیمه تیره و نصف نصف (ترکیب روغن و حلال به صورت مساوی) وجود دارد.

3.لایه اول

برای پرداخت چوب با روغن بهتر است از قلم مو طبیعی (که از موی طبیعی ساخته شده) یا قلم موی اسفنجی یا پارچه‌ای نرم و بدون پرز استفاده کرده و روغن را آزادانه روی سطح بزنید.

برخلاف لاک الکل که روی سطح باقی می‌ماند، روغن تانگ درون بافت چوب نفوذ می‌کند. پس از زدن اولین لایه اجازه دهید تا روغن کاملاً جذب شود.

4.لایه دوم

پس از جذب لایه اول، لایه دوم را بزنید. پس از خشک شدن هر لایه و جذب آن توسط چوب، مراحل را تکرار کنید. بهتر است پس از هر لایه 40 دقیقه صبر کنید؛ زیرا برای خشک شدن و ایجاد جلوه براق، باید 80 درصد پولیش خشک شود که این فرآیند حداقل به 40 دقیقه زمان نیاز دارد. به این ترتیب سلول بافت چوب از روغن اشباع شده و برای مرحله بعدی آماده می‌شود. برای جلا دادن به وسایل تزیینی 2 تا 4 لایه کافی است اما برای وسایلی که از آن‌ها استفاده می‌شود یا روی آن راه می‌رویم، حداقل 3 تا 5 لایه روغن تانگ نیاز است.

5.پاک کردن روغن اضافی از روی کار

پس از اعمال چند لایه روی چوب، دیگر روغن تانگ جذب چوب نمی‌شود. در این حالت باید مقدار اضافی روغن را با دستمال پاک کنید. اگر روی سطح چوب گودالی از روغن جمع شده باید آن را کاملاً با پارچه تمیز کنید. پاک کردن روغن اضافی از روی کار پیش از خشک شدن چوب از مهم‌ترین نکاتی است که باید رعایت شود. در این مرحله سطح کار کاملاً اشباع شده است. اگرچه روغن تانگ خالص طی یک شب درون چوب یا هر ماده دیگر فرو می‌رود، اما پیشنهاد ما به شما این است که برای نتیجه بهتر ابتدا یک یا دو لایه روغن روی آن زده و مدتی صبر کنید. پس از آن روغن اضافی روی سطح که جذب نشده را کاملاً پاک کنید.

دستمال‌های روغنی را به صورت جداگانه در فضای آزاد آویزان کنید تا خشک شود.

6.خشک شدن روغن تانگ

پس از اتمام کار، یک هفته تا 10 روز زمان لازم است تا فرآیند خشک شدن روغن آغاز شود. پس از آن 15 تا 30 روز زمان لازم است تا روغن کاملاً خشک شود. از قرار دادن لوازمی که با روغن تانگ جلا داده‌شده‌اند در معرض تابش مستقیم نور خورشید اجتناب کنید؛ زیرا زمان خشک شدن آن را طولانی‌تر می‌کند.

در 10 روز ابتدایی سطح کار را مرتباً بررسی کرده و روغن اضافی روی سطح را پاک کنید.

راه رفتن با کفش تمیز روی سطوحی که با روغن تانگ جلا داده شده، مانعی ندارد اما از قرار دادن وسایل سنگین یا راه رفتن با کفش کثیف روی این سطوح خودداری کنید.

اگر پارچه‌ای روی کف‌ پوش بیندازید دیگر نیازی نیست نگران کثیفی کفش‌هایتان باشید.

اگر سطحی را با روغن تانگ جلا داده‌اید دیگر نیازی به استفاده از محافظ یا پوشاننده به عنوان لایه نهایی ندارید؛ زیرا روغن تانگ در برابر آب مقاوم بوده و به خوبی از سطح محافظت می‌کند.

7.تمیز کردن سطوح

تمیز کردن روغن تانگ خالص، بسیار آسان است. برای تمیز کردن کف‌ پوش چوبی و اشیای چوبی دیگر تنها کافی است از مخلوط آب گرم و مواد شوینده استفاده کنید.

8.لایه اضافی برای محافظت بیشتر

سطوحی که بیشتر استفاده می‌شوند یا روی آن راه می‌روید نیاز به نگهداری و مراقبت دارند تا زیبایی ظاهر آن‌ها حفظ شود.

برای این کار کافی است تینر و روغن تانگ را به نسبت 2 به 1 با هم ترکیب کرده و روی سطح مورد نظر بزنید. پس از آن فرصت دهید تا سطح به خوبی خشک شود.

روغن تانگ خالص هزاران سال است که در میان مردم محبوب است و دلیل آن محافظت و مقامت در برابر آب است؛ اما این روزها روغن تانگ خالص به دلیل سازگاری با محیط زیست، غیر سمی بودن و عدم ایجاد مسمومیت غذایی پرطرفدار است. عدم ایجاد مسمومیت غذایی به این معناست که می‌توانید از آن برای جلا دادن به لوازم چوبی آشپزخانه مانند تخته ساطور، رویه کانتر آشپزخانه و … استفاده کنید و نگران چیزی نباشید. این روغن حتی برای پرداخت اسباب بازی چوبی مناسب است.

اعمال روغن تانگ روی چوب بسیار آسان و مؤثر است. از جمله نکات کلی که باید در هنگام کار با روغن تانگ مد نظر قرار دهیم:

 • تمیزی سطح چوب
 • پاک کردن روغن اضافی از روی چوب
 • عدم نیاز به سنباده زنی لایه‌های مختلف
 • عدم نیاز به زدن لایه محافظ و پوشاننده روی آخرین لایه
 •  برای مراقبت و نگهداری آن کافی است تینر و روغن تانگ را به نسبت 2 به 1 با هم مخلوط کنید

باورهای نادرست و درست درباره روغن تانگ

روغن تانگ
 • نادرست: روغن تانگ اخیراً کشف شده و از سال 1960 به بازار راه یافت.
 • درست: روغن تانگ از هزاران سال پیش کشف شده است.

بسیاری از مردم فکر می‌کنند که فرمولاسیون روغن تانگ در سال 1965 توسط Homer Formsby کشف شد و پس از آن به بازار راه یافت. بدون شک شهرت روغن تانگ مدیون کشف فرمول آن توسط Homer Formsby است اما کشف او روغنی بوده که تنها با تغییراتی اندک، 500 سال قبل از میلاد مسیح در نوشته‌های کنفوسیوس آمده است. چینی‌ها از قدیم از میوه درخت تانگ برای درمان انواع بیماری‌ها استفاده می‌کردند. همچنین از روغن تانگ برای ضد آب کردن قایق‌های دست ساز خود استفاده می‌کردند. به همین جهت روغن تانگ به روغن چوب چینی هم معروف است. امروزه می‌توانیم از این “راز” قدیمی استفاده کنیم و با استفاده از آن برای تمام وسایل چوبی و مبلمان، جلوه و ظاهری جدید و شگفت انگیز ایجاد کنیم.

 • نادرست: روغن تانگ خشک نمی‌شود و کار کردن با آن معضل است.
 • درست: اشتباه دوباره

واقعیت این است که روغن تانگ برای خشک شدن و ایجاد جلوه‌ای زیبا به زمان بیشتری نیاز دارد. با این وجود از طرفی دیگر نتیجه آن بسیار عالی بوده و دوام بسیار بالایی داشته که می‌توانید سال‌ها از جلوه آن لذت ببرید.

نکته‌ای که در کار کردن با روغن و رنگ شفاف که زود خشک می‌شوند باید مد نظر قرار دهید، عدم امکان اصلاح آن است که می‌تواند کیفیت کار را تحت تأثیر قرار داده و به نحوی فدای سرعت کند.

 • نادرست: خرید روغن بذر کتان گرما دیده مقرون‌به‌صرفه تر از روغن تانگ است.
 • درست: روغن تانگ خالص بوده، تغییر رنگ نمی‌دهد و ویژگی‌های شاخصی دارد که روغن بذر کتان ندارد.

روغن بذر کتان از دانه کتان به دست می‌آید و تاریخچه آن به قدمت روغن تانگ است.

ارزانی روغن بذر کتان، خشک شدن سریع و داشتن ترکیبات فلزی همگی از مواردی است که شاید شما را برای انتخاب روغن بذر کتان ترغیب کند اما ظاهر نهایی که این روغن ایجاد می‌کند بسیار سخت بوده و تنها برای مواردی که می‌خواهید سطح چوب سخت و زبر باشد، به کار می‌رود.

با گذر زمان روغن بذر کتان جلوه‌ای زرد پیدا کرده و در بعضی موارد فاسد شده یا کپک می‌زند؛ اما روغن تانگ ضد آب و انعطاف‌پذیرتر بوده و برای استفاده روی اتصالات چوبی بسیار ایده آل است. این روغن در گذر زمان تغییر رنگ نمی‌دهد و زیبایی خود را حفظ می‌کند.

 • نادرست: روغن تانگ برای افرادی که به دانه و آجیل آلرژی دارند نامناسب است.
 • درست: الزاماً درست نیست زیرا دانه تانگ واقعاً آجیل نیست.

دانه تانگ درون میوه درخت تانگ قرار داشته که در گروه میوه‌جات دسته‌بندی می‌شود که شامل دیگر میوه‌های گوشت دار مانند گیلاس، آلو، هلو، بادام و حتی گردوی آمریکایی است. بسیاری از افراد که به آجیل حساسیت دارند به این میوه‌ها حساسیت ندارند و اصلاً اتفاق عجیبی نیست. برای مثال ممکن است فردی به کره بادام زمینی حساسیت داشته باشد اما به میوه‌هایی نظیر نارگیل، هلو، پسته و حتی میوه تانگ و روغن آن حساسیت نداشته باشد.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۴ نظر ثبت شده

 1. چرا اطلاعات غلط میدهید؟روغن جلا در رنگ فروشیها بر پایه رزین الکید هست ولی روغن تانگ روغن طبیعی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا