آموزش

چگونه رنگ روی آجر را از بین ببریم؟

گذشت زمان و تغییر سبک و سلیقه باعث شده که معماری خانه‌ها و شهرها مرتب درحال تغییر باشد. برای مثال 10 سال پیش استفاده از آجرهای رنگ شده ترند بود اما امروزه دیگر از آن‌ها برای نمای شهر و ساختمان استفاده نمی‌کنند. با این حال بسیاری هنوز آجر را به مصالح دیگر ترجیح می‌دهند. در ادامه با ما همراه باشید تا روش پاک کردن رنگ روی آجر را آموزش دهیم.

اگر تا کنون برای پاک کردن رنگ از روی آجر تلاش کرده باشید متوجه این نکته شده‌اید که کار بسیار پرزحمتی بوده و نیاز به دقت بسیار بالایی دارد. با توجه به وسعت کار احتمال دارد چند ساعت یا چند روز از وقت شما را برای اتمام کار بگیرد که به همین علت بسیاری از مالکین استخدام یک حرفه‌ای را به انجام کار توسط خودشان ترجیح می‌دهند.

اگر سطحی که می‌خواهید روی آن کار کنید وسعت کمی دارد یا دنبال یک چالش هستید می‌توانید از محصولات رنگ‌زدا با فرمولاسیون جدید که برای سلامتی انسان ضرر ندارد، استفاده کنید.

خرید سنباده گرد لرزان

شاید را‌ه‌های میانبری مانند شن‌پاشی یا استفاده از شوینده‌های پرفشار را امتحان کرده باشید ولی باید بدانید که آسیب‌های آن بیشتر از فواید آن است زیرا مصالح ساختمان را در معرض آسیب قرار می‌دهید. اما خیلی از راه‌حل‌ها با خورنده‌های شیمیایی ‌ می‌تواند همین آسیب را به آجرها بزند. اگر رنگ‌های روی آجرها را با استفاده از این روش‌های مخرب بالقوه پاک کنید احتمالاً با مشکلی خیلی جدی‌تر از رنگ مواجه خواهید شد.

مواد مورد نیاز

 • رنگ‌زدا
 • ورقه‌ی جداکننده‌ی رنگ
 • وسایل ایمنی
 • دستمال مرطوب و پلاستیک زباله
 • نوارچسب نقاشی
 • بیلچه‌ی باغبانی
 • قلم‌موی سفت و محکم

چگونه رنگ را پاک کنیم

 • با کمی مواد رنگ‌زدا روی قسمتی از دیوار که جلوی چشم نیست را امتحان کنید؛ زیرا بعضی اوقات رنگ برای از بین بردن ضایعات موجود روی آجرها زده شده است یا رنگ بری که استفاده کردید مناسب نیست. امتحان کردن مزیت دیگری ازجمله پیش‌بینی مقدار زمانی که برای کار باید صرف کرد را به شما می‌دهد که می‌توانید یا خودتان کار را بر عهده بگیرید یا آن را به یک متخصص بسپارید.
 • پلاستیک ضخیمی روی زمین پهن کنید تا رنگ‌های جدا شده روی آن بریزد. فراموش نکنید که با نوارچسب یا پارچه، قسمت پایینی آجرها را بپوشانید و اگر نمی‌خواهید به منطقه‌ی مجاور رنگ آسیبی وارد شود کل ناحیه با نوارهای چسب نقاشی بپوشانید.
 • دقت داشته باشید که حتما قبل از مصرف نکات و دستورالعمل‌هایی که روی محصول رنگ زدا نوشته شده به دقت بخوانید. قبل از استفاده از رنگ زدا ابتدا باید رنگ‌های تکه تکه شده روی آجر را بتراشید. سپس با استفاده از ماله یا ابزار مخصوصی که توسط محصول رنگ‌زدا ارائه شده مواد را روی سطح بمالید. دقیق باشید و مطمئن شوید که مواد به همه‌ی شکاف‌های ریز و ملات بین درزهای آجرها نفوذ کرده باشد. رنگ‌ زدا را تا حجم پیشنهادی روی بسته به‌صورت لایه لایه و ضخیم اضافه کنید.
 • با مالیدن مواد بر روی آجرها، شروع به جای گذاری ورقه‌ها روی آجرها کنید. ورقه‌ها را با فشار زیاد نگهدارید تا خوب بچسبد. نوارها را جوری بپوشانید که هیچ آجری دیده نشود. مواد را با توجه به مدت زمانی که روی محصول نوشته شده روی آجرها نگه‌دارید. در اکثر موارد بالأخص زمانی‌که چند لایه زیر کار درگیر است، 24 ساعت کامل زمان مناسبی است.
 • وقتی مدت زمان مشخص شده سپری شد شروع به کندن ورقه‌ها کنید. ورقه‌ها را به‌آرامی و باملاحظه و بدون پاره کردن از دیوار جدا کنید. رنگ‌های زیرین باید با ورقه‌ها کنده شود ولی هر کجا نوارها رنگ و یا مواد بر جای گذاشتند با استفاده از ماله باقیمانده‌ی آن را به‌صورت پوسته پوسته جدا کنید. اگر جدا نشد با استفاده از یک فرچه‌ی پلاستیکی آن را بسایید و بعد آب‌کشی کنید.
 • ورقه‌ها را با توجه به دستورالعملی که محصول مورد نظر پیشنهاد داده است پاک کنید و فراموش نکنید که بعضی از مواد شیمیایی هستند که خودبه‌خود خاصیت شیمیای خود را از دست می‌دهند در حالی‌که بعضی دیگر احتیاج به مواد شیمیایی دیگری دارند. نکته بسیار مهم دیگر که باید ذکر شود این است که اگر قرار است در طول ماه و یا ماه‌های بعد دمای هوا به زیر صفر برسد اقدام به پاک کردن رنگ از روی آجرها نکنید؛ زیرا اگر قبل از سرد شدن هوا آجرها کامل خشک نشوند، از بین خواهند رفت.
به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا