ابزار و یراق

مقایسه کامل تیغ شیار زن ساده و شیار زن مارپیچ

برای برش مستقیم، از کدام تیغ اورفرز استفاده می‌کنید؟ از تیغ شیار زن ساده یا مارپیچ؟ کدام‌یک بهتر است؟ تمام این‌ها از سوالاتی است که برای هر نجار تازه‌کار یا حتی گاهی حرفه‌ای پیش می‌آید. با ما همراه باشید تا در ادامه با انواع تیغ شیار زن و کاربردهای آن آشنا شوید.

 تیغ شیار زن مارپیچ

تیغ شیار زن مارپیچ

تیغ شیار زن مارپیچ دو نوع متفاوت دارد که روش کار هرکدام متفاوت است؛ یکی up-cutting است به این معنا که حرکت تیغ اورفرز درون چوب به‌گونه‌ای است که براده‌ها از درون شیار بالا و بیرون می‌آید و دیگری down-cutting است به این معنا که براده‌ها به سمت پایین هدایت می‌شوند.

هر دو نوع تیغ شیار زن مارپیچ برای ایجاد برشی تمیز مناسب است با این تفاوت که در کار با تیغ شیار زن مارپیچ down-cutting روی قطعه کار بسیار تمیز بوده اما انتهای آن صاف نیست و بالعکس قسمت زیر برشی که با تیغ شیار زن مارپیچ up-cutting ایجاد می‌شود بسیار تمیز بوده اما روی آن صاف نیست.

هنگام کار با تیغ شیار زن مارپیچ down-cutting باید مراحل کار را بسیار آرام‌تر انجام دهید تا زمان کافی برای بیرون آمدن براده‌های چوبی از شیار داشته باشید. هنگام کار با تیغ شیار زن مارپیچ up-cutting این مشکل را ندارید اما باید قطعه کار را محکم در جای خود نصب کنید تا هنگام کار بلند نشود.

  • تیغ شیار زن مارپیچ از تیغ شیار زن ساده گران‌تر بوده و تنوع سایزهای آن محدود است.

در هر دو حالت، تیغ شیار زن مارپیچ برش بهتری می‌زند و لرزش کمتری نسبت به تیغ شیار زن ساده دارد. از تیغ شیار زن مارپیچ می‌توان در اورفرز پلانج (عمودی-ثابت) استفاده کرد زیرا عملکرد دستگاه شبیه دریل است.

تیغ شیار زن ساده

تیغه شیار زن ساده

از مزیت‌های تیغ شیار زن ساده به مارپیچ می‌توان به قیمت ارزان و تنوع اندازه‌های آن اشاره کرد. تیغ شیار زن ساده در اکثر مغازه‌های ابزارفروشی موجود و در دسترس است. اما باید توجه داشته باشید که اگر بخواهید از الگو یا راهنمای برش روی نوک تیغ یا شنک آن استفاده کنید، استفاده از این تیغ بسیار محدودتر خواهد شد.

خرید تیغ اورفرز

نقطه ضعف این تیغ هنگام ایجاد حفره درون قطعه چوب آشکار می‌شود؛ زیرا تیغ کاربیدی نمی‌تواند درون چوب فرو رود و ایجاد برشی مستقیم درون قطعه چوب با تیغ شیار زن ساده امکان‌پذیر نیست. برای این کار باید از یک سمت قطعه چوب، درون آن شیاری ایجاد کنید سپس کار را از سمت دیگر انجام دهید تا درنهایت به نتیجه دلخواه برسید.

تیغه شیار زن ساده

ازآنجاکه تیغ شیار زن ساده بسیار زودتر از تیغ شیار زن مارپیچ داغ می‌شود، می‌تواند مشکلاتی برای کارتان ایجاد کند. گرم شدن بیش از حد تیغ موجب سوختن کار شده و در نتیجه باید سطح سوخته کار را قبل از پرداخت اصلاح کنید. هم‌چنین این تیغ شیار زن ساده با گرم شدن خود می‌تواند فلز را از بین ببرد به همین جهت تیغ شیار زن کاربایدی نمی‌تواند تیزی خود را حفظ کند.

بهتر است قبل از خرید تیغ شیار زن ابتدا نوع کاری که می‌خواهید انجام دهید در نظر بگیرید سپس تیغ متناسب با کارتان را انتخاب کنید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

۵ نظر ثبت شده

  1. با سلام،
    من با تیغه شیارزن ساده قطر ۶ میل کار میکنم که دو بار از محل اتصال به شفت کامل قطع میشه و میشکنه، میخواستم بپرسم که شیارزن ۶ میل مارپیچ هم همچنین مشکلی براش بوجود میاد؟

    1. سلام
      اگر به تیغه زیاد فشار نمی آورید و می شکند حتما کیفیت آن را بررسی کنید و برندهای دیگر را امتحان کنید چون مشکل از محل اتصال شفت است نه شکل سری تیغه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا