چوب و فرآورده‌های چوبی

سندبلاست چوب و آموزش آن

چوب ماده‌ای شگفت‌انگیز با خصوصیاتی بی‌نظیر است. کاربرد فراوان چوب در اشیاء و محصولات متنوع نیز به همین دلیل است. با این حال، در طولانی‌مدت بسیاری از لوازم چوبی نیاز به صرف هزینه برای تعمیر و نگهداری دارند. یکی از راه‌های افزایش ماندگاری و طول عمر محصولات چوبی استفاده از سندبلاست است. سندبلاست چوب روشی نسبتا مقرون به صرفه است که با استفاده از آن می‌توان به سطح چوب ظاهری زیبا و جذاب بخشید و ماندگاری آن را افزایش داد. در ادامه به شرح روش سندبلاست چوب و آموزش آن می‌پردازیم.

بنرعمومی

سندبلاست چوب چیست؟

سندبلاست چوب

فرآیند سندبلاست کاربردهای زیادی در صنایع مختلف از جمله صنعت چوب دارد. این فرایند باعث پاک کردن، شکل دادن و صاف کردن سطوح، با استفاده از پاشش ذرات ریز جامد با سرعت بالا می‌شود. کارایی سندبلاست تا حدودی شبیه به سنباده‌زنی است، با این تفاوت که روش سندبلاست عملکرد بهتری در پاک‌سازی سطح چوب دارد. حتی گوشه‌ها و نقاطی که دسترسی به آنها دشوار است را هم به راحتی می‌توان سندبلاست کرد. استفاده از روش سندبلاست برای قطعات چوبی مانند در و پنجره بسیار رایج است. همچنین تکنیک سندبلاست را می‌توان روی قطعات تزئینی چوبی رنگ شده انجام داد. شروع فرایند سندبلاست بهتر است با فشار کم باشد. اجسام و سطوح چوبی که دارای لایه رنگ هستند، باید با دقت و ظرافت خاصی سندبلاست شوند تا لایه‌های قدیمی رنگ روی آنها باقی نماند.

اگر از روش‌های دستی مانند سنباده‌زنی برای پاک‌سازی قطعات و سطوح بزرگ استفاده می‌کنید، این فرآیند زمان زیادی خواهد برد. استفاده از دستگاه سندبلاست می‌تواند باعث صرفه‌جویی در زمان و انرژی شما شود. معمولا این دستگاه‌ها برای انجام سندبلاست در خارج از منزل استفاده می‌شوند. هرچند، با رعایت اصول ایمنی می‌توان دکوراسیون و وسایل چوبی منزل را نیز سندبلاست کرد. انجام سندبلاست روی انواع کابینت تنها در مکان‌هایی که دارای تهویه مناسب هستند امکان‌پذیر است؛ زیرا این کار گرد و غبار زیادی ایجاد می‌کند.

چندین روش مختلف برای سندبلاست کردن وجود دارد. برای مثال سندبلاست چوب با فرچه سیمی نیز امکان‌پذیر است. کافی است یک فرچه سیمی کاسه‌ای را به دستگاه فرز متصل کرده و آن را روی سطح چوب بکشید. اگرچه از لحاظ فنی، این فرآیند مشابه سندبلاست نبوده و با پاشش ماسه و مواد مشابه بر روی چوب انجام نمی‌شود. با این حال، اصطلاحا به آن سندبلاست می‌گویند.

گاهی برای خلق آثار هنری و ایجاد بافته‌ای خاص روی چوب نیز از سندبلاست استفاده می‌شود. برای مثال سندبلاست چوب با آتش یکی از راه‌های ایجاد بافت برجسته بر روی چوب است. برای انجام این کار باید ابتدا سطح چوب را با استفاده از شعله بسوزانید، سپس بخش‌های سوخته شده را با سندبلاست پاک‌سازی کنید. با این روش علاوه بر پاک‌سازی سطح چوب، زیبایی و جلوه ظاهری آن نیز افزایش می‌یابد.

لوازم موردنیاز سندبلاست

سندبلاست چوب

با استفاده از وسایل زیر  می توانید فرآیند سندبلاست را در چند مرحله انجام دهید:

 • دستگاه سندبلاست چوب
 • کمپرسور
 • دستگاه دمنده هوا
 • نازل یا پیستوله ماسه پاش
 • مخزن پر از ماسه یا مواد ساینده مشابه

در دستگاه سندبلاست، مخزن با ماسه یا سایر مواد ساینده پر شده و با استفاده از هوای فشرده کمپرسور عملیات سندبلاست را انجام دهد. ماسه از طریق یک شلنگ با نازل به قطر مورد نیاز تحت فشار به سطح مورد نظر اعمال می‌شود. دو مدل نازل‌های فولادی و سرامیکی وجود دارد که نوع سرامیکی بیشتر توصیه می‌شود زیرا در برابر سایش مقاوم هستند و درنتیجه طول عمر بیشتری خواهند داشت.

توصیه می‌کنیم برای انجام سندبلاست تحت هر شرایطی از وسایل ایمنی استفاده کنید. سرعت ذرات هنگام خروج از دستگاه سندبلاست می‌تواند به بیش از ۶۰۰ کیلومتر در ساعت برسد، بنابراین با انواع دستکش کار، عینک، روپوش، ماسک تنفسی و محافظ گوش حین انجام کار از خود محافظت کنید. انجام عملیات سندبلاست روی چوب منجر به آلودگی صوتی بالا و گرد و غبار زیاد می‌شود. در نتیجه باید محل کار قبل از شروع انجام عملیات به خوبی آماده شده باشد. بهترین راه این است که کار سندبلاست را در فضای باز و دور از مواد شکننده مثل شیشه انجام دهید. در غیر این صورت، می‌توانید در اتاق، گاراژ یا یک کارگاه سندبلاست را انجام دهید. این مکان‌ها باید تهویه مناسبی داشته باشند.

آموزش سندبلاست چوب

سندبلاست چوب

روشی که در ادامه آموزش می‌دهیم یکی از رایج‌ترین روش‌ها برای سندبلاست انواع چوب است.

مرحله اول: آماده‌سازی سطح

به منظور سندبلاست هر سطحی از جمله مبلمان یا وسایل خانه، باید سطح را به صورت دستی تمیز و آماده کنید. تار عنکبوت، زباله‌های چسبیده و تمام اجسام خارجی باید از روی سطح پاک شوند. به یاد داشته باشید که محیط اطراف را در برابر پرتاب مواد ساینده مانند دانه‌های ماسه محافظت کنید. این مواد می‌توانند آسیب جدی به وسایل شما وارد کند.

مرحله دوم: آماده شدن برای شروع فرایند سندبلاست

این قسمت شامل بررسی کامل دستورالعمل‌ها(مانند رستورالعمل HSE)، بررسی صحیح اتصال تجهیزات و پوشیدن لباس‌های محافظ است. مطمئن شوید که ماسه و اندازه نازل برای هدف شما و سطحی که قرار است سندبلاست شود مناسب باشد.

همچنین بخوانید: HSE مخفف چیست

هرچه درجه سختی ساینده‌هایی که استفاده می‌کنید بیشتر باشد، قطر سوراخ نازل باید نیز باید بزرگ‌تر باشد. برخورد ذرات شن و ماسه گرانیت می‌تواند ظاهر یک شیء چوبی را به طور قابل توجهی تغییر دهد. قبل از شروع، به صورت آزمایشی دستگاه سندبلاست را روی یک تکه چوب امتحان کنید تا میزان شدت آن متوجه شوید.

مرحله سوم: شروع سندبلاست

اگر از نتیجه سندبلاست به صورت آزمایشی راضی بودید، کار روی سطح اصلی را شروع کنید. حرکت دادن نازل باید یکنواخت باشد. نازل را خیلی پایین نیاورید و همچنین ارتفاع آن نباید بیشتر از ۲۰ سانتی‌متر باشد. سطحی که روی آن کاری می‌کنید نباید با سطوحی که پیش از این سندبلاست کرده‌اید بیش از حد همپوشانی داشته باشد. در غیر این صورت، سطح کار یکدست نخواهد شد. همچنین، در انتهای کار نباید لکه‌های تیره و سندبلاست نشده وجود داشته باشد؛ بنابراین وقتی یک محدوده را کاملاً سندبلاست کردید، آن را به دقت بررسی کنید. حتما بررسی کنید که هیچ اثری از لکه، رنگ یا سایر آلودگی‌ها روی چوب وجود نداشته باشد. در غیر این صورت، سندبلاست کردن را تا زمانی ادامه دهید که هیچ لکه قابل مشاهده‌ای باقی نماند.

مرحله چهارم: استفاده از آستر

پس از اتمام فرایند سندبلاست، تمام سطوح را با آستر مناسب بپوشانید اما اگد نمیدانید چطور اینکار را انجام دهید میتوانید مطلب استر زدن چوب پیش از رنگ آمیزی را مطالعه کنید. استفاده از کیلر بر روی سطح چوب باعث می‌شود سطح چوب در مورد هوازدگی و اشعه فرابنفش خورشید مقاوم شود و طول عمر و ماندگاری آن افزایش یابد.

مزایای سندبلاست چوب

سندبلاست چوب

سندبلاست کردن مزایای بسیاری دارد که در ادامه به برخی از آنها اشاره می‌شود:

 • سندبلاست، ظاهری صاف و بسیار جذاب مانند به سطح چوب می‌دهد و آن را براق‌تر می‌کند.
 • مواد شیمیایی اضافه و کثیفی‌ها و لکه‌ها را از سطح چوب پاک می‌کند.
 • باعث بسته شدن منافذ چوب می‌شود.
 • با بستن ترک‌ها و سایر معایب سطح چوب باعث افزایش کیفیت آن می‌شود.
 • امکان استفاده از مواد مختلف ساینده وجود دارد.
 • از سندبلاست مرطوب می‌توان برای بازسازی مبلمان چوبی قدیمی، سازه‌های چوبی، نیمکت‌ها و … استفاده کرد.

سوالات متداول

چگونه چوب را سندبلاست کنیم؟

راه‌های مختلفی برای سندبلاست چوب وجود دارد؛ از جمله استفاده از دستگاه سندبلاست، استفاده از فرچه سیمی و…

آیا پتینه کاری با سندبلاست چوب ممکن است؟

آماده‌سازی و صاف کردن سطح چوب برای پتینه کاری از راه‌های مختلفی انجام می‌شود که یکی از آنها سندبلاست سطح چوب است.

سندبلاست چوب مبل چگونه است؟

برای سندبلاست چوب مبل باید ابتدا بخش‌های غیرچوبی آن را پوشانده و سپس با استفاده از دستگاه سندبلاست اقدام به پاک‌سازی سطح آن نماییم.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا