ابزار و یراق

تیغه جداکننده اره چیست؟ چگونه از آن استفاده کنیم؟

تیغه جداکننده اره چیست؟

تیغه جداکننده یک قطعه ایمنی حیاتی برای اره میزی است. تیغه جداکننده قطعه فلزی تخت است که  دقیقاً به پشت تیغ اره نصب می‌شود. جداکننده به‌گونه‌ای طراحی‌شده تا هنگامی‌که یک قطعه کار را از میان تیغ اره فشار می‌دهید از بسته شدن دو قسمت برش خورده قطعه جلوگیری می‌کند. اگر این قطعه وجود نداشته باشد ممکن است تیغ اره گیر کند و باعث لگدپرانی و شکستن قطعه کار شود. حتی اگر تیغه جداکننده در کاهش احتمال لگدپرانی مؤثر باشد نمی‌تواند آن را به‌طور کامل از بین ببرد؛ به همین دلیل است که همیشه توصیه می‌شود قوانین اولیه استفاده از اره میزی را دنبال کنید.

اره

لباس‌ مناسب بپوشید و در صورت لزوم از عینک ایمنی تائید شده و محافظ شنوایی استفاده کنید. همیشه دست‌های خود را از تیغه‌اره دور نگه‌دارید و به نحوی بایستید که در صورت لگدپرانی قطعه، احتمال آسیب کمتر باشد.

ساختار تیغه جداکننده

تیغه جداکننده اکثر اره‌های رومیزی در قسمت سر محور اره نصب‌ می‌شود. تیغه جداکننده با داشتن مکانیزم آزاد اجازه می‌دهد تا تیغه جداکننده در مقایسه با تیغ اره بالاتر یا پایین‌تر تنظیم شود. تیغه به‌گونه‌ای است که فاصله بین دندانه‌های برش تیغه و لبه چاقو کمتر از 6 میلی‌متر باشد تا حداکثر کارایی را هنگام نگه‌داشتن دونیمه تخته تازه برش خورده داشته باشد.

تیغه جداکننده

به‌طورمعمول، تیغه جداکننده به همراه تیغ اره بالا و پایین رفته و عمق آن تنظیم می‌شود و اجازه می‌دهد تیغه جداکننده را بدون توجه به موقعیت آن نگه دارد. برخلاف ابزار تقسیم‌کننده که باید برای برش عرضی برداشته شود، تیغه جداکننده می‌تواند برای برش عرضی و هر نوع برش که در آن شیار اره به‌طور کامل ضخامت قطعه را می‌برد، استفاده شود.

همچنین بخوانید: دیمر چیست؟

چه زمانی از تیغه جداکننده استفاده نکنیم؟

تیغه جداکننده

هنگامی‌که کار با چوب را در تلویزیون تماشا می‌کنید، اغلب می‌بینید که تیغه جداکننده، گیره ضدضربه و محافظ تیغه برداشته‌شده است. این کار برای مشاهده آسان‌تر از مراحل در تلویزیون است اما دقت داشته باشید که استفاده از اره میزی، اره گردبر و اره فارسی بر و انواع دیگر اره ها بدون محافظ کاری بسیار خطرناک است.

با این حال گاهی برای ایجاد برش عمودی یا دو راهه با استفاده از تیغ شیارزن نباید از تیغ جدا کننده استفاده کنید. ازآنجا که این نوع تیغه برش ایجاد نمی‌کند، استفاده از تیغه جداکننده بی‌معناست. در حقیقت با مسدود کردن پایان برش از تکمیل برش جلوگیری به عمل می‌آورد.

قطر تیغ اره که روی اره میزی نصب می‌شود 25 سانتی‌متراست اما قطر تیغ شیارزن عمودی 20 سانتی‌متر است. حداقل شکاف بین لبه‌ی تیغ شیارزن عمودی و تیغه جداکننده 2.5 سانتی‌متر است که اساساً استفاده از تیغه جداکننده را بی‌فایده می‌کند. اما برای برش‌های استاندارد طولی و عرضی با اره میزی‌ حتما باید تیغه جداکننده را نصب کنید.

همیشه حین کار با ابزارآلات برشی نکات ایمنی را رعایت کنید تا از بروز هرگونه صدمه یا آسیب جلوگیری کنید. اگر شما هم تجربه یا نکته‌ای خاص در مورد کار با اره میزی می‌دانید آن را با ما به اشتراک بگذارید.

به اشتراک بگذارید

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا